Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На конкурсі краси перемогла... королівська змія

Дніпропетровські зоологи із Клубу любителів тварин влаштували незвичайне змагання
21 грудня, 12:03
ПЕРЕМОЖЕЦЬ КОНКУРСУ — КОРОЛІВСЬКА ЗМІЯ НА ІМ’Я МАНУЕЛЛА

Усупереч поширеній думці про небезпеку повзучих рептилій, дніпропетровські зоологи вважають змій цілком мирними тваринами, які легко уживаються поряд із людиною. Змії, що «живуть у дикій природі, бояться людей не менше, ніж люди змій, але виведені в домашній обстановці вони легко стають ручними», — розповідає керівник клубу Геннадій БУЯНОВЕР. Доказом цього може слугувати той факт, що в Східній і Південній Азії неотруйних змій досить часто тримають у житловому будинку замість кішок, для захисту від гризунів — щурів і мишей. «Змія — зовсім неагресивна тварина. Якщо її не дратувати, то вона ніколи не нападе першою, — розповідає зоолог. — Коли змія висовує язик — не варто боятися, адже це зовсім не загроза — таким чином вона нюхає повітря і вивчає навколишнє оточення».

Дніпропетровські натуралісти говорять, що змії — з багатьох поглядів — істоти унікальні, які пройшли тривалий і складний шлях еволюції. «Рептилії, як птахи та риби, — прямі нащадки динозаврів. Щодо змій, то це колишні ящірки, кінцівки яких атрофувалися через зміни умов проживання. Вважають, що їхній далекий предок був схожим на варана», — розповідає Г. Буяновер. Найдивніше у змій влаштована голова — їхні щелепи кріпляться на еластичних стяжках, тому паща при заковтуванні їжі може збільшуватися вдесятеро. Повзуча рептилія практично «натягується» на свою жертву, а дві сотні ребер, які кріпляться до гнучкого хребта, допомагають проштовхувати їжу всередину. Змії ростуть все життя і до старості можуть досягати вельми значних розмірів. Найбільша змія — південноамериканська анаконда. Її рекордна довжина — 11,43 метра. Всього ж у світі налічується близько 10 тисяч видів змій, але лише 10 відсотків — отруйні. В Україні мешкає дев’ять видів і лише два можуть бути небезпечними для людей: степова гадюка і мідяниця, яких уже давно вважають зникаючими видами і занесено до Червоної книги. Їхнє природне місце існування — ліси і болота — неухильно зменшується. Отже, боятися зустрічі з рептилією варто не людині, а, скоріше за все, самим зміям.

Утримувати змію в домашніх умовах зовсім нескладно, пояснюють натуралісти, годувати її можна лише один раз на десять днів. Кормом служать курчата, а також дрібні гризуни. Також змії люблять яйця і молоко. Для нормального самопочуття їм потрібна певна вологість і невеликий обігрів — для цього в скляному вольєрі цілком достатньо електричної лампи. Рептилії з північних широт взимку впадають у сплячку, що є обов’язковою умовою для появи майбутнього потомства. «Для того щоб узяти змію на руки, потрібно здолати страх, який сидить у кожному з нас на підсвідомому рівні. Але якщо знати звички змії, то з нею можуть бавитися навіть діти, — діляться своїми враженнями Геннадій та його син. — Змія — це загадкова і таємнича істота, недаремно всі стародавні цивілізації вважали їх символом мудрості».

Натуралісти зазначають, що останніми роками утримання домашніх змій в Україні стає поширеним і навіть модним заняттям. У Дніпропетровську налічують сотні любителів цих плазунів. Усі змії, яких має в своєму розпорядженні Клуб любителів тварин, народилися у штучних умовах, хоча їх предки свого часу були завезені зі всіх континентів. Однією з найцікавіших властивостей змії є її забарвлення, яке може виконувати функції маскування і допомагати в полюванні, а може служити і для відлякування ворогів. Найчастіше «лякаючим» забарвленням володіють неотруйні змії, видаючи себе за отруйних родичів. «Цим самим вони начебто попереджають інших мешканців фауни: обережніше, будь уважним, не наступи, не чіпай нас», — розшифровують зміїну мову зоологи.

Але повернемося до дніпропетровського конкурсу краси. Абсолютним чемпіоном є гостя з Мексики — королівська змія на ім’я Мануела. Невелика змійка має яскраве червоно-біло-чорне забарвлення, яке попереджає ворога про небезпеку. Насправді її можна не боятися — королівська змія абсолютно нешкідлива. Таку змію часто тримають удома любителі тераріумних тварин. Виростає вона до півтора метра, але має поступливий характер. «Свій приз Мануела обов’язково отримає, але вже вдома, — обіцяє Геннадій Буяновер. — Це буде смачна мишка, якою наша королева повечеряє в спокійній обстановці».

Під Новий рік дніпропетровські натуралісти планують організувати виставку «Звір на долоньці», де відвідувачі зможуть потримати в руках різну живність, у тому числі й змій. Таке спілкування, стверджують вони, діє позитивно. Перш за все, виставку розраховано на дітлахів, і розпочнеться вона в різдвяні дні в міському Палаці дітей і юнацтва.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати