Перейти до основного вмісту

Подвійне ув’язнення

Більшість засуджених Донбасу перебуває в містах, підконтрольних терористам
15 серпня, 09:37

У Донецькій та Луганській областях розташовано 36 закладів Державної пенітенціарної служби України (ДПтСУ), з них 28 — на територіях, підконтрольних так званим ДНР та ЛНР, деякі колонії — в зоні активних бойових дій. Засуджені беззахисні в таких реаліях, але на бік бойовиків переходять одиниці в’язнів.

10 серпня під артилерійський обстріл потрапила Донецька виправна колонія №124: один засуджений загинув, п’ятеро — поранені, постраждали двоє працівників закладу. У паніці 106 в’язнів покинули колонію. «Це — не втеча, більшість засуджених повернулася до колонії. 13 серпня 42 людини ще перебували поза колонією, щодо них ведуться оперативно-розшукові заходи», — зазначив у коментарі «Донецькому прес-клубу»  заступник начальника Управління ДПтСУ в Донецькій області Володимир Єрофеєв.

У кожному закладі пенітенціарної служби є місця, куди під час обстрілу централізовано виводять засуджених — це бомбосховища або підвали. «Зараз, якщо дозволяє ситуація, проводимо із засудженими тренування — люди централізовано виводяться і відпрацьовують, куди треба йти під час обстрілу, щоб не було паніки», — розповідає заступник начальника Управління ДПтСУ в Донецькій області.

Правозахисники вказують на ймовірні гуманітарні проблеми колоній. Зокрема в колоніях максимального рівня безпеки на Луганщині перебувають засуджені з інших областей, які не можуть отримувати передачі, а продуктів, наприклад, у Луганську, не вистачає й на волі. Що стосується Донеччини, спеціаліст відділу адвокації Всеукраїнської благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» Олександр Гатіятуллін прокоментував: «У донецькій колонії №124 нема світла, засуджені варять чай «на дровах», тобто, на ганчірках». Хоча харчування в колоніях Донеччини вистачить ще на місяць — така інформація Володимира Єрофеєва.

Українські в’язні не підтримують бойовиків «ДНР» та «ЛНР». «Час від часу терористи намагаються звільнити когось зі своїх колег або людей з бойовим досвідом, але це — поодинокі випадки», — підкреслив керівник громадської організації «Донецькій Меморіал» Олександр Букалов. Бойовики вважають засуджених ненадійними спільниками, тому навіть відловлювали та повертали в’язнів після обстрілу Донецької колонії №124.

Персонал колоній також не переходить на бік «ДНР» або «ЛНР», на Луганщині працівники виправних закладів днюють та ночують на роботі. Проте проблеми з персоналом є, багато людей звільняються. За даними Володимира Єрофеєва, за тиждень серпня з виправних закладів Донеччини звільнився 61 працівник, а всього за цей рік звільнилось 615 працівників. Утім, заступник начальника Управління ДПтСУ в Донецькій області стверджує, що кістяк працівників залишився, охорону засуджених забезпечено.

Ситуація на Донбасі мінлива, будь-який із 28 закладів пенітенціарної системи може опинитись у центрі бойових дій. За словами Олександра Гатіятулліна, «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» підготувала звернення до Міжнародного Червоного Хреста, щоб заклади пенітенціарної системи включили до переліку одержувачів гуманітарної допомоги від організації. Хоча правозахисник Олександр Букалов переконаний: «Найнадійніший спосіб захистити в’язнів — звільнити території Донбасу від «ДНР» та «ЛНР». Технічно неможливо етапувати засуджених до безпечних місць. А поки треба докладати максимум зусиль, щоб забезпечувати колонії водою та харчуванням».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати