Леді та кадети по-українськи
Роздільне навчання, світські раути і їзда верхи — «День» побачив, як вчаться у приватних школах-пансіонах Київщини
Власне, це — один великий комплекс у Боярці, де працює приватна загальноосвітня школа для хлопчиків «Кадетство», пансіон «Школа шляхетних дівчаток «Леді», центр розвитку дитини «Казка» і літній лінгвістичний табір «Маленька Америка». Школа «Леді» дає повну середню освіту, у школі «Кадетство» вчаться до дев’ятого класу. Заняття у закладах тривають з восьмої ранку до восьмої вечора, також можна вчитися на п’ятиденному пансіоні — їздити додому лише на вихідні, або взагалі обрати повний пансіон і бувати вдома тільки на канікулах. Діти задоволені — і роздільним навчанням, і великими навантаженнями.
СПОЧАТКУ — ЛЮДИНА, ПОТІМ — ЛЕДІ
«Кого ми виховуємо? Точно не емансиповану жінку, — підкреслює співзасновниця школи «Леді» Ірина Демидова. — У нашому закладі роздільне навчання, бо у чоловіка і жінки різне призначення на Землі. Відповідно, має бути різне виховання. Чоловік — це захисник країни, бізнесу, жінки, своїх дітей, друзів. Жінка — берегиня родини. Жінка може бути хоч президентом, але спершу — родина».
Школу-пансіон заснували понад 15 років тому. Серед випускниць — призерки всеукраїнських конкурсів з різних наук, музики, танців. Адже майбутні леді, крім звичайних шкільних предметів, вчаться співати, грі на фортепіано, хореографії та етикету, займаються верховою їздою. Учениці вивчають правила чайних та кавових церемоній, організовують світські заходи, разом відвідують музеї. На заняття дівчатка ходять у темно-зелених сукнях.
ДІВЧАТ, КРІМ ШКІЛЬНИХ ПРЕДМЕТІВ, ВЧАТЬ СПІВУ, ГРІ НА ФОРТЕПІАНО, ХОРЕОГРАФІЇ ТА ЕТИКЕТУ
«Леді — вихована дівчина чи жінка, яка ніколи не підніме ні на кого руку, нікого не образить, завжди чемна, ходить струнко. Це — ідеал дівчини», — вважає Софія Мінецька, яка закінчила п’ятий клас пансіону. За словами дівчинки, у школі дітям допомагають відкривати таланти. Так, Софія вступила до команди з аеробіки і тепер займає призові місця на обласних змаганнях. «Тут дають більше, ніж в інших школах. Ми з однокласницями разом граємо у бадмінтон, катаємося на байдарках, ходимо у туристичні походи — цього літа підемо у Карпати», — розповідає Софія Мінецька.
Поруч із Софією — її молодша сестра Єлизавета. Восени дівчинка також вступить до школи «Леді». «Моя молодша донька має проблеми зі здоров’ям. Нас не приймали у жоден садок — не хотіли брати відповідальність за дитину, — зізнається мати Софії та Єлизавети Лариса Самарська. — Дитсадок «Казка» — перший, куди взяли Єлизавету. Там медперсонал доглядав за донькою. Тепер підемо до школи «Леді». Тут діти цілий день зайняті, натомість панує родинна атмосфера».
Між уроками дівчатка щебечуть про щось між собою у невеликих коридорах школи, спілкуються з кадетами. Ірина Демидова споглядає цю живу метушню і розмірковує: «Сьогодні така гонитва за математичними знаннями, але... Треба виховувати душу. ХХІ століття, а ми війну маємо! Ми мало думаємо про здоров’я, про душу. Сьогодні не можна бути просто освіченою людиною. Треба виховувати людяність — це правило номер один».
«ХЛОПЦІ — НЕ СУПЕРНИКИ ДІВЧАТКАМ»
«Кадет» — французьке слово, яке пішло від слова «молодший», пояснює директор школи «Кадетство» Олексій Літвиненко. «Кадетами називали учнів закладів для хлопчиків, де виховували чоловіків зі «стрижнем». І не обов’язково ці заклади були військовими. Хлопчики вчилися окремо від дівчаток, і старші учні опікувалися молодшими. У нас також старші учні допомагають молодшим, є сувора дисципліна і моральне виховання», — розповідає директор.
До обіду хлопчики-кадети ходять у брюках та сорочках з погонами, потім перевдягаються у камуфляжні костюмчики — у такому одязі зручно займатися спортом. Фізичні навантаження у школі великі: дзюдо, різні види фітнесу, басейн, їзда верхи. Також хлопців, як і дівчаток, вчать етикету — правилам чаювання, поводження на світських раутах тощо.
Випускник школи «Кадетство» Едгар Стуров пояснює: «Кадет для мене асоціюється із джентльменом. У школі нас роблять солідними і вчать правилам, які має знати кожен чоловік: як поводитися з жінкою та у товаристві взагалі». Едгар ще не знає, ким хоче стати, а із шкільних занять найбільше йому подобалася боротьба.
Арнольд Ованян, який закінчив сьомий клас школи «Кадетство», також любить боротьбу і з професією вже визначився — хоче стати священиком. «Подобається, що у класах вчиться мало людей. Ми вивчаємо більше, ніж у звичайних школах, краще навчаємося. Також люблю поїздки до різних міст, походи до музеїв із однокласниками, — перелічує Арнольд. — Взагалі, кадет — інтелігентна та розумна людина. Кадет знає, як поводитися з іншими людьми і розуміє світ навколо».
У школі «Кадетство» більшість вчителів — чоловіки, з якими хлопці радяться навіть з особистих питань. «Здається, знаю про кожного учня все, — усміхається Олексій Літвиненко. — У школі ми виконуємо всі програмні норми і маємо додаткові заходи, які допомагають хлопцю стати чоловіком. Наші хлопці — не суперники з дівчатками, адже маємо роздільне навчання. Хлопці не змагаються з дівчатками, хто красивіше пише, охайніше виконує завдання, краще малює. Дівчинка для наших кадетів — ніжне створіння, яке треба плекати».
Кадети та леді відсвяткували кінець навчального року — як належить, з вальсом та «останнім дзвоником», вручили вчителям оберемки квітів і отримали свої грамоти і нагороди. Хтось і влітку не розлучатиметься з однокласниками й школою: ходитиме у мовний табір чи поїде за кордон у рамках програм, які пропонує заклад. Утім, поки на шкільному подвір’ї тихо, чутно тільки спів пташок і цокання чиїхось підборів.
«Мій хлопчик закінчив тут другий клас. Якщо для дитини не піти до школи — покарання, то тут — гармонійне навантаження», — розмірковує батько маленького кадета Олександр Коптєлов. Щоб відчути «дух школи», оцінити якість навчання — треба побути тут тривалий час. Протягом короткого візиту до леді та кадетів ми встигли зрозуміти, що цей навчальний комплекс... доволі незвичний, зі своїми традиціями і стилем виховання.