Перейти до основного вмісту

«Одеса може перетворитися на Венецію», —

стверджують провідні одеські вчені
30 липня, 00:00

Одеса вся стоїть на лесовому суглинкові, який знаходиться під поверхневим шаром грунту. Місто було обводнене вже 1968 року. Сьогодні в деяких районах міста підгрунтові води вже вийшли на поверхню землі (1-а станція Чорноморської дороги, селище Більшовик, Ленселище, вул. Степова) або знаходяться на глибині двох-трьох метрів від поверхні (все селище Котовського). А з кожним роком підземні води підіймаються все вище й вище.

З чим це пов’язано? З витоком з водопровідних і каналізаційних труб та теплотраси, з відсутністю зливової каналізації тощо, але в більшій мірі — з тим, що будівельники не враховують природні закономірності та з неправильним плануванням будівельних робіт. Професор кафедри інженерної геології Одеського держуніверситету, доктор геолого-мінералогічних наук І.Зелінський вважає, що навіть якби в Одесі не побудували водогін, то рівень підгрунтових вод все одно піднявся б. Візьмімо простий приклад. У районі селища Котовського підземні води до 1973 року, тобто до початку забудови цієї зони, знаходилися на глибині 15 метрів, з 1980 року — вже на глибині 2,5—3 метрів. У результаті рівень підгрунтових вод піднявся, перетворюючи лесовий суглинок на болото. Будинки стали осідати. В Одесі ситуація погіршується тим, що вона знаходиться на підземних порожнинах. Більш ста років тому, споруджуючи будинки з черепашника, здобутого на місці ділянок для будівництва, одесити й не підозрювали, що готують для нащадків пастку. На місці видобутку каменю з’являлися катакомби (штучні підземні порожнини), різні за глибиною й напрямками. Їх довжина — біля 15 кілометрів. Не менш небезпечними є полишені підвали глибиною до 15 метрів, розташовані під старими будинками. У цих давніх сховищах також збираються підземні води, через що осідають будинки. Так, провалився на один поверх будинок №35 на вулиці Преображенській, будинок на перехресті Великої Арнаутської та Осипова, інші споруди. Ще одним неприємним сюрпризом стали підземні порожнини природного походження. Утворюються вони так: грунтові води вимивають у вапнякові печери величезних розмірів.

Ситуацію погіршує те, що підйом грунтових вод підвищує й сейсмічність. Землетрус у тій же Румунії може стати для Одеси цілою трагедією. Ось що вважає Ігор Зелінський:

— Землетрус у Румунії силою в п’ять балів може викликати коливання інтенсивністю шість балів і більші на території, де підгрунтові води знаходяться на глибині п’яти метрів від поверхні. А в Одесі практично в усіх місцях спостерігається рівень підземної води до трьох-п’яти метрів. Так що ми поступово перетворюємося на сейсмічно небезпечне місто, яке може зруйнуватися від сильного землетрусу в Румунії.

Начальник міського управління інженерного захисту Валерій Донцов розповів, що ще в 70-і роки було розроблено схему водопостачання. І зараз за цією схемою пробивають свердловини і відкидають воду у більш глибокий шар грунту — вапняк. Але такі свердловини — не панацея.

І.Зелінський вважає, що вже давно треба створити службу інженерно-геологічного моніторингу, яка розробляла б карту комунікацій, вивчала б стан житлових будинків, сейсмічність. Але на таку карту й на методику дослідження потрібні кошти. І це ще не все. Науковці кафедри інженерної геології ОДУ (В.Черкез, А.Ханонкін, І.Зелінський) стверджують: через специфічні геологічні процеси щорічно на п’ять міліметрів підіймається рівень води в морі. За час існування Одеси, тобто лише за 200 років, море відібрало у суші 700 га землі. На думку вчених, приблизно через п’ять тисяч років земля піде під воду. І місто перетвориться на Венецію з єдиним засобом транспорту — гондолами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати