Перейти до основного вмісту

Мистецтво копії

«Суходольний» луганчанин В’ячеслав Козак вразив журі «мореходів» вмінням кораблебудування. Судномодельного
15 вересня, 00:00

На гданський чемпіонат В’ячеслав Козак повіз свою нову роботу — англійське судно ХVI сторіччя «Генрі Грейс

е’ Дью» (король Генріх милістю Божою). 1520 року корабель являв вершину суднобудування того часу і ще ніхто не брався відтворити його точну копію. Слава ж за описами дослідника суднобудування всіх епох Берна Ландстрема сам зробив креслення і змоделював славнозвісний вітрильник.

Коли він поставив свою модель перед суддівською колегією, запанувала тривала мовчанка — ані схвалень, ні зауважень. Виявилося, фахівці судномоделювання зі світовими іменами перебували в скрутному становищі від того, що не знали, як оцінювати дану роботу. Коли креслення відомо й опубліковано — оцінку якості і майстерності давати простіше. Скажімо, як було з іншою роботою Козака — композицією з двох моделей кораблів: Колумба — «Санта Марія» і Магеллана — «Трінідад», за яку він, до речі, здобув срібло. Розповідь автора про свою роботу над кресленнями, про джерело знань істотно вплинула на думку журі. Хоч окремі з них, представники морських країн, ніяк не могли погодитися з тим, що переможцем стає не їхній спортсмен, а представник суходольного, степового краю. Однак тонка майстерність луганчанина одностайно отримала високий бал.

Розповідаючи про свою підготовку до чемпіонату вже у себе вдома, В’ячеслав серед різних подій, що відбулися за цей період, між іншим, повідомив, що йому довелося на два дні відкласти головну роботу над моделлю, щоб зайнятися виготовленням подарунка для українського Президента. Виявляється, готуючись поздоровити Леоніда Даниловича з його днем народження, у Мінвуглепромі не змогли нічого вигадати кращого, як подарувати імениннику дорогу італійську вазу. Приймаючи подарунок, Кучма ніби-то зауважив: мовляв, аніж дарувати вазу, краще б вугілля більше видобули. Зауваження було сприйнято дуже хворобливо. Щоб виправити помилку, міністри вирішили подарувати Кучмі в День незалежності щось таке символічне, шахтарське. З цим проханням вони звернулися до керівництва Макіївського судномодельного клубу «Нептун», членом якого є В’ячеслав Козак. Йому і довелося стати головним виконавцем подарунка Президентові, перервавши свою основну роботу з виготовлення вітрильника.

Слід зауважити, що окрім захоплення судномоделюванням, В’ячеслав досяг успіхів і як художник-символіст, працюючи в основному з деревом. Тому новий подарунок Президенту виконано з даного природного матеріалу. Виглядає він так: на стилізованому шахтному териконі застигла нагорі золота бджола-роботяга. Дуже просто, але значення закладено глибоке. Кажуть, цього разу подарунок Президентові сподобався.

Що стосується подальших планів В’ячеслава Козака, то йому треба вирішити одну досить непросту проблему: виготовити для «Генрі Грейс е’Дью» вітрила. За історичними описами їх було розшито золотом. Щоб відтворити оригінал у масштабі 1:100, потрібен майстер найвищої кваліфікації. Робота просто ювелірна. Як, втім, і будь-яка інша, якою займається В’ячеслав.

№175 15.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати