Нагорода для бетонних квітів
Володарем цьогорічної Мистецької премії ім. Казимира Малевича стала киянка Жанна Кадирова та... группа Р.Е.П.![](/sites/default/files/main/articles/18122012/231-2-8.jpg)
Це було вже третє вручення Мистецької премії ім. Казимира Малевича, ініційованої Польським інститутом з нагоди 130-річчя від дня народження митця.
Володарем премії стала київська художниця Жанна Кадирова (на фото).
Загалом цього року було кілька новацій. Уперше в Україні відбулася пряма інтернет-трансляція мистецького заходу, яку можна було переглянути на сайті «Радіо Свобода». Уперше це нагородження відбулося в «Мистецькому Арсеналі» (церемонію вів Олексій Ананов). Уперше до фіналу вийшли троє жінок-художників — Жанна Кадирова, Лада Наконечна і Леся Хоменко — і вперше всі номінанти представляли одну мистецьку групу Р. Е. П. (Революційний експериментальний простір). До речі, Жанна, Лада і Леся, підкреслюючи це, прийшли на церемонію в однакових спортивних костюмах із власними іменами, вишитими на спинах, — як одна команда.
На церемонії було представлено музично-візуальний перфоманс «Київ-Малевич» від агенції «АртПоле» (звук — Олексій Ворсоба, Сергій Кравченко (із білоруського гурту PortMone), відео — Вадим Ільков), а також короткометражний фільм «Київ Слухає Малевича», в якому митці й мистецтвознавці розказували про автора «Чорного квадрата» на тлі будинків і вулиць, пов’язаних із Малевичем.
Загалом цього року в конкурсі брали участь митці, заявлені 53 інституціями з України (передусім із Києва, Харкова, Одеси, Львова), а також Німеччини, Польщі та Південної Кореї.
Фіналістів визначало польсько-українське журі у такому складі: Стас Волязловський, лауреат Премії ім. Малевича-2010 (Україна); Ярослав Ґодун, директор Польського інституту в Києві (голова журі); Наталія Жеваго, засновниця освітньої організації «Культурний проект»; Фабіо Кавалуччі, директор Центру сучасного мистецтва «Замок Уяздовський» (Варшава); Олеся Островська-Люта, куратор, голова правління CSM (Фундація Центр Сучасного Мистецтва); Олександр Соловйов, заступник генерального директора і головний куратор «Мистецького Арсеналу»; Віта Сусак, мистецтвознавець; Моніка Шевчик, директор галереї «Арсенал» у Бялистоку.
Жанна Кадирова відома передусім завдяки творам із доволі буденних, звичних матеріалів: бетону, цементу, асфальту (шматок асфальту з дороги може бути виставлено як картину), кахлів. Об’єкти, які виходять у підсумку — бетонний конус світла із прожектора або вимощені кахлями бетонні квіти, скидаються скоріше на постмодерну садово-паркову скульптуру; власне, Кадирову раніше відзначали премією саме в царині публічного мистецтва.
Наразі Жанна отримала грошову винагороду в розмірі 3000 євро (у гривневому еквіваленті) від Польського інституту в Києві; резиденцію в «Замку Уяздовському», котра так само буде підтримана винагородою 3000 євро від «Культурного проекту» (на реалізацію там власного проекту) і можливістю проведення авторської виставки в Малій галереї «Мистецького Арсеналу» наступного року. А втім, схоже, що премія стала заохоченням для всіх трьох номінанток, як і для їхніх друзів із Р.Е.П.