Перейти до основного вмісту

«Кузня призовників» просить патріотичного вогню

11 квітня, 00:00
За чотири роки кількість підготовлених призовників зменшилася вдвічі

«Ворошиловський стрілець» видавався в дитинстві чи не найдорожчою сімейною реліквією. Витончений і важкуватий, він був матеріалізованим втіленням гордості, сили та мужності. Тепер він ще й крихітне, але ємне уособлення епохи. Того далекого часу, коли оборона Вітчизни вважалася найсвятішим обов’язком, який неухильно виконується, а слово «Авіахім», що асоціюється з аероклубами, планерами, парашутами, автомототехнікою і стрілецькою зброєю, викликало мимовільний трепет. Покоління 60—80 років жило вже з ім’ям ДТСААФ УРСР. 1991 року його правонаступником стало Товариство сприяння обороні України (ТСО), що підготувало за п’ять останніх років більше як 157 тисяч призовників. Як це відбувалося, чим живе ТСО чергової весняної призовної кампанії розповідає його керівник Володимир Андрійович ДОНЧАК.

— Не секрет, що нинішні призовники, м’яко кажучи, не рвуться в армію, більше того, пройти «школу життя» заочно вважається великим успіхом. Тим часом, одне із пріоритетних завдань ТСО — патріотичне виховання молоді.

— На жаль, поодинці проблему нам не витягнути. Необхідно об’єднати зусилля державних та громадських організацій, ЗМІ, треба виробити зрозумілу для молодих ідеологію, концепцію і програму патріотичного виховання, яка охопила б усі регіони, навчальні заклади. Таку спробу було зроблено 4 роки тому, але... Важливо, щоб із молоддю, зокрема в середніх школах, працювали творчі молоді викладачі допризовної підготовки. Поряд із традиційними формами роботи (літературні вечори та зустрічі з учасниками війни, ветеранами, військовослужбовцями, походи та автопробіги місцями бойової слави, проводи юнаків в армію) треба шукати нові, динамічні, ігрові, в стилі трохи забутих, але улюблених школярами «Зірниць».

— Яка політика і стратегія ТСО, виходячи з позаблокового військового статусу нашої держави, скорочення чисельності Збройних сил, запровадження контрактної служби, яка планується?

— Звичайно ж, ми узгоджуємо свою діяльність із концепцією реформування ВР України. Армія трансформується, прагне до мобільності, яка неможлива без технічного переоснащення, комп’ютеризації і... без висококласних фахівців. Крім того, ми могли б готувати контрактників із-поміж новачків та звільнених у запас. Розробляються також інші пропозиції. Що ж до скорочення ВР, то прямо пропорційно йому кількість підготовлених ТСО, на замовлення Міноборони, призовників зменшилася за 4 роки вдвічі. Минулого року випускниками 147 техшкіл стали 20 тисяч молодих людей, що опанували професію водія категорії «С» та водія-машиніста автокрана. З необхідних для цього 50 млн. грн. держава надала 12 млн. Суму, якої бракує, — добровільні внески, — доплатили самі учні. Із тих же причин довелося згорнути підготовку водіїв бронетранспортерів, гусеничних тягачів, парашутистів для Повітряно-десантних військ, пілотів, фахівців для Військово-морського флоту. До речі, ми запропонували підготувати безкоштовно 50—70 абітурієнтів для вступу в Харківський авіаінститут із тим, щоб іще раз продемонструвати: вступають у вуз 70— 75% наших вихованців.

Після зустрічі із Президентом України в серпні минулого року було видано Указ про підтримку оборонної організації Кабміном та держадміністраціями на місцях. Він багато в чому змінив ставлення до ТСО.

А взагалі-то, роки становлення для всеукраїнської громадської оборонно-патріотичної організації були гарним іспитом на міцність та виживання. Ми вистояли, зберегли матеріальну базу та кадровий потенціал. Очевидно, позначився раніше набутий досвід, адже спочатку громадська організація існувала в умовах госпрозрахунку та самофінансування. Вона своєчасно зорієнтувалася та уникнула знецінення капіталу, вклавши велику частину з тих 20 млн. крб., які були на рахунку ЦК ДТСААФ УРСР, у розвиток своїх шкіл, клубів, центрів спортивної і технічної підготовки, в нерухомість і техніку.

— Володимире Андрійовичу, якщо ми вже торкнулися фінансів, то на які кошти живе сьогодні ТСО? Яка частка в загальному «казані» прибутку добровільних внесків, що колись називали «добровільно-примусовими»?

— Раніше вони становили не більше як 7% від загальної суми прибутків. Нині всі первинні організації (всього ТСО об’єднує майже 6 млн. чоловік) дістали право самостійно визначати суму внесків і залишати їх для власних потреб. Основним джерелом прибутків, майже 90%, залишається підготовка фахівців для різних галузей народного господарства. Тоненький гривневий струмочок, приблизно 5—6%, — результат діяльності наших 14 підприємств. Колись вони забезпечували ДТСААФ технікою та обладнанням, нині перепрофілювалися на виготовлення товарів ширвжитку, на металообробку, послуги з ремонту автомобілів. — У масовій свідомості перелік можливостей кадрової підготовки фахівців для народного господарства обмежується 2—3 професіями, серед яких пальма першості належить водіям.

— Це не дивно, оскільки, за статистикою, кожний другий із них пройшов нашу школу. Навчаються в нас, проходять перепідготовку або підвищують кваліфікацію за спеціальностями водія, також і автопоїздів, механізатора, телерадіомайстра, користувача ПК, секретаря-референта, бухгалтера, кухаря, закрійника, фахівців морського й річкового флоту, всього — 42 професії. Співробітничаємо із центрами зайнятості населення. Лише минулого року підготовлено 184,5 тисяч чоловік, а за 4 роки — понад 1 млн. Причому ціни за навчання цілком прийнятні: від 150 грн. — до 500 грн.

До речі, ТСО — це ще й сотні спортивно-технічних клубів, шкіл, секцій з авіа-, авто-, мото, радіострілецького спорту, картингу, водних видів спорту. І на I Кубку світу в місті Мальме (Швеція) серед клубних команд із підводного плавання клуб «Акваріум» із Києва завоював 11 золотих, 16 срібних, 8 бронзових нагород і був визнаний найкращим клубом світу. Усього ж минулого року на чемпіонатах і першості світу та Європи Гімн України звучав 175 разів.

— Як колишньому курсантові курсів водія, мені відомі традиції вдячності суворим і непідкупним викладачам та екзаменаторам...

— Право піднести квіти або цукерки на знак вдячності за науку у випускників ніхто не віднімав. Однак такі жести ні в якому разі не повинні мати характер здирства. Це було б нонсенсом, враховуючи те, що це ми маємо бути вдячні людям, які прийшли саме до нас.

— Треба вважати, ваші конкуренти на ринку послуг також не дрімають?

— За нашими даними, щорічно, завдяки їхній енергії та заповзятливості, кількість наших потенційних клієнтів зменшується на 100 тисяч. Що ми можемо їм протиставити? Вищий та якісніший рівень навчання, сучасну навчальну базу і методи роботи (практично всі класи оснащено комп’ютерами), досвідчених майстрів і досвідчених керівників-організаторів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати