Кров для фронту
Понад 200 разів здавала її Галина Ожерельєва
Щоб допомогти фронту, радянські школярки здавали кров для поранених солдатiв. Один із них розшукав свою рятівницю, коли вона вже була бабусею.
— Галинко, твоє дівоче прізвище Ожерельєва? Отже, це до тебе якийсь чоловік прийшов. На прохідній чекає.
— Здрастуйте. Ви Галина Ожерельєва?
— Так, але я вже Максимова.
— Тоді це ви врятували мені життя...
На Далекому Сході у Ніколаєвську-на-Амурі в морському порту Мага, у невеликому селищі жили тiльки жінки і діти. Чоловіки пішли на фронт. Усі. Більше призивати було нікого. І тоді до військкомату прийшли дівчатка. Але замість передової їх відправили до госпіталю: вони приходили туди щомісяця, а то й двічі, щоб хоч якось допомогти фронту. Хоч тим, що є — своєю кров’ю.
Так Галина Ожерельєва стала донором у 16 років. Кров здавала понад 200 разів, не рахуючи заборів на плазму та прямих переливань. «Хотілося допомогти людям. Шкода людей. І шкода, що мені вже 78-й рік, і я не можу більше здавати кров. Не можу допомагати людям», — щиро жалкує Галина Максимова.
Після інфаркту вона кров не здає, але від донорства не відсторонилася. «Раніше постійно знайомі приходили, просили, щоб я для їхніх родичів кров здала. А тепер просять, щоб донора знайшла», — розповідає Галина Сергіївна. У неї організаторський талант. Скрізь, хоч би де вона працювала, збирала донорську групу. На стіл лягала першою. Її навіть нагородили орденом за агітацію «Пропагандисту донорства». У першій її групі було 30 дівчат, яких вона загітувала віддавати фронту кров. «Коли мама дізналася, — вилаяла. Куди тобі, мовляв, такій кволій, худенькій, ще кров здавати. Що ти собі, Галинко, думаєш? — згадує Галина Сергіївна. — А я кажу: «Куди всі — туди і я. А якщо на фронт піду, ще гірше може бути — вб’ють».
Подругам вона говорила: «У тебе батько на фронті, у тебе — брат. Давайте допоможемо їм». Пізніше в’язали рукавиці, шили фуфайки. А кров здавали регулярно, щомісяця. А то й двічі. За це — безкоштовний обід. Каша й солодкий чай. Іноді шматочок шоколаду. Тільки Галинка його ніколи не їла — несла додому мамі.
Пробірки з кров’ю підписували і на аеросанях везли до Хабаровська, а звідти літаком до місця призначення. З папірця на пробірці поранений солдат дізнавався ім’я людини, чия кров врятувала йому життя. Ожерельєву—Максимову він розшукав у 1978 році. Хотів віддячити. Купив відріз і цукерки. Взяти подарунок Галину Сергіївну вмовляли всі співробітники. «Я ніколи нічого не брала за свою кров. Хоч часто вже у мирний час пропонували гроші, — розповідає Галина Максимова. — Зрідка — коробку цукерок. Це найбільше».
Коробку від цукерок, які подарував врятований солдат, вона зберігає досі, а з відрізу сама зшила сарафан. Вперше надягла його до Старогородського відділення Червоного Хреста у Вінниці. Там вона — своя людина...