Обмова чи махінація?
Міністерство соціальної політики звинувачують у розтраті коштів на протезування бійців. «День» з’ясовував причини цих закидівНародний депутат Олег Мусій нещодавно заявив, що Міністерство соціальної політики не використовує за призначенням кошти, передбачені на протезування військових. Спираючись на аудит Рахункової палати, нардеп наводить дані: 2014 року на протезування з бюджету передбачалось надати сім мільйонів гривень, а не використано ані копійки, 2015 року сума зросла до 150 мільйонів гривень, але освоєно лише 6,6 мільйонів гривень. Через це зі 150 бійців, які стояли у черзі на протезування, отримало допомогу лише шестеро. Результати аудиту вже направили голові Верховної Ради Володимиру Гройсману.
Чому провалено програму протезування? У Рахунковій палаті називають декілька причин: відсутність координації між Мінсоцполітики і Держслужбою у справах ветеранів війни та учасників АТО, відсутність даних про осіб, яким потрібні протези, неврахування курсів валют під час співпраці із закордонними фірмами, а також законодавчі прогалини у самій програмі протезування.
«УСЕ В ПРОЦЕСІ МОДЕРНІЗАЦІЇ ТА ЗМІН»
За роз’ясненнями «День» звернувся до Олександри Тарасової, керівника управління у справах ветеранів та учасників АТО Міністерства соціальної політики. За її словами, існує дві програми протезування — в Україні та за кордоном, і на них умисно закладають великі суми, бо ніхто не знає, скількох бійців доведеться протезувати. А залишки нікуди не зникають, просто перерозподіляються між програмами.
«Торік 700 мільйонів гривень виділялося на протезування в Україні, і всі бійці, хто отримав інвалідність, забезпечені складним та якісним протезуванням нижніх кінцівок абсолютно безкоштовно, — пояснює Олександра Тарасова. — Щодо закордонного протезування, із виділених 150 мільйонів витратили тільки 16 мільйонів, це — допомога 11 бійцям. Ще декілька осіб стоїть у черзі, бо неготові до протезування через стан здоров’я. Гроші не зникли — надлишок переправили на протезування у межах країни. Наразі очікують або у процесі протезування 156 осіб. У принципі, механізм вже налагоджено, усе в процесі модернізації та змін. Дуже багато піару на цьому. Здавалося б, кого ще пожаліти, як не бійців без руки чи ноги: то кришечки збирають, то гроші в коробочках, а перевіряєш — і виявляється, що протез людині уже поставили. Тобто, багато зловживань та спекуляцій на цій темі. Не спекулюйте».
ЗАБЛОКОВАНИЙ ДОСВІД
Тож у Мінсоці запевняють: проблем нема, всі, кому потрібні штучні кінцівки, отримують їх за рахунок держави, зокрема і за кордоном, якщо цього потребує боєць. Однак в аудиті Рахункової палати є цікаве зауваження, що Україна може обійтись без закордонних протезів, варто лише більше уваги приділити вітчизняній галузі. Тобто допомогти фінансово із впровадженням новітніх технологій. Тим паче, комплектують протези у нас із закордонних деталей, тобто різниця між нашим і чужим — мінімальна. Винятком є лише так звані міо- та біопротези, яких в Україні ще не роблять.
Торік 700 мільйонів гривень було надано на протезування в Україні, і всі бійці, хто отримав інвалідність, забезпечені складним та якісним протезуванням нижніх кінцівок абсолютно безкоштовно, — пояснює Олександра Тарасова. — Щодо закордонного протезування, із наданих 150 мільйонів витратили тільки 16 мільйонів, це — допомога 11 бійцям. Ще декілька осіб стоїть у черзі, бо неготові до протезування через стан здоров’я. Гроші не зникли — надлишок переправили на протезування у межах країни. Наразі очікують або у процесі протезування 156 осіб. У принципі, механізм вже налагоджено, усе в процесі модернізації та змін. Дуже багато піару на цьому
Однак впроваджувати закордонний досвід бажають не всі. Нещодавно українська активістка у Канаді Антоніна Кумка розповіла, що їхній проект з підтримки протезування в Україні блокується Держслужбою у справах ветеранів війни та учасників АТО.
Проект існує понад рік, його основна мета — навчити наших фахівців працювати з новими технологіями і в майбутньому обходитись без закордонних послуг. Реалізується проект коштом спонсорів, від нашої сторони потрібні лише формальні погодження. За словами Антоніни, на квітень заплановано черговий етап проекту: трьох бійців повезуть на протезування у Канаду, а до України приїдуть тамтешні спеціалісти і поділяться досвідом із нашими протезистами. Однак за два місяці перемовин Держслужба так і не дала позитивну відповідь. Активісти кажуть, що проект все одно триватиме. І якщо механізм протезування справді у процесі відточування — певно, варто звернути увагу на цю ініціативу.