Обійдемося без механіків та сантехніків?
У столиці закривають три профтехучилища — працівники та учні протестуютьУчора під Адміністрацією Президента влаштували пікет учні, батьки та працівники трьох професійно-технічних училищ Києва. Тут зібралося близько 50-ти осіб з вимогою не припиняти діяльність Київського вищого професійного училища будівництва та автотранспорту, Київського професійного ліцею будівництва і фітодизайну та вищого професійного училища №26 м. Києва. Саме це передбачає наказ Міністерства освіти і науки України № 737 від 28 липня 2010 року, у якому йдеться про «оптимізацію мережі підпорядкованих МОН державних професійно-технічних навчальних закладів». Іншими словами, на основі трьох училищ у столиці має з’явитися одне — Київське регіональне вище професійне училище. Натомість, як бути з професійним складом навчальних закладів, який, по суті, лишають роботи, та учнями, які там навчаються, — про це у наказі МОН не йдеться.
Таке рішення здається дивним у той час, коли професії, які надаються учням цих закладів, зараз мають найбільший попит на ринку праці та саме у цих галузях уже кілька років поспіль відчувається брак кадрів. Ідеться про будівельників, сантехніків, токарів, слюсарів тощо. Щоб виправити ситуацію і заохотити учнів вступати на робітничі спеціальності, спочатку Міносвіти збільшило кількість державних місць на 20 тисяч (було 180 тисяч). А тепер хоче зменшити кількість профтехучилищ.
Як пояснив міністр освіти та науки Дмитро Табачник напередодні пікету, це робиться для того, аби підвищити якість підготовки робочих кадрів, на що цілеспрямовано мають витрачатися державні кошти. Також міністр зазначив, що кількість учнів у реорганізованих ПТУ не відповідала проектним потужностям закладів. Тобто учні вчилися у завеликому для них приміщенні?
Виконуючий обов’язки директора новоствореного Київського регіонального вищого професійного училища Валентин Чагін зазначив, що зараз йде суто організаційна робота: вивчаються пропозиції фахівців, визначаються кількість та спрямування факультетів, напрямки навчання, інвентаризується матеріальна база, адже з трьох будівель реорганізованих ПТУ новому училищу залишаться дві. За його словами, третю будівлю, що вивільняється, буде надано Інституту інноваційних технологій та змісту освіти МОН України. Також пан Чагін запевнив, що жодна дитина не буде відрахована, всім нададуть можливість опанувати професію за тим фахом, за яким вони йдуть навчатися. При цьому він висловив упевненість, що всі спірні питання, пов’язані з реорганізацією училищ, буде вирішено до 1 вересня. А міністр запевнив, що педагогічні працівники реорганізованих закладів в обов’язковому порядку будуть забезпечені роботою чи в новому училищі, чи в інших навчальних закладах.
Але знаючи, як наші чиновники виконують обіцянки, поки реально не буде зроблено все сказане, їм важко повірити. Також важко зрозуміти, яким чином персонал трьох навчальних закладів можна працевлаштувати в один або надати їм робочі місця в інших ПТУ, де свої викладачі борються за лекційні години (бо це їхня заробітна плата)?
Якщо вже міністерство наскільки переймається якістю освіти (нагадаємо, що саме це Дмитро Табачник назвав пріоритетом відомства на зустрічі з Віктором Януковичем), то краще б воно створювало ліпші умови навчання в ПТУ, оновлюючи майстерні та обладнання, та піднімало престиж робітничих професій. А саме зараз для цього є всі шанси. Адже за підсумками вступної кампанії попит на професії у профтехучилища виріс на 30%.