Перейти до основного вмісту

Не все те гривна, що шелестить

01 квітня, 00:00
Олександр ІВАЩЕНКО Фальшування грошей в Україні набуває ознак стихійного лиха. Неблагополучна соціально-економічна ситуація в країні штовхає сотні наших громадян на підробку вітчизняних і зарубіжних асигнацій. До процесу руйнування фінансової системи держави роблять "внесок" і міжнародні злочинні угрупування, наповнюючи фальшивою "валютою" країну.

Останнє затримання групи фальшивомонетників, що складалася з семи мешканців Донецька, здійснене 18 березня в Донецькій області. Використовуючи сканер, комп'ютери і кольорові принтери, "чудова сімка" виготовляла і збувала фальшиві банкноти номіналом 20 гривень зразка 1992 року. Під час обшуків виявлено і вилучено 64 такі фальшивки.

Тільки минулого року за статтею 79 Кримінального кодексу порушено 3646 кримінальних справ, ліквідовано 22 підпільні майстерні з виробництва фальшивок. І вже три майстерні за два місяці року нинішнього.

Торік вилучено 13754 фальшиві банкноти та монети національної валюти на суму понад 264 тисячі гривень, 1877 фальшивих банкнот США на суму в майже $172 тисячі, 99 фальшивих банкнот Росії на суму в 5,9 млн. рублів і 46 фальшивих банкнот Німеччини на суму 7400 марок. Цього року в Україні зареєстровано вже 848 фактів виявлення та збуту фальшивок, що на 110 перевищує рівень року минулого. Тільки фальшивих гривень за два місяці вилучено на суму у 42,3 тисячі...

Злочинці, як правило, орудують у групах: із 274 осіб, притягнутих до карної відповідальності за підробку грошей торік, 197 діяли у складі груп. Хоча трапляються й умільці-одинаки. "Улюбленими" купюрами є рідні гривні зразка 1992 року номіналом у 10, 20 і 50 гривень. Серед іноземної валюти сумне лідерство тримає стодоларівка США.

За інформацією Центру криміналістичних досліджень при експертно-криміналістичному управлінні МВС, переважна більшість фальшивих банкнот, вилучених із обігу, були виготовлені з використанням комп'ютерної та кольорової копіювально-розмножувальної техніки. Проте, досить часто зустрічаються ще й переробки справжніх купюр на банкноти більш високих номіналів. Так в основному, вчиняють із доларами США, а вітчизняну валюту, не мудруючи лукаво, "ліплять" на лазерних і струменево-краплинних принтерах. Або "катають" на "ксероксах".

Треба визнати, що фальшивки, виготовлені за допомогою останніх моделей копіювально-розмножувальної техніки, з високою розділовою здатністю, мають вигляд "справжніх", непогано імітуючи захисні елементи. Виявити їх можуть, як правило, лише спеціальні апарати для перевірки та підрахунку валюти. Звідси й наслідок - 70 відсотків фальшивих грошей торік було "виловлено" в банківських організаціях, куди надходили з виручкою із торгової мережі. На думку фахівців МВС, поліпшити ситуацію може оснащення установ і організацій, працюючих із готівкою, необхідним обладнанням для контролю та перевірки купюр. Питання тільки, хто буде оснащувати...

Тим часом виходу на наш "ринок" фальшивок шукає й міжнародна злочинність. І знаходить його - за оцінками фахівців державної служби з економічною злочинністю, значна частина фальшивок виготовляється за кордоном і ввозиться до України. Факти доводять це досить красномовно.

У квітні 1997 року у Любомлі Волинської області під час проходження митного контролю на кордоні затримано двоє жителів Черкас, у яких вилучено на 5,7 тисяч фальшивих доларів США. У травні того ж року в аеропорту міста Одеси у пасажира рейсу "Одеса-Аллепо" під час огляду вилучено фальшивих доларів на суму 4,5 тисячі. А в червні у Луцьку покладено край діяльності організованої злочинної групи збувачів фальшивих банкнот національної валюти номіналом у 50 гривень. Група складалася з дев'яти чоловік, і діяли вони в багатьох областях України. Під час обшуків у членів групи вилучено 208 фальшивок на суму 10,4 тисячі гривень - відмінної якості. Злочинні групи зі збуту аналогічних фальшивок орудували і в багатьох інших областях України.

За оперативним даними правоохоронних органів, ці фальшиві гривні, а також значна частина доларів надходять до України з території Республіки Польща. При цьому проглядається тісний взаємозв'язок між підробкою грошей і контрабандою, збуванням наркотиків і крадених автомобілів. Сьогодні для протидії цим злочинам правоохоронними органами України налагоджені прямі контакти з польськими колегами.

Аналіз криміногенного стану та інформації, що є у правоохоронних органів, свідчить про дедалі зростаючий інтерес злочинного світу до випуску цінних паперів, більшість із яких мають низький ступінь захисту від підробок. Із початком розгортання процесів приватизації та зростання ринкової ціни відповідних цінних паперів, останні можуть стати об'єктом злочинного посягання.

У Львові співробітниками держслужби боротьби з економічною злочинністю вже затримана група зловмисників, у яких вилучено 50 фальшивих векселів "Національного диспетчерського центру електроенергетики України", виконаних із використанням тієї ж кольорової копіювально-розмножувальної техніки...

У Головному управлінні державної служби по боротьбі з економічною злочинністю МВС одним із основних чинників, що сприяють поширенню підробки грошей у країні, вважають саме безконтрольне ввезення через кордон (у тому числі - й контрабандної) величезної кількості сучасної комп'ютерної копіювально-розмножувальної техніки. Міністерство фінансів, яке відповідно до постанови Кабміну №288 від 19 квітня 1993 року повинне було б видавати дозвіл на придбання відповідного поліграфічного обладнання, ситуацією, м'яко кажучи, поки не володіє.

А поки що фахівці рекомендують громадянам: будьте уважнішими! Оскільки основним чинником, що забезпечує успіх фальшивомонетників, є ваша неуважність. Як інакше пояснити успішність діяльності одного умільця з Кривого Рогу, котрий збував співгромадянам фальшиві купюри номіналом 2, 5 і 10 гривень, зварганені на звичайному кольоровому "ксероксі", додатково обробивши їх... клеєм "для надання відповідного шелесту...".

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати