Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Україні потрібні... чоловіки
Брак чоловіків в Україні вже відчули багато категорій жінок, часто — далеко не пенсійного віку. Їх побоювання підтверджує офіційна статистика. За даними Інституту демографії та соціальних досліджень НАН України, у віковій групі від 40 до 49 років чоловіки помирають у 3,5 рази частіше, аніж жінки, повідомляє АМІ «Новини-Україна».
Сьогодні в середньому чоловік в Україні живе 62 роки, що на 12 років менше середнього терміну життя української жінки і на п’ять-шість років менше життєвого шляху чоловіків у розвинутих країнах. З європейських держав гірша ситуація лише в Росії, де розрив між тривалістю життя чоловіків і жінок досягає 14 —15 років. Адже ще на початку минулого століття в Україні цей розрив становив менше аніж рік. Якщо 1900 року розрив між показниками середньої очікуваної тривалості життя для 25-річних чоловіків і жінок в Україні був менше року, 1939-го — 3,7 року, 1964-го — 5,4 року, то 2007-го — 12 років. Основні причини, що заганяють українських чоловіків у могилу завчасно — зловживання алкоголем, а також травми й нещасні випадки.
Загалом від них помирає понад 70 тис. представників сильної статі щорічно, що зіставно з населенням невеликих селищ міського типу.
У віці від 25 до 64 років чоловіки хворіють на рак вдвічі частіше, аніж жінки, передусім, через новоутворення в трахеї, бронхах і легенях, а спортом активно займаються не більше 10% українських чоловіків.
Головний психіатр закликає ЗМIІ не спекулювати на темі кризи
Головний позаштатний психіатр МОЗ України Ірина Пінчук звертає увагу на те, що останнім часом в українських мас-медіа почастішали публікації на тему негативного впливу кризової економічної ситуації на психічний стан українських громадян, повідомляє сайт МОЗ України. «На жаль, значна частина цих публікацій базується на висловлюваннях, висновках різноманітних псевдофахівців, цілителів, астрологів, віщунів, психоаналітиків та інших людей, які не мають спеціальної підготовки, думки яких частіше є спекулятивними й переважно непрофесійними», — зауважила головний психіатр.
За її словами, іноді некоректні інтерв’ю дають і лікарі-психіатри, дипломовані психологи та психотерапевти. «Враховуючи це, психіатрична громада наполегливо просить представників ЗМІ проявити ініціативу в співпраці з діючими в кожному регіоні фахівцями з психіатрії, психотерапії, психології, та з їхньою допомогою регулярно пояснювати читачам, радіослухачам і телеглядачам, що, по-перше, психічні захворювання в переважній більшості випадків є біологічно детермінованими і не можуть бути спровоковані економічними, політичними, кліматичними та іншими, зовнішніми стосовно людини, факторами; по-друге, тривога, страх, які пов’язані з соціальними причинами, стихійними лихами, війнами тощо, є нормальною реакцією людини на загрозливу або неблагополучну ситуацію,» — відзначила І.Пінчук, наголосивши, що в нинішній час ні в Україні, ні в інших країнах Європи, які переживають закономірний економічний спад, пов’язаний із циклічним розвитком світової економіки, немає росту психічних захворювань і суїцидальної активності.
Пацієнтам — електронні паспорти
У чотирьох українських містах — Херсоні, Запоріжжі, Тернополі та Івано-Франківську — буде створена система електронного медичного паспорта пацієнта, повідомляє «Радіо «Свобода». За словами розробників, усі відомості про стан здоров’я хворого будуть записані на цифровий носій інформації, а доступ до них матиме лише лікар. Електронні медичні картки запроваджують за ініціативи Міністерства охорони здоров’я для того, щоб зібрати й систематизувати всю інформацію про стан здоров’я пацієнтів, спадкові хвороби, зазначає один із авторів пілотного проекту Aзар Мінцер, завідувач кафедри медичної інформатики Національної академії післядипломної освіти. Чіп зберігатиметься у пацієнта, відкрити ж його зможе лише лікар. А враховуючи, що навіть комп’ютерна пам’ять не є надійною, інформація дублюватиметься на центральний сервер. Тож усі заклади охорони здоров’я міста об’єднають в єдину систему, а центральний сервер знаходитиметься в центральній міській клінічній лікарні. При виборі пілотних міст визначальним стало те, що івано-франківські лікувальні заклади повністю комп’ютеризовані. Безкоштовно вчитимуть і медсестер приймального покою та реєстратури, адже саме вони заноситимуть інформацію в комп’ютери. Першими такі паспорти за кілька тижнів отримають вагітні, які стоять на обліку в жіночих консультаціях Івано-Франковська.
На підготовку олімпійців бракує коштів
Недофінансування спорту може поставити під загрозу олімпійські перспективи, наголосив президент Національного олімпійського комітету Сергій Бубка на засіданні виконкому НОКу, повідомляє прес-служба організації. Він підкреслив, що цей рік є основним етапом у завоюванні ліцензій для участі в зимових Олімпійських іграх 2010 року в Ванкувері. «Кожен старт у зимових видах спорту зараз на вагу золота, тому вкрай необхідно в пріоритетному порядку забезпечити повноцінну підготовку наших спортсменів», — заявив керівник Олімпійського комітету. Не дивлячись на те, що підготовка спортсменів до Олімпійських ігор не належить до прямих функцій Національного олімпійського комітету, громадська організація не залишається осторонь цього важливого процесу. Розуміючи складнощі виділення коштів із державного бюджету на початку року, з метою ефективної підготовки до Олімпійських ігор, для участі українських спортсменів у тренувальних зборах та міжнародних стартах надано за рахунок позабюджетних коштів поворотну допомогу олімпійським федераціям у розмірі понад три мільйони гривень. Водночас, незважаючи на існуючу складну ситуацію, НОК України цього року за рахунок позабюджетних надходжень збільшив підтримку федераціям: зимових видів спорту до одного мільйона гривень, літніх — до 4,5 мільйонів гривень.
Випуск газети №:
№16, (2009)Рубрика
Суспільство