Коротко / СУСПІЛЬСТВО
Вступні іспити — під контроль
При Харківській обласній державній адміністрації створений регіональний оперативний штаб «Вступна кампанія 2006 року». Для отримання більш достовірної картини того, що відбувається у вищих навчальних закладах, до складу прийомних комісій залучені представники облдержадміністрації та депутати різних рівнів. З усіх питань, що стосуються вступної кампанії, громадянам можна звертатися до членів штабу. Одночасно в Харкові відкривається Форум «Професійна кар’єра молоді», який проводить обласний Центр зайнятості за підтримки облдержадміністрації Міністерства праці та соціальної політики України. Серед цілей форуму — налагодження плідної співпраці держустанов із працедавцями регіону, забезпечення сприятливих умов для підвищення ефективності їхньої діяльності, вирішення питань соціального захисту молодих фахівців, зокрема їхнього працевлаштування, заохочення роботодавців до формування молодого кадрового потенціалу. Поставлені завдання вирішуватимуть за допомогою тренінгу-семінарів, співбесід із потенційними роботодавцями. Усі присутні на форумі можуть пройти психологічне тестування, щоб визначити професійні схильності й отримати інформацію про ринок праці в регіоні, повiдомляє Марина ГОЛІНА, Харків.
Село Гвардійське — спадщина ЮНЕСКО
Село Гвардійське, що за кілометрів 20 від Хмельницького, опинилося у полі зору світової громадськості. «Фельдштин, перейменований у 1947 році на Гвардійське, як виявилося, є Пунктом геодезичної дуги Струве, внесеної до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО,» — повідомила для «Дня» сільський голова Тетяна Нетреба. З історії відомо, що Дуга Струве — то 265 геодезичних пунктів, створених у період 1816—1855 років, що являють собою закопані у землю кам’яні куби розміром два на два метри. Ця грандіозна наукова пам’ятка призначалася для визначення параметрів землі, її форми, розміру. Один із цих пунктів — праворуч від дороги, що веде від Гвардійського до Городка, навпроти тихого сільського кладовища, закладений і визначений у 1835—1840 роках К.І. Теннером. На жаль, вітри століть віднесли у безвість отой кам’яний куб. Одначе вони, ці вітри, залишили певний знак від кам’яної брили, як каже Тетяна Нетреба, «у формі нагорнутого вручну пагорба». «Тому старші люди називали це місце могилкою і, обминаючи, хрестилися, — розповідає сільський голова. — Нарешті, науковці-геодезисти навідали цей пункт і застерегли, що ця видатна пам’ятка «охороняється державою». На цьому місці встановлено пам’ятний знак, урочисте відкриття якого відбулося минулої суботи. Це здавалося б забуте Богом і людьми село відвідали представники іноземних посольств, наукової еліти, влади, громадськості. До речі, геодезична дуга Струве проходить через десять країн Європи. Історичний об’єкт включає 34 віднайдені геодезичні пункти, з яких чотири — на території України. Історичні пам’ятні куби залишилися, зокрема, у Норвегії, Швеції, Фінляндії, повідомляє Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».
«Артеку» — 81рiк
Міжнародний дитячий центр «Артек» минулими вихідними відсвяткував 81-й рік з дня заснування. Міжнародний благодійний фонд «Меценати Батьківщини» нагородив здравницю вищою нагородою — орденом «Рубіновий хрест». За словами президента фонду Олега Луговського, в Україні такої нагороди удостоїлися народний артист Богдан Ступка, місто Кривий Ріг та Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського у Києві. Ця нагорода розцінюється як визнання його «заслуг в організації відпочинку, оздоровлення та виховання дітей». Тільки у 2005 році в «Артеку» відпочили 19 тисяч дітей із 33-х країн світу, а всього у світі на сьогодні нараховується вже понад 1 246 400 чоловік колишніх «артеківців». Зараз у МДЦ «Артек» відпочивають 2559 дітей, — повідомила журналістам генеральний директор центру Ольга Гузар. Вона сказала, що, незважаючи на розмови про курортну кризу в Криму, нинішнього літа відома дитяча здравниця цiлком заповнена. До речі, вартість путівок доходить до 1 тис. доларів. Усі путівки, як правило, розкуповуються за місяць до початку зміни. Керівництво здравниці підкреслює також, що майже 40 % дітей відпочивають в «Артеку» безкоштовно або за часткової оплати путівки. Це переважно талановиті діти, якi потребують пiдтримки, діти-сироти, діти з малозабезпечених та багатодітних сімей. Як повідомив журналістам заступник директора Сергій Єрохін, центр знаходиться на повному самофінансуванні і не отримує дотацій із бюджету. При цьому за минулий рік «Артеку» вдалося скоротити свої борги, які з’явилися за попереднього керівництва і були накопичені за три попередні роки, на чверть — із 126 млн. грн. до 96 млн. грн., — поінформувала журналістів генеральний директор МДЦ Ольга Гузар, повідомляє Микита КАСЬЯНЕНКО, Сімферополь.
Немолоді люди краще контролюють негативні емоції
З віком люди стають більш стриманими і краще контролюють негативні емоції, повідомляє The Journal of Neuroscience. До такого висновку дійшли австралійські дослідники з госпіталю Вестмід. У дослідженні взяли участь 242 добровольці у віці від 12 до 79 років. Кожному з них було надано підбірку фотографій людей, на обличчі яких відбивалися різні емоції. Учасникам було запропоновано відібрати фотографії щасливих людей або людей, які відчувають страх. При цьому в усіх учасників фіксувалася мозкова активність за допомогою магнітно-резонансного сканування мозку (fMRI). З’ясувалося, що немолоді люди легше розпізнають щасливих осіб, у той час як підлітки легше виявляють осіб, які відчувають страх. Окрім того, добровольці різного віку по-різному реагують на фотографії переляканих людей: у немолодих учасників більшою мірою зростає активність медіальної префронтальної кори головного мозку — зони, що відповідає за емоційний контроль.
Дослідження показало, що здатність стримувати емоції підвищується з віком. Підлітки від 12 до 19 років гірше за всіх контролюють свої емоції, з віком люди стають більш стриманими. Найспокійніші та найурівноваженіші люди відносяться до вікової категорії 50—79 років, засвідчив керівник дослідження Лінн Вільямс. Причина цих відмінностей поки що не з’ясована, однак вчені припускають, що певну роль відіграє хронічне збільшення рівня гормонів стресу — глюкокортикоїдів, що призводить до зниження активності медіальної префронтальної кори. Крім того, емоційна стриманість і здатність виділяти позитивні фактори — перевага, яка могла закріпитися за сотні років еволюції, свідчать науковці, пише Lenta.ru.
Випуск газети №:
№98, (2006)Рубрика
Суспільство