Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Понад 300 українських пам’яток потребують ремонту
За словами міністра регіонального розвитку й будівництва Володимира Яцуби, на сьогоднішній день в Україні понад 300 пам’яток архітектури національного значення потребують негайного ремонту й консервації, передає ІАП «Столична нерухомість» із посиланням на повідомлення прес-служби міністерства. Як наголосив міністр, «сьогодні від 50% до 70% пам’яток архітектури й містобудівництва перебувають у незадовільному, а кожна десята — в аварійному стані й, відповідно, потребують ремонту й реставрації з подальшою адаптацією до сучасного життя». На сьогодні в сфері управління Мінбудівництва є 11 заповідників, розташованих у семи областях України, АР Крим і м. Київ.
Українські заробітчани відправили за рік на Батьківщину 5 млрд. доларів
Грошові перекази українських заробітчан з Росії та Євросоюзу 2009 року, за даними Світового Банку, становлять 4,7 млрд. доларів, тобто майже 5% ВВП країни, пише «Cenzor.net.ua». Мігранти надсилають сім’ям з-за кордону в середньому всього по 100—300 доларів на місяць, але в цілому це утворює суму, яку не можна ігнорувати. Після скорочення переказів 2009 року, викликаного світовою рецесією, Світовий Банк обіцяє 2010 року скромне підвищення на 2—3%, що в світлі безробіття й нових крутих економічних заходів усе одно вітається. Погано, що більшість українців, як і раніше, не довіряють банкам і вважають за краще зберігати гроші під матрацом, що є пережитком довгих років нестабільності в банківському секторі. Фінансовий сектор зміг би використовувати 5 млрд. доларів, надаючи кредити й позики на розвиток багатьох підприємств, що, в свою чергу, могло б сприяти підйому бідуючого середнього класу.
Побачив світ останній том повного зібрання творів Гоголя
У Москві та Києві вийшов друком останній, 17-й том повного зібрання творів М.В. Гоголя, що видається за благословення Найсвятішого патріарха Кирила та Блаженнішого митрополита Володимира. Втілення цієї ідеї почалося рівно рік тому. Як повідомив координатор проекту ієромонах Симеон (Томачинський), «видання підготовлено на академічному рівні, з урахуванням новітніх відкриттів і літературознавчих надбань». Проект є ідеальним прикладом плідної співпраці вчених, митців, бізнесменів Росії й України. За словами отця Симеона, «постать Гоголя є потужним об’єднуючим чинником, оскільки його однаково вважають своїм генієм і росіяни, й українці». Упорядниками й коментаторами видання виступили авторитетні гоголезнавці: доктор філологічних наук, професор МГУ Володимир Воропаєв і доктор соціологічних наук, старший співробітник Інституту світової літератури Ігор Виноградов, які працювали над підготовкою повного зібрання творів понад 20 років. Останнє повне зібрання творів письменника в 14 томах вийшло понад 50 років тому, в 1937—1952 роках, але по-справжньому повним воно не було. Тепер російські й українські читачі зможуть повноцінно ознайомитися з багатогранною творчістю великого класика, зокрема з його релігійними трактатами, власноручними виписками з духовної літератури, збірками малоросійських пісень.
У США очікують революції в медицині
Американським науковцям офіційно дали зелене світло щодо експериментів зі стовбуровими клітинами, вилученими з людських ембріонів. Експерименти вже за кілька місяців розпочне каліфорнійська біотехнічна компанія Geron, яка вже витратила на розробку цієї технології 15 років та більше 150-ти мільйонів доларів. Першими пацієнтами, яким буде введено стовбурові клітини, стануть добровольці, паралізовані внаслідок ушкоджень спинного мозку, повідомляє «Українська правда» з посиланням на The Daily Mail. Науковці сподіваються, що введення добровольцям у хребет клітин із людських ембріонів викличе новий ріст ушкоджених нервових клітин і в результаті дозволить пацієнтам відновити здатність відчувати та рухатись. «Терапія дасть (метод) результативного лікування для тисяч пацієнтів, які щороку одержують тяжкі травми хребта», — запевняє нейрохірург із Північно-Західного Університету Річард Фесслер, який збирається очолити революційне дослідження.
Дослідники очікують, що саме застосування універсальних ембріональних стовбурових клітин, що здатні перетворюватися на будь-яку клітину, зробить революцію в медицині. У подальшому, сподіваються науковці, ця технологія буде застосовуватися будь-де — від створення органів для трансплантації й до тестування нових ліків. Також очікується, що експериментальна терапія зможе стати в нагоді для лікування хвороби Альцгеймера та розсіяного склерозу.
Досі на заваді експериментам стояв також «етичний бар’єр», адже в якості «донора» стовбурових клітин мають виступати 3—5-денні людські ембріони. Категорично проти таких досліджень, як і раніше, виступає Римська католицька церква, яка вважає їх «неприпустимими». «Попри зусилля, яких було докладено, аби це заперечити, наука продовжує демонструвати нам, що ембріон є людською істотою в процесі розвитку», — сказав речник Ватикану Еліо Дгрессіа. До акцій протесту по всій країні готуються також організації противників абортів.
Випуск газети №:
№138, (2010)Рубрика
Суспільство