Перейти до основного вмісту

Нав’язлива увага «Русского мира»

Черговий «російський десант» до Дніпропетровська подарував Історичному музею пам’ятник Катерині II. Необхідну суму передав співробітникам відомий Костянтин Затулін
25 липня, 00:00
ВСЕ ЩЕ... І НАЗАВЖДИ! / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

От собі й читаю,
Що на скелі наковано:
Первому вторая
Таке диво наставила.
Тепер же я знаю:
Це той п е р в и й, що розпинав
Нашу Україну,
А в т о р а я доконала
Вдову сиротину.

Т. Шевченко. «Сон»

Колекція експонатів Дніпропетровського національного історичного музею ім. Д.Яворницького незабаром поповниться бронзовою скульптурою Катерини ІІ. Про це на прес-конференції повідомила директор музею Надія Капустіна. За її словами, ця скульптура є зменшеною копією пам’ятника імператриці, що до революції стояв на головному проспекті Катеринослава. Виготовлення фігури Катерини профінансували російські політики — депутат Державної думи РФ, директор Інституту країн СНД Костянтин Затулін і його колеги, які відвідали нещодавно Дніпропетровськ. Очевидці стверджують, що К.Затулін відрахував необхідну суму в доларах і передав її працівникам історичного музею, щоб вони змогли придбати скульптуру, виготовлену в Москві. Директор музею вважає, що дніпропетровський пам’ятник цариці Катерині ІІ має особливу історію. За однією з версій, його замовив німецьким майстрам князь Г.Потьомкін до візиту імператриці до Катеринославу. Пізніше ця скульптура була викуплена дідом Наталії Гончарової й дісталася як її придане О.Пушкіну. 1846 року пам’ятник придбали катеринославські дворяни й встановили в центрі міста. Після революції Катерину ІІ скинули з постаменту, й вона стояла серед половецьких баб біля стін Дніпропетровського історичного музею. Остаточно «мідна бабуся» зникла під час війни. «Упродовж кількох десятиліть музей листувався й шукав скульптуру в усіх куточках Європи, — сказала Н.Капустіна. — Досі залишається невідомою доля цього оригінального музейного експоната. Але два роки тому до нас звернулися колеги з музею Пушкіна в Москві, попросивши матеріали про пам’ятник. За відісланими документами й фотографіями скульптор Ірина Барановська зробила бронзову модель заввишки 60 сантиметрів. Нещодавно наше місто відвідала російська делегація на чолі з К.Затуліним, і під час круглого столу члени делегації виявили бажання допомогти нашому музею в придбанні скульптури Катерини ІІ». За словами директора музею, експонат, вартість якого оцінюється в 30 тис. гривень, займе своє місце в третьому залі музею вже у вересні цього року — поряд з каретою, на якій подорожувала Україною імператриця. «Цей об’єкт історико-культурного значення дасть можливість глибше й цікавіше розповідати історію нашого регіону», — вважає Н.Капустіна.

Візит К.Затуліна до Дніпропетровська був присвячений 225-річчю подорожі російської імператриці Катерини ІІ до Новоросії й Криму. Він відбувся завдяки підтримці обласної влади й регіоналів — у ролі модератора круглого столу виступив народний депутат України Олег Царьов. Засідання проходило в приміщенні «Російського центру», відкритого в Дніпропетровській обласній бібліотеці два роки тому за сприяння внука В.Молотова — депутата Держдуми РФ Владислава Ніконова. Нинішній російський десант почався з візиту до міста, що носило ім’я імператриці. «Матір’ю цього міста, яке в усі часи було відоме як центр промисловості та науки, була Катерина. А її чоловік Григорій Потьомкін узагалі вважав, що Катеринослав буде столицею Російської імперії», наставляв учасників круглого столу директор Інституту країн СНД. «У Катерини була мета — відновити історичну спадщину Візантійської імперії, звільнити південних і східних слов’ян, які перебували під пануванням Османської імперії, сказав К.Затулін. — То хіба це не актуально сьогодні, коли Османська імперія, по суті, відновлюється? Це очевидно, якщо придивитися до подій у Сирії, де саме Туреччина виступає ініціатором інтервенції й повалення режиму». К.Затулін вважає, що рано чи пізно Туреччина переведе свій погляд з півдня на північ, і Україна опиниться у сфері її зовнішньополітичних інтересів. Він закликає російських і українських політиків «об’єднатися в стратегічних питаннях».

Не можна сказати, що всі учасники круглого столу піддакували російським гостям. «Для мене очевидно, що святкування 225-річчя подорожі Катерини ІІ — це звичайна пропаганда ідей «Русского мира», говорить доцент Дніпропетровського національного університету Олег РЕПАН. — Мені як українському історикові дивно було чути, що до Катерини ІІ у нашому краю було Дике поле й більше нічого не було. Як виявилося, російські гості навіть не чули про українського мецената й підприємця Александра Поля, який відкрив залізняк, що стало початком промислової революції на півдні України. Здебільшого вони керуються політичною міфологією, проте найбільше мене здивував православний батюшка, який заявив, що у росіян і українців має бути «один патріарх і один президент». Можна навіть здогадуватися, що це — Володимир Путін».

«Затулін і компанія їздитимуть до України доти, локи править нинішня влада, — вважає голова обласної організації Української народної партії Анатолій СОКОРІНСЬКИЙ. — Нашому Президентові зовсім недавно росіяни в Ялті, по суті, плюнули в обличчя, але він продовжує загравати з ними. Що стосується Катерини, то українському народу її діяльність принесла колонізацію й кріпацтво. Вона знищила запорозьке козацтво й десятки тисяч сімей переселила до інших куточків Російської імперії. Зрозуміло, що для росіян вона велика імператриця, але позиція української влади мені не зрозуміла, адже ідеї й практика «русского мира» спрямовані на знищення нашої державності. Нехай напередодні парламентських виборів українські громадяни подивляться, куди хилить нинішня влада. Тому я вважаю, що річ зовсім не в Затуліні, а в Януковичі. Адже яка влада, такі й гості!»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати