Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Демографи б’ють тривогу
Майже на 770 тис. чоловік скоротилося населення Донецької області за роки незалежності України. При цьому тільки минулого року в області померло 43 тис. жителів, а кількість дітей, що народжуються на Донеччині, істотно скоротилася. Як повідомляє Донецьке обласне управління статистики, усього в області на 1 січня 2007 року проживає понад 4,5 млн. осіб, і, незважаючи на скорочення населення, Донбас як і раніше залишається самим густонаселеним регіоном у країні, однак фахівці вже починають бити на сполох. Тільки за 10 років (з 1990 по 2000 рік), кількість народжених у Донецькій області дітей скоротилася на 20 тисяч осіб. При цьому, незважаючи на те, що з 2002 р. ситуація починає потроху виправлятися, у регіоні як і раніше гостро стоїть проблема закриття шкіл через недостатню кількість учнів. Так, якщо 2001 року в області нараховувалося 1245 загальноосвітніх учбових закладів, у яких навчалося 550 тисяч осіб, то в 2006 році — на 92 навчальні заклади менше, а кількість учнів поменшала на 120 тисяч. При цьому, як повідомив заступник голови Донецької облдержадміністрації Борис Адамов, досягнути кількості учнів, яка фіксувалася в області в 2005 році, регіон зможе лише в 2015— 2016 рр., однак все одно рівня народжуваності, який був зареєстрований в області до 1990 року, регіон вже не досягне ніколи. Як вважає Адамов, підстави для таких прогнозів прості: донеччани дуже пізно зважуються на одруження, а молоді сім’ї Донбасу вперто не хочуть заводити більше двох дітей, повідомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».
Репортаж із країни предків
Фотовиставкою французького митця українського походження Юрія Білака у львівському музеї Етнографії та народного побуту стартував традиційний фестиваль «Французька весна». Народжений у 1961 р. у Франції в сім’ї українських батьків, Юрій із раннього дитинства виховувався в українській культурі. В кінці 90 х, після поїздок по Франції із спектаклямидля юного глядача, Юрій стає режисером і захоплюється фотографією. Для нього — це особливий спосіб розуміння світу та людей, що його оточують. У 2004 р. він почав новий проект — етнографічний репортаж про країну своїх предків. Його фотографії змальовують Україну такою, якою вона ще невідома великій спільноті. Юрій зізнається, що любить фотографувати прості моменти, коли йому щастить побачити, як людина відкривається і показує камері свої емоції і найглибші риси своєї особистості.
Запорізьким школярам розповідають казки... про туберкульоз
У Запорізькій області кожного дня від туберкульозу помирає людина — така статистика місцевої організації «Червоного Хреста». То ж у боротьбі з цією хворобою використовують різноманітні засоби. Інколи досить оригінальні. Так, до запорізьких школярів молодших класів приходила казка, де головними героями є бацила Коха та лікар. Саме вони розповідали малечі про цей недуг. За сценарієм палочка потрапляє в організм дитини, яка нехтувала нормами гігієни. Інфекція вражає внутрішні органи, але на допомогу приходить лікар. Хвороба переможена, а діти «озброїлись» навичками здорового способу життя. До речі, за минулий рік у Запорізькій області дитяча захворюваність на туберкульоз перетнула всі допущені межі в два рази. Лікарі говорять, що одна з можливих причин цього — відмова школярів від щеплення. В 2006 році сімнадцять тисяч неповнолітніх запоріжців проігнорували цю необхідну процедуру. Як розповіла лікар-фтізіатр Марина Вкузовлева, захворюваність серед дорослого населення по області — 89 чоловік на 100 тисяч населення, повідомляє Юлія ВАСИЛЕНКО, Запоріжжя.
«Карлючки» Пікассо придбав медичний фонд
Найбільший британський благодійний фонд The Wellcome Trust, що фінансує медичні дослідження, придбав у лондонського Інституту сучасного мистецтва невеличкий малюнок, зроблений Пабло Пікассо на стіні в 1950 році. Картинка, яку її нинішні власники називають «карлючками», обійшлася фонду в 250 тисяч фунтів стерлінгів ($490 тисяч). Із червня 2007 року ця робота експонуватиметься в новому музейному центрі The Wellcome Collection, повідомила газета Lenta.ru з посиланням на The Telegraph. Малюнок відомий як «Пікассо Бернала» — за іменем Джона Десмонда Бернала, найбільшого фізика-кристалографа. Художник і вчений познайомилися в листопаді 1950 року, коли Британський комітет миру намагався організувати міжнародну конференцію у Шеффілді. Уряд не дозволив її провести, і делегати, в тому числі Пікассо, застрягли в Лондоні. Джон Бернал організував як утішливий приз прийом у себе вдома. Тоді-то художник і надряпав на стіні похмуре обличчя з ріжками. «Яке відношення це має до миру?» — запитали його інші гості. І Пікассо додав жіночий силует і домалював обом фігуркам крила і лаврові вінки. Фонд Wellcome купив цю «дрібничку» роботи Пікассо, тому що вона «символізує зустріч великого вченого і великого художника». У музейних залах організатори мають намір показувати експонати, які пов’язують світ медицини й мистецтва.
У Нью-Йорку відсвяткують ювілей «головного шрифту XX століття»
Нью-йоркський музей сучасного мистецтва (MoMA) відкриє 6 квітня 2007 року виставку, присвячену 50-річчю найвідомішого й вдалішого типографського шрифту другої половини XX століття — Гельветіки (Helvetica). Газета The International Herald Tribune нагадує, що Гельветіка використовується в написанні таких назв компаній і продуктів, як American Airlines і Lufthansa, Comme des Garcons і Evian, Intel і Nestle, Toyota і Fendi. Куратор виставки Крістіан Ларсен пояснив, чому вважає Гельветіку ідеальною гарнітурою: вона гранично демократична, тобто лаконічна, абсолютно читається, а її м’які контури «людяні». В експозицію включені оригінальний набір 1957 року, зроблений у Швейцарії, і численні зразки використання цієї гарнітури. Гельветіку, яка належить до сімейства «нових гротесків», намалював дизайнер Макс Мідінгер на замовлення власника швейцарської шрифтолітійної фабрики Haas. Спочатку гарнітура називалася Neue Haas Grotesk, а на Helvetica її перейменували до початку 1960-х. Популярний комп’ютерний шрифт Arial, вигаданий у 1990 році, є «родичем» Гельветіки, повідомляє Lenta.ru.
Випуск газети №:
№59, (2007)Рубрика
Суспільство