Перейти до основного вмісту

Коротко / СУСПІЛЬСТВО

03 грудня, 00:00

Хмельницькі цукровари повернулися у 1914 рік

Плачевна сумна ситуація змусила організаторів процесу цукроваріння вдатися до архівних розвідок. Як заявив для «Дня» головний економіст асоціації «Хмельницькцукор» Дмитро Грома: «Ми опинилися десь на рівні 1914 року, коли було вироблено 72 тисячі тонн цукру». На 21 листопада 2002 року вироблено 83 тисячі тонн солодкого продукту, «працює лише один із 18 заводів». Д. Грома говорить, що «збирають по 190 центнерів цукрових буряків iз кожного гектара, працюють собі у збиток». Така робота нікому не потрібна.Щоб мати якийсь зиск, треба бодай удвічі збільшити врожайність. Серед цукроварів, які не починали сезон або працювали день-два, — відчай, сум і нудьга: як далі бути?

«У Польщі контрольні пакети акцій цукроварень утримує держава, — розповідає Дмитро Грома, — в Білорусі процвітають державні заводи, в Австрії акціонерами є цукровари, виробники сировини і банкіри». А тут? Головний економіст вважає, що галузь кинуто напризволяще: «Ми виступили з пропозицією: прийміть програму «Цукор». Треба ж визначитися з перспективами розвитку кожного заводу. Ініціатива зависла у повітрі. Даються взнаки місцеві особливості ведення бізнесу, вважає Михайло ВАСИЛЕВСЬКИЙ, «День».

На американців сподівайся, а покладайся на себе

Широко розрекламована американська допомога Україні у видачі державних актів на право приватної власності на землю в Харківській області, схоже, розвитку не матиме. Про це заявив голова обласної державної адміністрації Євген Кушнарьов. Темпи заміни сертифікатів на державні акти на землю тут дещо сповільнилися. Деякі сільськогосподарські підприємства, розраховуючи на допомогу Фонду, навіть призупинили фінансування цієї роботи. Тим більше — самі власники сертифікатів. Виявилося, що коштів, котрі пропонує американська сторона, недостатньо. Собівартість виготовлення одного акта складає щонайменше 60 гривень, американці ж готові профінансувати цю роботу лише у сумі 30 гривень. Разом iз тим, умови діяльності Фонду не дуже підходять Харкову. Американська допомога надається лише приватним землевпорядним організаціям. В Техасі це, мабуть, природно, а в Харкові фірма, якій під силу провести землеустрій цілого колишнього колгоспу, лише одна. Левову частку цієї роботи виконують саме державні організації — Інститут землеустрою та Центр земельного кадастру.

Критично оцінив діяльність Фонду і заступник голови обласної державної адміністрації Микола Безуглий: «У Харківській області, крім декларацій про готовність співпраці, ніякої підтримки від проекту ми не отримали». Євген Кушнарьов наголосив, що найближчим часом буде вирішено, «чи нам надалі співпрацювати з Фондом, чи покладатися все ж таки на себе». Він вважає, що сьогодні область здатна самостійно вирішити проблему виготовлення державних актів на право приватної власності на землю: «Ми маємо непоганий урожай, непогані фінансові результати діяльності сільськогосподарських підприємств, ми в змозі заплатити за виготовлення цих актів», повідомляє Михайло БІДЕНКО , Харків.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати