Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Петриківка у стилі Євро — у Дніпропетровську
У Дніпропетровському художньому музеї відкрилася міні-виставка. Тут представлено роботи нинішніх випускників художнього відділення Дніпропетровського театрально-художнього коледжу. Їхні «мальовки» виконані в традиційній манері — килимок, вінок, бігунець, рушник. «Із першого погляду ми сприймаємо символіку футбольного чемпіонату Євро-2012, яка органічно пов’язана з усією композицією. Виставка засвідчує те, що молоді майстри петриківського розпису досконало опанували професійну майстерність, відчувають сучасність і здатні продовжувати традиції народного мистецтва», — сказав на відкритті міні-виставки провідний науковий співробітник ДХМ Володимир Кулічихін. «Найперше, нам хотілося показати наступність поколінь, — розповідає викладач ДОТХК, заслужений майстер народної творчості Тетяна Гарькава. — Особисто я — майстер у третьому поколінні. Свого часу вчилася у відомого петриківського митця Федора Панка, а він вчився у Тетяни Пати. Наших студентів випускають із коледжу не просто фахівцями тільки з петриківського розпису, а вони повинні опанувати образотворче мистецтво в усіх його жанрах, що дає змогу переосмислювати на новому рівні традиції народних промислів. Моє завдання для студентів у тому й полягає, щоб показати: петриківський розпис годиться для сучасних плакатів, календарів, реклами, оформлення футболок — для всього». На міні-виставці в Дніпропетровському художньому музеї представлено роботи, які незабаром поїдуть до Львова — міста, що приймає футбольний чемпіонат і тисячі гостей з усієї України й з-за кордону. Їхні автори, випускники ДОТХМ розповідають, що поставилися до пропозиції створити розписи із символікою Євро-2012 з великим ентузіазмом. «Це видатна подія для України. Сподіваюся, наші роботи збережуть свою актуальність і нагадуватимуть про Євро-2012 через роки», — розповідає Катя Омельченко. Для її однокурсниці Юлі ідея чемпіонату знайшла віддзеркалення в круглому вінку. «Барвистий вінок символізує не лише м’яч, а й країни-учасниці Євро-2012», — пояснює вона. Дівчата розповідають, що після закінчення коледжу збираються продовжити освіту в художніх вишах і дуже хочуть побувати зі своїми роботами на виставках в інших країнах, повідомляє Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ.
У Донецьку презентували орнаменти зони відчуження
Після аварії на ЧАЕС вони вважалися назавжди втраченими. Тиждень, присвячений захисту дітей, в музеї «Смолоскип», який належить ВГОІ «Чорнобиль-Допомога», розпочався символічним актом: поверненням молодому поколінню однієї зі складових Чорнобильської землі — відтворених орнаментів вишивок сіл із зони відчуження. Після аварії на ЧАЕС автентичні орнаменти київського Полісся вважалися назавжди втраченими. Але завдяки копіткій, наполегливій праці дослідників і майстринь Донеччини за ініціативи Л. Огневої вони повернуті з небуття й тепер відтворені в повній відповідності до оригіналів. За програмою ООН у рік Чорнобиля колекція експонувалася в Донецьку, Києві, Тирасполі, Мюнхені (тричі), Парижі. Експерти визнали експонати унікальними. Старше покоління урочисто передало нащадкам відтворені орнаменти вишивок та ляльки — вже неіснуючих сіл, які тепер мають продовження свого життя в постійній галереї «Пам’ять на життя», що діє як окремий мистецький проект. Першими в галерею ввійшли діти, заради яких все й робилося. Юнь, зі свого боку, представила свої мистецькі твори — в рамках виставки «Зорепад». Представлено понад 150 творів 76 дітей. Діапазон видів творчості вражає: паперопластика (витинання, торчування, срапбукінг, аплікація), шиття, вишивка, бісеронизання, конструювання, малювання (графіка, акварель, гуаш, пастель, кольорові олівці, олійні фарби, енкаустика). Сформували таку експозицію Лариса Азімова, Людмила Огнева, Людмила Півень, Тетяна Селіванова. Поєднання чистих дитячих рукотворних виробів із безкорисливою працею видатних майстринь народного мистецтва — символічне як інвестиція в розвиток духовності й культури нашої країни. Наталія ДОРОФІЄВА, голова президії ВГОІ «Чорнобиль-Допомога», Донецьк.
Тернопільщина запрошує позмагатися на Дністрі
Перший Всеукраїнський фестиваль-змагання «Дністрові перегони-2012» стартуватиме 9 червня в селі Устечко Заліщицького району Тернопільської області. Як зазначають організатори, він має на меті популяризувати Дністровський каньйон як перспективний туристичний маршрут України, а заодно — здоровий спосіб життя, сприяти розвитку водного та екологічного туризму, формувати екологічну культуру, повагу до історико-культурного надбання. Змагання відбуватимуться на дистанції 20 кілометрів на катамаранах. У них візьмуть участь команди туристичних фірм, спортивно-туристичних клубів, підприємств та організацій, приватні особи. Як каже директор комунального підприємства Тернопільської обласної ради «Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр» Лариса Римар, виявилося чимало охочих побувати також на Міжрегіональному етнофестивалі «Червоне-фест», який того ж дня відбуватиметься в урочищі Червоне, що в селі Нирків Заліщицького району. Ця місцина приваблює туристів чудовим краєвидом шістнадцятиметрового Джуринського водоспаду і загадкового середньовічного замку, котрий залишився на спомин про місто Червоногород. Там і підіб’ють підсумки «Дністрових перегонів», розповідає Лариса ОСАДЧУК, Тернопіль.
Чернівцями — з картою, аудіогідом і туристичнимм планшетом
Напередодні відкриття туристичного сезону в Чернівцях представили нову туристичну карту міста. Її розробив міський туристично-інформаційний центр. Із цієї карти можна довідатися про екскурсії, маршрути, готелі та інші заходи й послуги, що має зацікавити не лише туристів, а й городян. Як каже керівник Центру Людмила Хоміцька, карти, довідники, буклети й листівки, надруковані різними мовами, роздають його відвідувачам безкоштовно. Цьогорічною новинкою Центру є аудіогіди — mp3-плеєри з аудіозаписом екскурсії Чернівцями. Екскурсія доступна чотирма мовами: російською, українською, англійською та німецькою. До плеєра додається карта з нанесеним на неї маршрутом подорожі, яку турист після закінчення екскурсії може залишити собі. Маршрут аудіогіду нанесений і на новинку чернівецької туристичної галузі — «Туристичний планшет-2012». Він став своєрідним навігатором, об’єднавши культурну і комерційну інформацію про місто. Завдяки планшету можна швидко довідатися не лише про визначні події, що відбуватимуться в місті — приміром, про Петрівській ярмарок або фестиваль «Меридіан Чернівці», а й знайти крамнички із сувенірами тощо. Наступного року, обіцяють у Чернівецькому туристично-інформаційному центрі, з’явиться й інтернет-версія карти-планшета, розповідає Анна ГАРГАЛЯ, Чернівці.
Випуск газети №:
№97, (2012)Рубрика
Суспільство