Перейти до основного вмісту

Олександр Мороз: Лукава амбітність як шлях до поразки

29 жовтня, 00:00

Вінстон Черчилль якось сказав, що політик мусить, по-перше, робити прогнози і, по-друге, переконливо пояснювати, чому вони не виправдилися. Мені вже випадало писати про те, якою мірою виправдались мої передбачення щодо діяльності Л.Кучми, оприлюднені майже п'ять років тому в брошурі «Люди і вибори. Нариси з політичної арифметики». Одразу після виходу цієї статті («День» від 3 липня) до мене завітав симпатичний молодик — учитель історії в одному зі столичних передмість; сказав, що він є активістом Соцпартії. Мою брошуру тримав у руках і зажадав сьогодні прокоментувати те, що я написав тоді про О.Мороза. Я пообіцяв, і виконую обіцянку. Однак мій гість мав на увазі п'ять найприємніших для нього рядків, а я про лідера СПУ написав більше. Цей матеріал я почав писати влітку. Проте останні події навколо «канівської четвірки» лише підтвердили висновки, зроблені влітку.

Свого часу «Майн кампф» А.Гітлера переклали російською мовою і видали кілька десятків примірників для членів і кандидатів у члени Політбюро ЦК КПРС. Сьогодні прочитати її може кожний — прочитав і я. Був здивований, що вади «буржуазного парламентаризму» Гітлер викривав практично тими ж словами, якими про них писала газета «Правда». Немало чорнила він витратив і на те, щоб засвідчити: жоден парламент у світі не здатен обрати на будь-яку посаду людину, розумнішу від середнього депутата, бо «дурні обирають дурнів».

Це, зрештою, не новина. Римський імператор Калігула висловився афористично: сенатори — хорошi хлопці, але сенат — це підла тварюка. А деякі політики кажуть по-іншому: Верховна Рада — це болото. Однак проблема не в тому, що демократія, парламентаризм мають вади, а в тому, що нічого кращого від них людство не створило. Так я думаю сьогодні, так писав і п'ять років тому. А далі цитую: «Сьогоднішня Верховна Рада, попри всі свої недоліки, як інструмент народовладдя є в мільйони разів ефективнішою від жалюгідного збіговиська номенклатурників і доярок, яке називалося Верховною Радою в колишній УРСР. Відтак мусимо придивитися до постаті її Голови. Його участь у президентських виборах дозволяє спиратися на оцінки, які «поставили» тов. О.Морозу всі виборці України». Зауваживши, що йдеться про президентські вибори 1994 року, продовжимо: «Кожен восьмий громадянин України хотів би бачити тов. О.Мороза президентом. Це його безумовний успіх, особливо якщо взяти до уваги, що за півроку до виборів тов. О.Мороз був лише лідером нечисленної і маловідомої Соціалістичної партії». Проте нині на цьому специфічному «полі» разом з О.Морозом гратимуть Н.Вітренко, П.Симоненко і О.Ткаченко (тому, що вони «ліві»), а найголовніше — Є.Марчук (тому, що він генерал і проголосив диктатуру закону). Не знаю, що про це думає сам Євген Кирилович, але навіть деморалізований електорат Наталі Вітренко розуміє різницю між обіцянками екзальтованої пані (заслати когось в уранові копальні) і намірами фахівця в погонах (викоренити злочинність із влади і бізнесу). Західні політологи для характеристики подібних ситуацій використовують жаргонізм, який належить М.Хрущову: «Запустити їжака в чужі штани». 31 жовтня «їжак» буде в руках суперників Олександра Олександровича.

Перейдімо до того, що, власне, і змусило активіста Соцпартії їхати до мене із брошурою в руках. Цитую текст, який мій гість підкреслив червоним олівцем: «Комуністи зробили із другорядної політичної фігури одну із центральних постатей політичного сьогодення, висунувши тов. О.Мороза кандидатом на посаду президента і призначивши його на посаду Голови Верховної Ради. Рано чи пізно тов. О.Мороз буде змушений розрахуватися за підтримку. Завтра він або стане стандартизованим комуністом, або опиниться в ситуації другорядного політичного діяча».

Тут я грубо помилився, але далі йде текст, який частково мене реабілітує: «Утім, треба взяти до уваги одну обставину не політичного, а психологічного характеру. У товаристві комуно-соціалістів тов. О.Мороз виглядає, як відмінник серед другорічників; не знаю, як насправді всі вони вчилися, але серед депутатів лівого блоку іншої людини, манери якої справляли враження освіченості й вихованості, нема». Правильно написано, я й сьогодні дотримуюся такої думки. Мій гість торжествував: «Мороз — європейський політик! Так?» Ні, не так. Хоча б тому, що «європейські політики» (навіть найлівіші серед соціалістів) не носять квітів під монумент Леніна і не тримають за спиною його бюст, відкриваючи з'їзд своєї партії. Творець ЧК і концтаборів перебуває поза моральним законом. Європа...

Дозволю собі ще раз поговорити про обставини не політичного, а психологічного характеру. Кілька разів мені доводилося стикатися в газетах з автобіографією лідера Соцпартії. Нещодавно бойовий листок із комбінованою назвою «Товарищ. Правда» буквально всунули в руки на Хрещатику. Ще одна автобіографія, але в ній, як і в попередніх, — два мотиви, вельми прозорих для психолога. Перший — захват від своєї кар'єри: крок за кроком, вище і вище, і ось — перший Еверест: «До села Кулиши в Житомирской области не доехал, перехватили в райсельхозтехнике там же, в Емильчино, где за несколько месяцев трижды повышали в должности». Далі було ще багато чого: «...повышение по службе не заставило себя ждать», «...был приглашен на работу в аппарат обкома партии», «...в сельхозотдел обкома партии, на этот раз заведующим», «...с отличием закончил высшую партийную школу»... Візьміть, шановний читачу, цю автобіографію в руки — і ви переконаєтеся, що типова кар'єра пересічного номенклатурника набуває в ній звучання «Іліади» чи «Одіссеї». Це смішно. Другий мотив пов'язаний із тим, що О.Мороз хоче не показати, а приховати (можливо, навіть від себе). Ідеться вже про епоху керівництва Верховною Радою і лідерства в СПУ. Ідеться про честолюбство, а приховується воно за такими словами: «К руководству партией я не рвался, как и к власти вообще». Даруйте, Олександре Олександровичу, але шість чи сім спроб удруге обійняти посаду спікера — це і є «не рвался»? Утім, в автобіографії про це ані слова. «Не считал и не считаю себя партийным или государственным лидером». Отакої! Лукавите, Олександре Олександровичу. Настільки, що заради власних амбіцій порушили домовленості з політичними союзниками по «четвірці». Чи ви змушені були їх порушити під тиском політичних «кредиторів»?

Амбітність є неодмінною рисою гарного політика, і О.Мороз має її достатньо. Однак честолюбство є ефективним лише тоді, коли воно поєднується з упевненістю в собі, з політичною самостійністю, з тим, що циркові акробати називають «кураж». На мій погляд, цього О.Морозові бракує: він мусить себе «заводити», самоутверджуватися чи то спогадами про блискучу кар'єру в Ємільчинській райсільгосптехніці, чи то своїм умінням пропливти без перепочинку цілих п'ять кілометрів. Проте, як кажуть українці, чого мати не дала, того коваль не викує.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати