Навчальний рік почнеться не всюди...
Через руйнування близько 200 навчальних закладів у зоні АТО Міносвіти переносить старт навчання на невизначений термін, а мирні регіони готуються до запасних варіантів організації уроків у зимовий період
Навчальний рік цього року буде особливим: бойові дії та проведення АТО практично унеможливлюють стандартний початок навчання на Донеччині й Луганщині, а місцеві органи влади у мирних регіонах вигадують, яким чином відбути цей навчальний рік, коли газу на опалення навчальних закладів, м’яко кажучи, бракує. Наприклад, на Миронівщині Київської області посеред літа школярів сповістили, що свято першого дзвоника відбудеться 15 серпня, щоб узимку зробити триваліші канікули і діти не мерзли під час уроків у школі. Однак батьки чомусь не погодились із таким рішенням місцевих чинів, влаштували акцію протесту й вирішили залишити все без змін. У районній газеті згодом опубліковували для батьків уточнення — навчальний рік розпочнеться 1 вересня. І крапка. А от на Львівщині місцеві чиновники розмірковують над тим, чи не запровадити для учнів шестиденку.
Батьки школярів також обговорюють почуті від районних керівників версії, що учні із сільських шкіл навчатимуться у школах свого райцентру, відтак навчання проводитиметься у дві зміни, а дитячі садки частково закриють.
На прохання «Дня» роз’яснити, наскільки поширені такі випадки по Україні, у МОН нам відповіли, що місцеві органи влади не мають повноважень на власний розсуд змінювати строки початку навчальних процесів. А щодо того, чи буде тепло в усіх школах і які заходи зараз вживаються, аби навчальний процес не був зірваний, у прес-службі коментують: «Питання щодо організованого початку навчального року та підготовки закладів освіти до роботи в осінньо-зимовий період перебувають на постійному контролі органів управління освітою».
НА ВІДНОВЛЕННЯ ШКІЛ НА СХОДІ ПОТРІБНО...100 МІЛЬЙОНІВ ГРИВЕНЬ
Тим часом у Міністерстві освіти і науки найбільше переймаються організацією навчального процесу на сході. Минулого тижня у МОН збирались керівники освітньої галузі із Донеччини та Луганщини, щоби прозвітувати, в якому стані навчальні заклади. Адже йдеться не лише про те, чи буде тут тепло, а чи є взагалі де навчатися дітям і наскільки це безпечно. Отже, Луганська область має 73 зруйновані школи, плюс 39 дошкільних та позашкільних навчальних закладів. Донецький регіон має 97 пошкоджених шкіл, 41 садочок, 15 вишів і ще десяток ущент зруйнованих навчальних закладів.
За які кошти відновлюватимуть школи, садочки та виші, у міністерстві «Дню» теж не роз’яснили. Частково цю функцію взяли на себе волонтери. За попередніми підрахунками комітету Верховної Ради з питань науки та освіти, на той час, коли було відомо про зруйновані лише сотню шкіл та півсотні садочків у зоні АТО, на їхнє відновлення потрібно близько 100 мільйонів гривень. Навряд чи волонтерам будуть до снаги такі масштаби.
Якщо відновити всі школи до 1 вересня не встигнуть, то в Міносвіти розглядають запасний варіант навчання: «У разi незавершення робіт із відбудови окремих приміщень навчальних закладів передбачено надання можливості учням розпочати навчальний рік у школах, які розташовані у межах пішохідної доступності й не мають пошкоджень, або організувати їх безкоштовне підвезення», — інформує міністерська прес-служба. У Донецькому департаменті освіти і науки над цим зараз активно працюють, розглядають також варіант дистанційного навчання школярів: «Місцеві фахівці якраз завершують розробку методичних рекомендацій. Донецька ОДА має намір розподілити дітей із зони АТО у навчальні закладі на звільнених територіях», — ідеться н сайті Донецької ОДА.
Інше питання — як організувати навчання там, де зараз тривають бойові дії. Міністр Сергій Квіт наголосив, що тут одну дату початку навчального року встановити неможливо. Щодо вишів східного регіону, то розпочати навчальний процес вони планують 1 жовтня, але й цю дату можуть перенести у разі потреби.
БРАКУЄ ПСИХОЛОГІВ ДЛЯ РЕАБІЛІТАЦІЇ ШКОЛЯРІВ
Щоби почути з перших уст, як готуються школи звільнених міст до навчання, телефонуємо до однієї зі шкіл у місті Рубіжному, що на Луганщині. Нагадаємо, українська армія увійшла до нього 20 липня. Завуч школи Любов Третяк розповідає, що всі школи у Рубіжному залишились цілі та неушкоджені, зараз тут готуються до початку навчання за отриманими рекомендаціями і вказівками МОН. Уже є наказ про початок навчання 1 вересня. Педагоги всі на місці, а от учні ще не всі повернулися додому.
До речі, з приводу наповненості освітніх закладів, то за даними Луганського департаменту освіти, їхні школи укомплектовані лише на 46%. Багато дітей виїхали у спокійні регіони, влаштувались у тамтешні школи і попереду в них адаптація до нового колективу. А ті, хто повернувся, теж потребують психологічної підтримки після всього пережитого. У Міносвіти провели спеціальну нараду з цього приводу і прийшли до висновків, що для всіх дітей Луганської та Донецької областей потрібна психологічна реабілітація. Цим мають зайнятися шкільні психологи, для них фахівці МОН уже розробляють методички.
Однак проблема в тому, що не всі школи мають власних психологів, зокрема, і там, де це вкрай необхідно. «У нас немає психолога, якщо з дітьми працюватиме якась соціальна служба, наприклад, від місцевих органів влади, то тоді це питання буде вирішено. А в нас психолог звільнився, і до 1 вересня, можливо, прийде хтось інший. Тарифна ставка для цього є. Наразі просто немає такої людини», — пояснює Любов Третяк.
Тож майбутній навчальний рік ставить перед системою освіти нові виклики і змушує швидко та якісно на них реагувати. У МОН навіть іронізують, що така непроста ситуація дещо прискорить реформу середньої освіти.