Можливо, компенсації отримають інваліди війни
Чи вдасться зробити неможливе союзу обдурених вкладників?Так, Наталія Полтавська зі Львова вважає, що фактично потерпілі давно оплатили авансом і всі комунальні платежі, і прибуткові податки, і проїзд у громадському транспорті й навіть... власні похорони. Адже «1992 року держава просто-таки з дитячою безпосередністю, неначе дитина чужу іграшку, відняла в трудящих їхні багаторічні заощадження, здійснивши найграндіознішу за всю історію експропріацію, і нікому навіть писнути не дала».
Інтереси мільйонів людей, котрі довірилися Ощадбанку, Держстраху, пострадянським трастам, будинкам Селенга й іншим фінансовим структурам відтепер захищатиме Всеукраїнський союз обдурених вкладників і акціонерів. Як заявив його голова Василь Цинко, представники 15 областей України (фахівці в царині права, економічних і фінансово-банківських відносин) на торішній науково-практичної конференції, яка відбулася 19 грудня в Рівному, розробили механізми повернення вкладів і докладні пропозиції. Головні з них, за словами Василя Степановича, — це створення Народного банку вкладників, правонаступника Ощадбанку, — внесення поправок у закон про приватизацію з тим, аби відраховувати 25% отриманих від неї коштів на користь «обдурених», такі самі відрахування у 5-відсотковому розмірі передбачити й від продажу нерухомості, частину заощаджень повертати у формі векселів під певні послуги й товари... Пропозиції надійшли також від депутатів Вітренко та Юхновського. До речі, хтось із виступаючих підрахував, що реальний коефіцієнт індексації не 1,05 грн. до 1 рубля, а 3,26 грн. Проте, як то кажуть, «розібратися» б хоч із цією сумою.
КОМЕНТАР
— Створити Народний банк можна, — сказала кореспонденту «Дня» заступник начальника управління розвитку ощадної справи й цінних паперів Ощадбанку України Галина Грищенко. — Але грошей від цього не додасться, і розрахуватися з вкладниками відразу також не вдасться. Адже загальна сума державного боргу перед вкладниками Ощадбанку на 1 січня 1992 року становила 124,19 млрд. грн. Нараховувалося понад 50 млн. рахунків — практично все населення України зберігало гроші в Ощадбанку. А тепер, для порівняння, вся прибуткова частина бюджету за рік у середньому становить 20 млрд. грн. Тому Закон України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» передбачає поетапне повернення боргів. Механізм розподілу грошей Кабінет Міністрів визначає щороку, виходячи з суми, закладеної для цього в бюджеті.1997 року з 200 млн. грн. 120 млн. призначалося для вкладників, котрим виповнилося 80 років, і 80 — для спадкоємців померлих вкладників, так звана державна допомога на похорон. А фактично в установи банку надійшло 30 млн. грн. А 170 млн. «перейшли» до бюджету-98 і мали становити 370 млн. грн. Усе б добре, але вийшов указ Президента про скорочення видатків на фінансування, після чого 370 млн. грн. перетворилися на 100 млн. грн. Реально Ощадбанк України отримав 20 млн. Ці крихти було розподілено за питомою вагою згаданих категорій населення в кожному регіоні.На 1999 рік Законом «Про державний бюджет» заплановано ті самі 200 млн. грн. У проекті на цей рік є й нова пропозиція — частково погасити компенсаційні виплати інвалідам—учасникам Великої Вітчизняної війни. Чи «пройде» ця пропозиція й скільки грошей дозволить собі виділити держава на відновлення заощаджень, стане відомо вже в першому кварталі цього року.