Коротко / СУСПІЛЬСТВО
МОН скасовує ступінь спеціаліста
Кабінет Міністрів схвалив запропонований Міністерством освіти та науки законопроект про внесення змін до Закону «Про вищу освіту», повідомляє «Утро.ua». Згідно з документом, навчальними закладами, що надають вищу освіту, будуть університети, академії, коледжі та професійні коледжі. Законопроект скасовує поняття «інститут» і «технікум» і вводить трьохрівневу систему підготовки кадрів з освітніх програм бакалавра, магістра та доктора філософії. Разом із тим, керівники деяких ВНЗ вважають, що запропоновані зміни навряд чи наберуть чинності, оскільки являють собою «тимчасове явище перед виборами». За словами міністра освіти та науки Івана Вакарчука, законопроект покликаний прискорити інтеграцію української вищої освіти в європейський освітній простір згідно з вимогами Болонського процесу, до якого Україна приєдналася 2005 року. Зокрема, законопроектом передбачене введення європейської трьохрівневої системи підготовки кадрів з освітніх програм бакалавра, магістра та доктора філософії. Як пояснив заступник директора департаменту вищої освіти МОН Сергій Коровайченко, цим проектом закону скасовується поняття «спеціаліст», а отриманий раніше диплом із такою кваліфікацією можна обміняти на диплом магістра у відповідному ВНЗ. «Ті, хто отримав диплом спеціаліста до 2009 року, будуть прирівняні до магістрів на ринку праці», — уточнив він. Законопроект також передбачає зміни в структурі вищої освіти, визначаючи типи навчальних закладів і відповідні вимоги до них. Зокрема, визначені чотири типи академічного статусу ВНЗ: університет, академія, коледж та професійний коледж. При цьому університетом може називатися лише той ВНЗ, у якому налічується не менше шести тисяч студентів на денній формі навчання та який проводить підготовку наукових кадрів не менш ніж із восьми наукових спеціальностей. Статус «академія» вимагає наявності не менше двох тисяч студентів на денній формі навчання, «коледж» — не менше одної тисячі осіб, а «професійний коледж» — не менше 500 студентів.
Студентів навчать сортувати сміття
В Україні розпочався проект по роздільному збору відходів «Не робіть смітник з планети», який компанія ДП «Фірма Альтфатер Київ» за підтримки компанії «Тетра Пак» впроваджує в київських вищих навчальних закладах. Першим приєднався до проекту Національний авіаційний університет. На території закладу встановлено 14 нових спеціальних контейнерів для роздільного збору. Організовано демонстраційний контейнерний майданчик європейського зразку по накопиченню твердих побутових та ресурсоцінних відходів. Для студентів проведено інформаційну кампанію і тепер кожен студент НАУ знає, чому і яким чином необхідно розділяти відходи. «Наше підприємство вже протягом трьох років займається питаннями роздільного збору відходів. За цей період загальний об’єм інвестицій у дану сферу склав близько 5 млн. грн. З метою подальшого поширення екологічної культури серед дітей та молоді, компанією було розпочато роботу по системі роздільного збору відходів та упаковки в Національному авіаційному університеті, який став першим із вищих навчальних закладів України, де було впроваджено дану систему поводження з відходами, — розповів Ростислав Мартиняк, директор ДП «Фірма Альтфатер Київ». — На сьогодні програма застосування роздільного збору охопила не тільки заклади початкової та середньої освіти, в яких подібні заходи вже мали місце, а й установи вищої освіти». Всі роздільно зібранні відходи в подальшому потрапляють на вторинну переробку, в тому числі й упаковка компанії «Тетра Пак» (картонні пакети з під соків та молока). Відібрані пакети компанії «Тетра Пак» будуть перероблені на картонно-паперовому заводі «КРОНЕКС-Україна» в м. Змієве (Харківська обл.). Згодом до проекту планують приєднати інші міста України.
Найменше розлучаються на Волині
Найвірніші в Україні чоловіки та жінки проживають на Волинському Поліссі. Саме тут, за цьогорічними даними статистики, найменший відсоток розлучень, повідомляє Укрінформ. Зокрема, найміцніші шлюби укладаються в глибинці Волинського Полісся — Любешівському районі. Тут найнижчий відсоток розлучень — всього 0,9 на тисячу жителів. У той час як в цілому по Волині цей показник торік становив 2,6% розлучень. Тож Волинь входить в десятку областей держави, де найнижчий рівень розлучень та найвища інтенсивність укладання шлюбів. Волинь впевнено лідирує і за таким показником, як народження дітей у повноцінних сім’ях. Частка малят, що народжуються в батьків, шлюб яких не зареєстрований, або в одиноких матерів, тут також найнижча в Україні й становить всього 9%. У той час, як, скажімо, в Херсонській, Миколаївській та інших областях цей показник сягає майже 30%. Область посідає одне з перших місць в Україні й за кількістю дітей в сім’ях. Нині тут зареєстровано більше дев’ятисот багатодітних сімей. А найбільшою сім’єю краю і України є сім’я Софії та Йосипа Фенів, що мешкає в селі Карпилівка Ківерцівського району. У ній налічується 18 дітей.
У Кіровограді цвітуть каштани
Як повідомляє Укрінформ у Кіровограді раптово зацвіли каштани. Незвичні для цієї вересневої пори білі суцвіття з’явилися на багатьох каштанах, милуючи око городян. Біологи вважають причиною такого явища незвично теплі дні осені. Адже в Кіровограді нині температура повітря вночі не опускається нижче 9—10 градусів тепла, а денна сягає 21—25 градусів. Тож кіровоградців радує те, що їм двічі на рік доводиться відчувати весну.
Випуск газети №:
№175, (2009)Рубрика
Суспільство