Нова професія для переселенців, військових і людей, яким більш ніж 40
Державний центр зайнятості розширює програму ваучерів для перенавчанняВже два роки в Україні діє програма ваучерів на навчання людей вікової категорії «45 +»: кошти Фонду державного соціального страхування в разі безробіття надаються на перекваліфікацію та для організації самозайнятості. Протягом 2013—2015 років нею скористалися 26,5 тисячі осіб (страховий стаж яких, згідно з умовами, — не менше 15 років). До навчальних закладів було зараховано 5,5 тисячі осіб.
2014 року в програму внесли зміни, які діють зараз: ваучер може отримати лише особа, зареєстрована в Центрі зайнятості як безробітна (перекваліфікуватися можна за 35-ма напрямами і професіями). Згідно з соціологічним дослідженням, яке провів Український інститут соціальних досліджень ім. О. Яременка, найбільш активно програмою ваучерів користуються колишні трактористи-машиністи (понад 700), плодоовочівники, газозварювальники, водії. Найчастіше громадяни виявляли бажання перекваліфіковуватися на землевпорядника, програміста, спеціаліста комп’ютерних систем. Також сьогодні надзвичайно поширеними є спеціальності соціального працівника та медсестри.
• «Старіння знань» — одна з причин низької конкурентоспроможності та труднощів у працевлаштуванні громадян, яким за 40 — 45 років. При цьому в нашій країні особи у віці, старше 40 років, складають 50% робочої сили, а в сільській місцевості — понад 62%. За словами фахівців, найбільше гальмує розвиток ваучерної системи власне людський фактор: стереотип, що вчитися у такому віці вже немає сенсу.
— Опитування показало, що сьогодні в Україні концепція навчання впродовж життя ще не знайшла практичної реалізації. В суспільстві панує стереотип, що навчатися після 40 років вже пізно. При цьому ваучерна система є реальним інструментом державної політики на ринку праці освітніх послуг, яка дозволяє зменшити освітню нерівність між поколіннями і підвищити зайнятість у державі, — розповідає провідний науковий співробітник Інститут демографії і соціальних досліджень ім. М.В. Птухи, експерт Проекту ПРООН Лідія ТКАЧЕНКО.
• Із набуттям чинності 28 березня цього року закону України, який посилює соціальний захист внутрішньо переміщених осіб, програма ваучерів отримала новий етап розвитку.
— Програма буде поширюватися на всіх внутрішньо переміщених безробітних осіб і не залежатиме від віку людини. Також — на осіб, звільнених із військової служби за наявності вислуги не менше 10 років, осіб, звільнених із військової служби після участі в АТО з числа інвалідів. Перелік професій і спеціальностей, за якими буде проводитися перекваліфікація, встановлюватиме Мінсоцполітики, — сказала заступник директора Державного центру зайнятості Наталя ЗІНКЕВИЧ. — Ця програма — відповідь на виклики сучасного ринку праці. Згідно з останніми даними, торік Україна втратила 900 тисяч осіб економічно активного населення; на 1 мільйон 200 тисяч скоротилися обсяги зайнятості; безробіття в Україні зросло на 2%, або на 340 тисяч осіб. Водночас відбувається трансформація зайнятості та перехід від конвеєрного виробництва до економіки знань, застосування інформаційних та комунікаційних технологій. Зростає попит на універсальних працівників, які володіють знаннями, уміннями та навичками. Прогноз розвитку ринку праці на 2015 рік невтішний, оскільки очікується подальше зростання безробіття. На ринку праці збільшуються ризики економічної пасивності серед працездатного населення.
• Подібні програми в Європі існують не одне десятиліття. Вони постійно вдосконалюються — відповідно до вимог часу і ринку праці. В Україні програма хоча й працює лише два роки, проте, як показав досвід, вже сьогодні потребує реформування. Так, до 2019 року Державний центр зайнятості спільно з Мінсоцполітики та неурядовими організаціями у три етапи планує вдосконалити цю систему.
— На першому етапі (2015—2016 роки) плануємо зосередитися на покращенні інформування населення про неї, переглянемо перелік професій, за якими здійснюється перепідготовка, створимо доступ до неї самозайнятих осіб. У 2017—2018 роках пропонуємо розширити вікові рамки учасників, передбачити фінансування транспортних витрат, пов’язаних із навчанням, для сільських жителів тощо. Заходи довгострокової перспективи — з 2019 року — передбачають розширення меж програм і потребуватимуть більшого фінансування. Наприклад, покриття за рахунок ваучера навчання на робочому місці або стажування, субсидування зарплати для працевлаштованих осіб з інвалідністю або з низьким освітнім рівнем, — розповіла керівник проекту «Підтримка соціального сектору в Україні» Програми ПРООН Олена ІВАНОВА.
Окрім того, за словами фахівців, потрібно ще розширити мережу навчальних закладів із необхідним переліком ліцензованих професій, розвивати заочну і вечірню форми навчання, залучати до програми роботодавців як безпосередніх замовників послуг.