Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Облік чи заборона? У пошуках балансу

За офіційною версією Міжнародного комітету ООН з контролю за наркотиками, Україна посідає лише 78 місце у світі за показником доступності населення до знеболювальних препаратів
09 серпня, 12:06
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

З одного боку ліки, до складу яких входять наркотичні речовини, мають бути доступними для тих, хто їх потребує. Особливо це стосується невиліковно хворих, які отримують паліативну допомогу. З другого — обіг та відпуск таких ліків потрібно контролювати. І сьогодні державні органи шукають цей баланс.

Міністерство охорони здоров’я поступово спрощує доступ хворих до знеболювальних, які містять наркотичні чи психотропні речовини. Насамперед це стосується онкохворих, яких в Україні понад мільйон. Не менше 100—130 тисяч із них протягом року потребують призначення знеболення.

За даними Міжнародного комітету ООН з контролю за наркотиками, у 2010 році споживання морфіну в Україні становило менше одного мг на мешканця, тоді як, наприклад, в США ця цифра сягає 60 мг. Жорсткі обмеження, які діяли в Україні раніше, призвели до невтішних результатів: «Лише кожний шостий хворий міг отримати адекватне знеболення. На жаль, більшість із нас мислить стереотипами і не розуміє, що «вуличний» наркотик і лікарський засіб із вмістом наркотичних речовин — це абсолютно різні категорії наркотиків», — відзначає головний позаштатний нарколог МОЗ України, директор «Українського медичного моніторингового центру з алкоголю та наркотиків МОЗ України» Анатолій Вієвський.

МОЗ спростило доступ тяжкохворих до необхідних знеболювальних. У лютому цього року вперше на території країни зареєстрували морфін у таблетках. «Тепер хворий не чекатиме, щоб йому зробили укол, а може сам випити таблетку, щоб зняти нестерпний біль. До того ж, якщо говорити про ін’єкційний морфін, то щоб отримати укол, необхідно викликати бригаду невідкладної допомоги, самостійно такі ін’єкції заборонено робити. Але щоб зняти больовий синдром, потрібно зробити у середньому п’ять таких ін’єкцій за добу. Тобто, стільки ж разів викликати медиків. Здійснити це дуже складно. Тому реєстрація морфіну для перорального застосування — це вже значне досягнення для України у спрощенні доступу тяжкохворих до знеболення», — розповіла начальник Управління лікарських засобів та медичної продукції МОЗ України Людмила Коношевич.

Також у Міністерстві розповіли, що тепер спростили виписування рецептів та відпуск із аптек лікарських препаратів, до складу яких входять наркотичні засоби. Це і збільшення терміну дії спеціального рецептурного бланку форми № 3, на яких виписують такі ліки (з п’яти днів до десяти). Також тепер для паліативних хворих лікар може виписувати на одному рецепті таку кількість лікарського засобу, якої вистачить для 15-денного прийому, а не на три дні, як це було раніше. До того ж діяла ще одна норма, яка також значно ускладнювала купівлю таких ліків. Препарати з вмістом наркотичних речовин можна було купити лише у визначеній аптеці, яку закріплено за лікувальним закладом, що виписав рецепт. Сьогодні необхідні препарати можна придбати у будь-якій аптеці України, яка має спеціальну ліцензію Державної служби України з контролю за наркотиками на продаж таких лікарських засобів.

«Кількість наркоманів не зменшується, яким би суворим не був контроль за ліками, що містять наркотичні речовини. Натомість кількість людей, які не отримували необхідне знеболення, зростала», — відзначає керівник юридичної служби ВБО «Рада захисту прав та безпеки пацієнтів» Ольга Скорина.

«Ви порівняйте, які мізерні кошти сьогодні виділяють на закупівлю необхідних знеболювальних для тяжкохворих із тим, наскільки добре сьогодні фінансують боротьбу із незаконним обігом цих ліків. Такий контроль неефективний і непотрібний», — вважає директор програми «Громадське здоров’я» міжнародного фонду «Відродження» Вікторія Тимошевська.

Загалом із усіх, зареєстрованих в Україні лікарських препаратів, близько 70% є рецептурними. Ліки, що містять наркотичні засоби у чистому вигляді, зазвичай застосовують для знеболення при сильних болях у тяжкохворих. Це і онкохворі, ВІЛ-інфіковані, травмовані, при оперативних втручаннях та інших. А ці ж самі речовини, але в мізерних кількостях та у комбінаціях з іншими речовинами, можуть застосовуватися при багатьох різних захворювань (жарознижуючі, протикашльові, протизастудні, заспокійливі, знеболення помірного болю тощо).

Ліки, які містять наркотичні речовини, виписують на бланку форми №3, це ще так званий «рожевий» рецепт. За такими рецептами призначають ліки, які підлягають предметно-кількісному обліку. Тобто, пацієнт отримує у аптеці препарат, а сам бланк залишають у аптекаря і зберігають у спеціальному журналі від одного до трьох років. Але є лікарські засоби, які містять підконтрольні речовини, і купити їх можна теж лише за рецептом — бланк №1. Проте вони не підлягають предметно-кількісному обліку. Тому на рецепті у аптеці ставлять відмітку «відпущено» і повертають його покупцеві. Такі рецепти це теж документ: у випадку лікарської помилки це підтвердження того, що саме медик призначив вам цей засіб у такій дозі. А також це фінансовий документ — підтвердження суми, яку ви за нього заплатили. Контроль предметно-кількісного обліку повинна здійснювати Держлікслужба спільно із Державною службою України контролю за наркотиками та правоохоронними органами.

Із листопада 2012 року до переліку рецептурних потрапили ліки, які містять кодеїн — це теж підконтрольна речовина. Проте у травні поточного року Державна служба з лікарських засобів України запропонувала запровадити предметно-кількісний облік і цих ліків.

Для прийняття рішення створили робочу групу, яка вивчила питання зловживання, незаконного обігу та вилучення правоохоронцями ліків, які містять кодеїн. До групи входили фахівці МОЗ України та Державних підприємств «Інститут стратегічних досліджень Міністерства охорони здоров’я України», «Український медичний та моніторинговий центр з алкоголю та наркотиків Міністерства охорони здоров’я України».

Від Міністерства внутрішніх справ спеціалісти отримали такі дані щодо вилучених із незаконного обігу підконтрольних речовин, які стали предметом зловживань.

Тобто вилучені комбіновані лікарські препарати, які містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори становлять менше 0,1%. А з них ті, що містять кодеїн, — 15%.

Таким чином, аналіз довів, що факти зловживань кодеїновмісними лікарськими засобами та факти їхніх вилучень із незаконного обігу не становлять загрозливих масштабів. Тому і запроваджувати предметно-кількісний облік, як пропонує Держлікслужба, немає сенсу. Це лише ускладнить доступ українців до звичних знеболювальних, таких як нурофен чи солпадеїн. Або взагалі призведе до зникнення цих ліків із аптечних мереж. Адже для кожної аптеки, яка здійснює відпуск препаратів, що підлягають предметно-кількісному обліку, це велика відповідальність. І далеко не кожен заклад хоче її на себе брати.

Вже були негативні приклади, коли групи препаратів, після переведення їх на предметно-кількісний облік, зникали. Аптеки їх просто не замовляли, і Міністерство отримувало багато скарг від пацієнтів, розповідають у МОЗ.

«Люди, які систематично вживають наркотики, рідко вживають лікарські препарати. По-перше, це надто дорого. Такі препарати можуть обирати «початківці». Наркомани «зі стажем» віддають перевагу вже більш токсичним речовинам. От саме їхній обіг та зловживання потрібно контролювати», — відзначив Анатолій Вієвський.

«Всі ми знаємо, що в нашій країні існує така проблема як безконтрольне та систематичне самолікування. Вживаючи ліки без консультації з лікарем, наші люди заліковують симптоми, які можуть бути однаковими для багатьох хвороб. І таким чином пропустити початок серйозних та тяжко виліковних захворювань. Для вирішення цього питання наприкінці минулого року і було запроваджено рецептурний відпуск комбінованих лікарських засобів, які містять у своєму складі підконтрольні речовини», — відзначає Людмила Коношевич. Кодеїн входить до складу багатьох знеболювальних. До того ж це єдина речовина, яка здатна зупинити кашель, тому ліки, які його містять, призначають при лікуванні кашлюка. Але те, що ці препарати віднедавна відпускаються лише за рецептом не означає, що українці залишаться без знеболювальних — запевнили в МОЗ.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати