Перейти до основного вмісту

Не піддається контролю

В Україні — близько трьох мільйонів хворих на діабет, половина з них не знають про свій статус. Крім того, досі не затверджено нову держпрограму щодо забезпечення цих хворих ліками
19 листопада, 16:45

14 листопада, в день, коли канадський фізіолог Фредерік Батнінг винайшов інсулін, у світі відзначають День боротьби з діабетом. За кількістю смертей ця недуга посідає третє місце у світі — після серцево-судинних та онкологічних захворювань. Зараз налічується 371 мільйон осіб, які страждають на діабет. За рік їхня кількість зросла на сім мільйонів.

 Згідно з епідеміологічними даними, до 2030 року в світі буде понад 552 мільйони хворих на діабет. В Україні офіційно хворих на діабет — 1,3 мільйона, неофіційно — 2,5 — 3 мільйони.

— На жаль, у нас більшість хворих на діабет не мають офіційно встановленого діагнозу. Це — хворі з діабетом другого типу. Його виявити буває важко, тому що люди не цікавляться рівнем цукру в крові. Найкращий метод — скринінг населення, але в нас це не робиться, — говорить провідний науковий співробітник Інституту ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка Любов СОКОЛОВА.

Фактори ризику — в тих, хто веде нездоровий спосіб життя. Це люди, які страждають від надлишкової ваги, в кого низька фізична активність і люди старшого віку. Тому основним завданням громадських організацій і медичної спільноти має бути просвітницька робота — активно виявляти цукровий діабет, щоб можна було попереджувати серйозні ускладнення. За словами лікарів, передусім це прогресуюче зниження зору, ураження нирок, серцево-судинні патології. Якщо хворобу виявити на ранньому етапі, діабет можна тримати під контролем, і людина може повноцінно жити.

У Києві існує програма «Здоров’я киян», у 2012 році на неї було виділено 42 мільйони гривень для закупівлі інсуліну для 90 тисяч зареєстрованих хворих.

— Хворий на цукровий діабет потребує постійного контролю і самоконтролю. На жаль, тільки 15% хворих на діабет ведуть здоровий спосіб життя і знають взагалі, що це таке. Тому для правильного лікування пацієнтів у Києві діють 14 шкіл, які відкриті завдяки фірмам, які постачають інсулін. Тут хворі отримують усю необхідну інформацію, мають змогу перевірити рівень цукру за допомогою глюкометра, — розповів заступник директора Департаменту охорони здоров’я м. Києва Олександр КУРМИШОВ.

На жаль, у регіонах набагато гірша ситуація. Найболючішим є те, що часто зриваються поставки інсуліну, і хворі від цього дуже страждають. За словами президента Міжнародної діабетичної асоціації Людмили Петренко, кожна область сама закуповує інсулін для своїх хворих. І це призводить до великих зловживань.

— За останні роки в деяких областях вартість препаратів зросла на 30%. Поставки стали нерегулярними, хворі часто залишаються без дуже необхідних для них ліків. Ми ж просимо державу втрутитися і створити єдині ціни на ліки. Також просимо ввести механізм реімбурсації: це коли лікар виписує хворому рецепт, за яким він в аптеці отримує препарат. Держава ж розраховується із аптечними підприємствами, — говорить Людмила ПЕТРЕНКО. — На жаль, держава на це не пішла: нам відповідають, що ми ще не готові до цього. Але у нас в Україні є два проекти в Полтаві й Чернігові — там діє такий механізм. І ми спокійні й можемо займатися іншими важливими справами — навчанням, просвітницькою роботою, а не ходити кабінетами й випрошувати у чиновників ліки для хворих. На жаль, нас ніхто не чує: МОЗ на наступний рік пропонує знову централізовану закупівлю.

Експерти мають на увазі постанову МОЗ №732, в якій вказується, що закупка інсуліну буде відбуватися коштом місцевих бюджетів. До того ж, за словами представників громадськості, сьогодні в Україні не затверджена нова програма по забезпеченню хворих на діабет ліками («стара» закінчується в 2013 році). Це може призвести до того, що хворі на діабет будуть у постійному напруженні — забезпечать їх ліками чи ні. Тому громадськість наполегливо буде стукати до чиновників у МОЗ: щоб ті почали проводити ті реформи в системі охорони здоров’я, які потрібні хворим.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати