Перейти до основного вмісту

Не боюся тебе, овердрафте!

27 червня, 00:00

Розмова з банкоматом почалася досить коректно. Погодьтеся, у наш час почути від візаві першим запитанням: якою мовою спілкуватимемося, і тут же запропонований вибір — українська, російська — приємний нюанс. Виявляється, саме банкомати можуть об’єднати всіх, оскільки вміють інтелігентно слухати, не сіпаючись щодо мовного питання, а реально і зважено розуміючи, що в країні на побутовому рівні існує реальна двомовність. Інша річ, що більшості легко спілкуватися на двох мовах. Бажано, звiсно, володіти і однією з європейських мов, на щастя, молодь це давно зрозуміла.

Господи, куди це занесло, адже в мене прозаїчне завдання — вперше отримати за допомогою нової картки гонорар. Уважно прочитавши умови договору з банком, із розгону наткнулася на незрозуміле (впевнена не лише мені) слово «овердрафт», потім зачепилася за попередження, що у випадку триразового невірного, нехай і ненавмисного, звернення, картка блокується, а в особливих випадках можна навіть потрапити в стоп-лист і нарватися на розрив договору в односторонньому порядку... Інше, здається, було зрозумілим — картку не втрачати, пін-код носити ледве не під серцем і, набираючи його, закривати своєю спиною та животом від усіх охочих підглянути, а цього допустити — ні-ні...

Наслухавшись від бувалих, що з автоматом потрібно працювати швидко, а то він передумає реагувати на запит, вирішила нав’язати йому свій темп, темп людини, яка не любить поспіху при роботі з грошима. Яке ж було здивування, коли банкомат, як істинний джентльмен, навіть і не збирався мене підганяти, натякаючи, що йому, мовляв, ніколи так довго возитися з однією тіткою, а роботи попереду ще — ой як багато. Ні, у хвилини спілкування я була для нього найголовнішою та єдиною, він уважно прочитував команди, ще раз уточнював бажану суму, перевіряв, про всяк випадок, і пересвідчившись, що варіант рішення остаточний, слухняно виконав. І все так душевно, поговорили нібито про те про це, і ось — гонорар у моїх руках. Ну що, злорадно подумала, і без овердрафту обійшлося. Виявляється, достатньо все робити вірно, озброївшись найпростішим і найоптимістичнішим твердженням — у Бога немає інших рук, крім твоїх власних. І не вчіть мене жити, — хотіла тихенько проспівати, радіючи, що так ладненько. Щоправда, один боржок залишився — що це за звір такий, цей овердрафт, слово, яке в договорі зустрічалося досить часто.

Попрямувала до банку, і, відкинувши всілякі комплекси, звернулася до консультанта Олени з відвертим визнанням, що багато що в договорі не зрозуміла, і тому відчуваю себе не зовсім упевнено.

— Та що ви, ми звикли, — охоче відгукнулася та. — Щодня до нас звертаються понад десяток нових клієнтів, причому, абсолютно різного віку. Хоч що кажіть, а така масова картотизація — також своєрідна революція. Знаю, що, наприклад, у Німеччині вже вводять найпростіший і найнадійніший спосіб — банкомат прочитує відбиток пальця. Він-то завжди з тобою, і його не втратиш. До речі, ось перша перевага картки, перевірено на власному досвіді. Нещодавно загубила гаманець — гроші там були невеликі, вони, природно, пропали, але картку відразу заблокувала і все зберегла.

Слово, яке вас так насторожило, означає лише одне — ви вирішили під час розрахунку перевищити суму і ввійшли в мінус, тобто позичаєте на час, що позначений у договорі. Все це реально і по-житейському зрозуміло — іноді не вистачає, а так хочеться придбати те, що сподобалося. Гірше, коли планують зробити несанкціонований обердрафт, значить, хтось вирішив вас «розвести на гроші»: борг буде ваш, а гроші чиїсь. Щоправда, таке можливе, знову ж, якщо було порушене основне правило — пін- код довірений сторонньому.

Якщо побачу біля банкомату людей, швидко відійду, щоб і мене не запідозрили в підгляданні, — нагадую собі, але це й так завжди передбачали правила пристойності.

У думках почала розмірковувати, чи стосуються всі ці застереження банківських службовців, чи можуть вони підглянути код, і Олена, зрозумівши мої сумніви, відповіла: правила стосуються абсолютно всіх, у банк також можуть затесатися випадкові люди. Гроші — річ брудна, а ось на картці бажано, щоб були лише ваші відбитки. Отримавши за трансакцію одну опцію, перевела все це на доступну мову і зрозуміла — автомат лише попереджає про те, що знає кожна чесна людина — на чужу паляницю рот не роззявляй. Якщо і позичив, віддати потрібно вчасно. На жаль, у багатьох пролазливих, схоже, цей обердрафт давно в шістках служить, і поза «чого бажаєте» йому, очевидно, знайома, та й опції там інші...

Ось і весь пін-код: закривай його животом, не закривай — все одно стирчить...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати