Непомітні... злочини
Зникнення та вбивства людей на окупованих територіях Донбасу ніким не фіксуютьсяНа днях у соціальних мережах активно обговорювалася новина про те, що у місті Сніжному Донецької області, яке зараз під контролем «ДНР», 9 травня бойовики обстріляли машину з цивільними громадянами, двоє дівчат загинули. А напередодні бойовик у Горлівці начебто вбив свою наречену. Сестра дівчини поскаржилася в Інтернеті, що на місцевих ресурсах, якими управляють прибічники «ДНР», заважають оприлюднювати цю інформацію. 12 травня прес-центр АТО засвідчив: люди на окупованих територіях втомилися від свавілля бойовиків. «Нещодавно на сайті міської адміністрації Антрацита (під контролем «ЛНР». — Авт.) з’явилося звернення до влади України з проханням прийняти місто під свою опіку. Щоправда, протрималося воно там щонайбільше 15 хвилин», — інформує прес-центр АТО.
Повідомлення про викрадення, катування та вбивства мирного населення на окупованих територіях мають підстави, але часто їх не можуть підтвердити. Фіксувати злочини фактично нікому.
«ЗЛОЧИНИ ПРОТИ ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ — ЦЕ ТЕМА, ЯКА ВЗАГАЛІ НЕ ОЗВУЧУЄТЬСЯ»
Наталія ЦЕЛОВАЛЬНIЧЕНКО, керівник громадської організації «Луганська правозахисна група»:
— Поки не можу прокоментувати загибель дівчат на території «ДНР» у минулі вихідні. Будемо перевіряти цю інформацію, але достовірних даних ще немає. На території, підконтрольній бойовикам, така інформація замовчується, хоча там працюють «прокуратура» та «міліція», створені «ЛНР» та «ДНР». Є багато ситуацій, коли пропадають люди, є свідоцтва, що вони перебувають на територіях «ЛНР» та «ДНР», але тамтешні самопроголошені структури відмовляються фіксувати ці факти. Цілком можливо, що ці структури певним чином причетні до зникнень. З іншого боку, на території, непідконтрольній Україні, діє багато напівавтономних угруповань. Складно зібрати всю інформацію воєдино, розібратися, хто і за що відповідає.
До нашої організації, наприклад, зверталися з такого приводу: у Луганську людина відвозила на машині дитину до школи і назад не повернулася. З дитиною все добре: батько відвіз її на заняття, але ні машини, ні чоловіка не знайшли. Коли починаєш з’ясовувати деталі, ніхто — ті ж структури «ЛНР» — не хоче розповідати, що знає. Хоча люди готові негласно дати показання, що бачили зниклу машину біля будівлі СБУ та її власника у підвалі. І так щезають багато людей.
ОБСЄ моніторить ситуацію на територіях, підконтрольних бойовикам, але їхні можливості обмежені. Мінські угоди передбачають створення окремих груп, які розслідуватимуть воєнні злочини та займатися гуманітарними питаннями. Ці структури мають бути спільними, до їхнього складу увійдуть і представники «ДНР» та «ЛНР». Але зараз групи практично не працюють, навіть не сформовані як такі. Тому те, що відбувається на територіях самопроголошених республік, не під контролем.
Не знаю, чому груп ще немає, ми в організації якраз маємо намір розпитати відповідальних. Ситуація «дозріла», і СБУ з нею абсолютно не справляється. Центр з обміну військовополоненими — одне питання. Злочини проти цивільного населення — інша справа, і ця тема взагалі не озвучується.