«Недалеко» — не означає «нецікаво»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20070713/4113-6-1_0.jpg)
В одній з книгарень я натрапила на оригінальну книжку «10 маршрутів вихідного дня» (в во «Грані-Т», 2007). Цефактично путівник навколо Києва — власне, Київщиною, Чернігівщиною, Черкащиною та Житомирщиною. І зроблено його так, аби подорожуючий (передусім — автомобіліст) зміг побачити не одне цікаве місце, а — для повноти вражень — відразу кілька. Наприклад, Остер — Лемеші — Козелець (Чернігівщина). Містечко Остер знамените, зокрема, тим, що там вціліла так звана Юр’єва Божниця — апсида та частина стіни давньоруського храму Святого Михаїла. Це одна із 19 пам’яток київської доби (зведена Володимиром Мономахом у 1008 році), які збереглися дотепер на території України. А Лемеші, що трапляться дорогою, тісно пов’язані із відомим українських родом Розумовських. У цьому селі в убогій козацькій родині Григорія та Наталки Розумів народився майбутній голова Російської академії наук та останній гетьман України Кирило Розумовський. Тут є Трьохсвятительська церква, побудована його братом Олексієм у 1755 році. А в Козельці — унікальний Собор Різдва Пресвятої Богородиці з дивовижним іконостасом, споруджений на замовлення Наталки Розумихи, де, до речі, її й поховано. Його називають справжнім дивом. «Зайшовши в цей храм, мене опанувало таке відчуття, що він зроблений для мого особистісного контакту з Ним, — ділиться враженнями мій друг — режисер Сергій Архипчук. — Це одне із найсильніших мистецьких вражень останнього часу. Я був здивований душевністю посилу авторів проекту. Собору вже майже 300 років, а він залишився «свіжим». Мене взагалі вражає в бароковій архітектурі інтимність звертання, хоча, здається, що така сакральна архітектура апелює до широкого кола людей».
Серед інших не менш цікавих маршрутів: Бердичів — Верхівня (Житомирщина), Китаєве — Феофанія (Київщина), Ніжин — Батурин і Сокиринці — Тростянець — Качанівка (Чернігівщина), Умань — Тальне та Корсунь-Шевченківський — Мошни (Черкащина)... Вони складені з огляду на те, щоб подорож можна було здійснити за один-два вихідних дні. Сказати б, влаштувати собі незабутній уїк-енд, як це зробила одна з моїх приятельок Ольга Євланова. Вже були придбані квитки в театр як подарунок на її день народження, аж раптом вона вирішила його відсвяткувати в Кам’янці-Подільському, запросивши туди й своїх друзів. Каже, що це було незабутньо!
До кожної архітектурної пам’ятки та історико- культурного місця загалом подано майже вичерпну довідку. А також запропоновано автомобільно- дорожню карту та інформацію про стан доріг, рекомендації щодо сезонності маршрутів.
Я звернула увагу на «10 маршрутів...» ще й тому, що його концепція переплітається із задумом нашої рубрики «Малі—великі міста/села України». Ми вже побували у Переяславі-Хмельницькому Київської області, Верхівні Житомирської області, Ніжині, Качанівці й Тростянці Чернігівської області...
«Цілком автономно... ви можете організувати собі першу і цілком ексклюзивну подорож «недалеко». Щоб на власні очі переконатися: «недалеко» не є символом «нецікаво», — написала у своїй передмові авторка Олена Романенко. — ...Й, можливо, приєднаєтеся до гурту людей, глибоко переконаних: дома відпочивати найкраще! Бо дім, то не лише квартира чи будинок, рідне місто. Подорожуючи Україною, ми бачимо, відчуваємо, розуміємо — подумки розширюємо кордони нашої рідної домівки. Спочатку «недалеко», а потім — до меж величезної країни».