Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Під водою, в небі, на краю світу

Січневі науково-популярні події Києва, що розширюють горизонти
09 січня, 10:53
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Україна виходить з режиму зимових свят, і щоб швидко привести мізки в тонус, радимо відвідати якусь пізнавальну лекцію чи дискусію. Теми в січні строкаті: археологія, біотехнології, ґендерні дослідження, геологія, алгебра. А також можете поспостерігати за повним затемненням Місяця 21 січня — раптом небо зачарує вас настільки, що захочете дізнатися про різні астрономічні явища більше? Вивчайте нашу добірку подій у столиці, плануйте, реєструйтесь, приходьте та отримуйте задоволення від нових знань.

ЕКСПРЕС-ПОДОРОЖ ДО НОВОЇ ЗЕЛАНДІЇ

У Новій Зеландії овець вдесятеро більше, ніж людей, країну періодично трясе шестибальними землетрусами, тут знімали «Володар перснів», а найбільше її багатство — унікальна природа. Після такого інтригуючого вступу від Національного науково-природничого музею НАН України хочеться більше дізнатися про цю далеку країну. Із 12 січня є гарна нагода — з 11.30 до 13.00 у музеї відбуватиметься лекція біолога Ганни Кузьо «Подорож на край світу: дика природа Нової Зеландії». Подію музей організовує спільно з проектом «Довколаботаніка».


У НОВІЙ ЗЕЛАНДІЇ ОВЕЦЬ ВДЕСЯТЕРО БІЛЬШЕ, НІЖ ЛЮДЕЙ, А ЩЕ ТАМ ДИВОВИЖНА ПРИРОДА. БІЛЬШЕ ПРО ЦЕ МОЖНА ДІЗНАТИСЯ НА ЛЕКЦІЇ ГАННИ КУЗЬО ВЖЕ 12 СІЧНЯ У НАЦІОНАЛЬНОМУ НАУКОВО-ПРИРОДНИЧОМУ МУЗЕЇ / ФОТО РЕЙТЕР

Під час заходу пані Ганна розкаже про ендеміків, інтродуцентів, вимирання видів та інші складні терміни простими словами. В музеї зазначають, що подія зацікавить  підлітків, студентів і дорослих.

Для участі необхідна попередня реєстрація, зробити це можна за посиланням на фейсбук-сторінці лекції. Довідки за номером телефону 063 616 49 56.

ДІЗНАЄМОСЬ ПРО «ДІДУСЯ» БІОТЕХНОЛОГІЙ

«Його науковий метод допоміг врятувати галузь шовківництва, принципи отримання вакцин і методи їхнього застосування актуальні до цього часу. Саме він розсекретив збудників сибірки, пологової гарячки, холери, сказу, курячої холери та інших хвороб. І все це — без диплома біофаку», — так говорять у Національному науково-природничому музеї про Луї Пастера.

На лекції «MyWay: Пастер», організованій музеєм разом із «Довколаботанікою» (відбудеться 13 січня з 16.30 до 17.50) можна дізнатися більше про великого француза і власне про те, в чому велич його винаходів.

Тим часом у музеї нагадують: «Ми стикаємося зі спадком Луї Пастера щоранку, коли шукаємо в холодильнику пакет з молоком. Пастер — це людина, що заперечила існування вітальної сили за допомогою дотепного та нищівного до опонентів експерименту. Цій людині, здається, всі перешкоди видавалися смішними».

Настільки круто, що хочеться якнайшвидше дізнатися, як це відбувалося. Реєструйтесь на подію за посиланням на її сторінці в «Фейсбук». Довідки за номером телефону: 063 616 49 56.

МИНУЛЕ Й МАЙБУТНЄ АЛГЕБРИ

«Алгебра і числа: історія, сьогодення, виклики» — така лекція відбуватиметься 18 січня з 18.00 до 20.00 у Київському будинку учених. Організовує подію проект «Науковий семінар. Інформаційне суспільство: досягнення та виклики».

Анонсується, що лектор, викладач математики Тарас Павлов розгляне такі теми:

1. Перші числа і спроби рахувати, різні числові системи;

2. Торгівля. Поява від’ємних чисел;

3. Геометрія. Нерозумні числа, дроби;

4. Квадратні рівняння, алгебраїчні числа;

5. Трансцендентні числа, дійсні числа, континуум;

6. А що було б, якби Наполеон виграв війну? Р-адичні числа;

7. Замкненість відносно поліноміальних рівнянь. Комплексні числа, основна теорема алгебри;

8. Універсальна алгебра, абелеві групи й числа;

9. Що далі? Кватерніони та інші розширення чисел.

Як бачимо, питань стільки і вони настільки різні, що цікаво вже те, як їх розкриють у форматі двогодинної лекції. Якщо зацікавились, реєструйтесь за посиланням на фейсбук-сторінці події.

ТАЄМНИЦІ ЗАТОНУЛОГО СУДНА

«Мало хто знає, що на глибині 3-4 метрів у менш ніж кілометрі від берега можна знайти давньогрецьке затонуле судно. І це не острови Егеїди в Середземномор’ї, а наші Миколаївщина і Херсонщина. Цього року Чорноморською міжнародною підводною археологічною експедицією відкрито залишки античного торговельного судна ІІІ століття до нашої ери. У об’єкта добре зберігся дерев’яний корпус судна. Частково зберігся і вантаж», — розповідають у Інституті археології НАН України.

Заінтриговані? Більше про унікальну знахідку, а також про роботу підводних археологів можна дізнатися на лекції «Підводні археологічні дослідження біля узбережжя Чорного моря в 2016 — 2018 роках». Подія відбудеться 19 січня з 12.00 до 14.00 в Археологічному музеї (розташовується на цокольному поверсі Національного науково-природничого музею).

Лектор — В’ячеслав Герасимов, науковий співробітник відділу археології Північно-Західного Причорномор’я та Криму ІА НАН України, кандидат історичних наук. Захід відбувається в межах лекторію «Про що розповідає археологія», організованого Інститутом археології НАН України та його партнерами.

Вхід на лекцію вільний.

МИЛУЄМОСЯ МІСЯЧНИМ ЗАТЕМНЕННЯМ

Рік розпочався з приголомшливої події: 3 січня китайський космічний апарат «Чаньє-4» зробив перші в світі знімки зворотного боку Місяця й передав їх на Землю.

Звісно, з нашої планети побачити зворотний бік Місяця неможливо, але є гарна нагода помилуватися повним місячним затемненням, яке припадає на 21 січня.


ОДИН ІЗ ПЕРШИХ ЗНІМКІВ ЗБЛИЗЬКА ЗВОРОТНОГО БОКУ МІСЯЦЯ, ЯКИЙ 3 СІЧНЯ ЗРОБИВ КИТАЙСЬКИЙ КОСМІЧНИЙ АПАРАТ «ЧАНЬЄ-4». ІНАКШЕ ЗЕМЛЯНАМ ТАКЕ НЕ ПОБАЧИТИ. ДЛЯ РОЗРАДИ 21 СІЧНЯ МОЖЕМО ПОМИЛУВАТИСЯ ПОВНИМ МІСЯЧНИМ ЗАТЕМНЕННЯМ / ФОТО РЕЙТЕР

В огляді цікавих небесних явищ 2019 року співробітник Головної астрономічної обсерваторії НАН України Іван Крячко пише: «Земля, як і будь-які предмети на ній, відкидає в міжпланетний простір тінь унаслідок освітлення її Сонцем. Місяць, природний супутник нашої планети, час від часу потрапляє в таку тінь (або лише в півтінь), що спричиняє його затемнення. В першому випадку повне, а в другому ? часткове. Місяць почне входити у півтінь Землі о 4 год. 36 хв за київським часом. Повне затемнення розпочнеться о 6 год. 41 хв, його максимальна фаза настане о 7 год. 12 хв, а завершиться о 7 год. 43   хв. Друга половина повної фази затемнення відбуватиметься на ранковому небі — Сонце зійде в цей день на широті Києва о 7 год. 48 хв, а присмерки розпочнуться о 7 год. 12 хв, тобто саме в той момент, коли Місяць буде найбільш затемнений. Затемнення закінчиться о 9 год. 48 хв, коли Місяць вийде з півтіні Землі» (матеріал опубліковано в науково-популярному астрономічному інтернет-журналі «Наше небо»).

Повне місячне затемнення можна спостерігати без телескопа, — головне, щоб небо було без хмар.

ЖИТТЯ ЧАСІВ «ГЕОЛОГІЧНОГО ПУСТИРЯ»

Ексклюзивну подію обіцяють у Національному науково-природничому музеї 26 січня — лекцію «Венд України: живе минуле нашої планети».

«Венд вважався «геологічним пустирем» — часом панування голих скель, без слідів життя. Ландшафти цього періоду насправді складалися з кам’янистих пустель, річок, озер і великих просторів осадових порід. Але в океанах спостерігалася зовсім інша картина. Саме про різноманітність форм життя цього періоду й ітиметься під час нашої зустрічі, а унікальні викопні рештки знайдені експедиціями геологічного відділу ННПМ постануть перед вами у всій своїй таємничій та неймовірній красі», — анонсують музейники.

Про неймовірні відкриття в експедиціях розкажуть їхні учасники: кандидат геолого-мінералогічних наук, завідуючий геологічного відділу музею Володимир Гриценко та зберігач фондів геологічного відділу музею Юрій Шевела.

Телефони для реєстрації: 063 616 49 56; 096 448 38 13; 044 235 62 66.

ПРО ҐЕНДЕР І КУЛЬТУРУ

Круглий стіл «Ґендер і культура: виклики сьогодення» відбудеться 29 січня в межах Днів науки Національного університету «Києво-Могилянська академія». Організовують захід кафедра соціології та кафедра літературознавства НаУКМА.

Круглий стіл відбудеться в третьому корпусі Могилянки, аудиторія №119. Початок о 10.00.

Анонсуються доповіді Віри Агеєвої, Світлани Оксамитної, Тамари Марценюк, Ростислава Семківа, Ольги Полюхович, Олени Богдан, Тетяни Костюченко, Марини Бардіної, Марії Шувалової, Ірини Борисюк.

Організатори звертають увагу, що захід присвячується пам’яті Соломії Павличко, професорки Києво-Могилянської академії, однієї з найавторитетніших українських дослідниць теорії та історії фемінізму, діячки українського феміністичного руху, на відзначення її ювілею (в грудні 2018-го дослідниці, яка раптово померла 1999-го, могло б виповнитися 60 років). «У колі її (Соломії Павличко. — Ред.) наукових інтересів були переважно ґендерне літературознавство та ґендерна соціологія й політологія. Саме ця проблематика буде в центрі уваги учасниць круглого столу», — повідомляють організатори.

АРХЕОЛОГІЧНІ ЗДОБУТКИ ТА ПЕРСПЕКТИВИ

Знов про археологію. 30 січня, теж в межах Днів науки НаУКМА, відбудеться міжнародна конференція «Археологічні студії: здобутки та перспективи-2019».

Студенти, аспіранти та молоді учені ще мають шанс стати учасниками цієї події. Для цього кафедра археології Києво-Могилянської академії закликає надсилати до 10 січня 2019 року включно дані про ім’я, місце навчання/роботи та назву доповіді на адресу [email protected]

Основну мету заходу організатори визначають як розширення наукового інформаційного обміну між досвідченими фахівцями, молодими дослідниками, аспірантами та студентами. Роботу конференції планується проводити за п’ятьма секціями: доба каменю, доба бронзи, скіфо-античний період, слов’яно-руський період, історія археологічної науки та методи дослідження.

Робочі мови конференції — українська та англійська. Подія відбуватиметься в НаУКМА (вулиця Григорія Сковороди, 2) з 10.00 до 18.00.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати