Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Поховання «на мільйон»

Як прощаються з померлими від коронавірусу в Україні та світі
19 травня, 10:15

23 тисячі гривень за перевезення тіла з моргу до крематорію. Такі величезні суми озвучують рідним померлих від COVID-19 у столиці. А ті, через відсутність альтернативи, змушені погоджуватися на всі умови.

Першим на цю проблему звернув увагу голова наглядової ради «Першого добровольчого мобільного шпиталю імені Миколи Пирогова» Геннадій Друзенко. Як виявилося, з померлими від коронавірусу в Києві від початку епідемії монопольно працювала переважно одна ритуальна служба — «Петро Великий». Саме до них радять звертатися працівники моргів. І саме їхніми послугами скористався киянин Ігор, який через пандемію втратив батька та матір. Спочатку хотіли ховати їх традиційно, рекомендації МОЗ це дозволяють. Але столична влада все ж рекомендує кремацію.

Як розповідав пан Ігор у коментарях журналістам, коли померла мати, вартість її перевезення до крематорію його відверто здивувала, адже для їхньої родини це було недешево. Тому вже під час поховання батька, щоб скоротити витрати, він звернувся до «Шпиталю імені Пирогова». Волонтери погодилися надати свій катафалк, але як виявилося, все не так просто. У крематорії, мовляв, не погодилися працювати з волонтерським катафалком, адже ті не мають ліцензії на перевезення. Хоча в самому комунальному підприємстві «Київський крематорій» та КМДА такі випадки повністю заперечують. Адже за законом, вони зобов’язані приймати усіх померлих не залежно від того, хто їх доставив.

Зі свого боку власниця агентства «Петро Великий» Алла Ландар, неодноразово коментуючи цю ситуацію журналістам, акцентувала увагу на тому, що другий похорон родині обійшовся у 8 тисяч гривень, ціну спеціально знизили, мовляв, розуміють складні обставини. А усі претензії називає спробами зруйнувати репутацію її фірми.

НЕБЕЗПЕЧНА ОРЕНДА

Ритуальне агентство «Петро Великий» справді має своєрідну монополію на ринку ритуальних послуг столиці, пояснюють «Дню» голова комітету з питань похоронної галузі Громадської ради при КМДА Євгеній ШКУЛІЙ та секретар цього ж комітету Сергій ТРОЦЕНКО. За результатами їхнього моніторингу, «Петро Великий» — єдина фірма, що орендує приміщення під магазини з реалізації похоронних товарів та послуг у всіх моргах та інших закладах охорони здоров’я, де є паталогоанатомічні відділення. Також це підприємство орендує приміщення у лікарнях під заклади харчування. І таким чином пропонує комплекс послуг: не лише поховальні заходи, а й поминальні обіди.

«Тут прослідковується корупційна складова, — пояснює Євгеній Шкулій. — Як може одна фірма перебувати у всіх моргах? Але ніхто чомусь не заперечує. Ми робили круглі столи, порушували це питання, але наші папери губилися і нікуди не доходили. Ситуацію всіляко розмивали. Ймовірно, очільникам цього напрямку у владі було не вигідно, щоб громадськість порушувала ці проблеми».

Агентство «Петро Великий» на ринку з 1994-го і практично одразу вони отримали особливий доступ до моргів. При тому, що ще у 1992-му Міністерство охорони здоров’я видало наказ №81, за яким категорично заборонено розміщувати будь-які приватні ритуальні структури при паталогоанатомічних відділеннях. Не зважаючи на це ритуальні служби при моргах все-таки працювали. А у 2015-му тодішній очільник МОЗ Олександр Квіташвілі заборону узагалі скасував. І тепер такі установи розміщуються у моргах цілком легально. 

«Ви маєте розуміти, що це не зовсім правильно з позиції безпеки, — пояснює Сергій Троценко. — Співробітник ритуальної служби фактично працює разом з санітарами, які займаються померлим. Вони ходять по одному й тому ж коридору, відвідують один і той же туалет. Якщо у морг надходить померлий від коронавірусу — це наражає на небезпеку і працівника приватної структури, і її клієнтів. Неприпустимо, щоб при моргах були такі фірми, де надають ритуальні послуги. Паталогоанатомічні приміщення повинні використовуватися лише за цільовим призначенням».

ОСОБЛИВІ ЗАХОДИ — НЕ УНІКАЛЬНІ

Коли киянин Ігор з родиною намагалися організувати поховання матері та батька, їх усюди запевняли — для поховання померлих від коронавірусу необхідні специфічні засоби, тому, мовляв, і вартість послуги така велика.

«Засоби захисту можна замовити, це досить доступно, за потреби це може купити будь-яке агентство, — пояснює Євгеній Шкулій. — Але костюми — це не головне. Головне, щоб санітари пройшли навчання. Такий курс займає певний час та потребує певних капіталовкладень. Ці курси проводять при санепідемслужбі. Але не зрозуміло, представники яких агентств їх проходили, а яких — ні. Щодо запакування трупа, є один стандарт — це запаяний рукав. Тому те, що поховання померлих від коронавірусу вимагає надто специфічних заходів, — перебільшення. Але люди потрапляють на цей гачок, вірять, що все складно, тому дорого».

За підрахунками наших експертів, поховання померлого від коронавірусу мало б коштувати приблизно 7—8 тисяч гривень.

БЕЗКОШТОВНО ПОКИ НЕ ХОВАТИМУТЬ

У скандал довелося втрутитися і столичній владі. Заступник голови КМДА Петро ПАНТЕЛЕЄВ офіційно заявив: місто візьме на себе відшкодування затрат на транспортування та кремацію померлих від коронавірусу, якщо для родичів вартість таких послуг виявитися непідйомною. Комунальні підприємства, що працюють у цій сфері, а саме «Київський крематорій» та «Спецкомбінат підприємств комунально-побутового обслуговування», в окремих випадках можуть надавати послуги безкоштовно.

Таку ініціативу наші експерти оцінили загалом позитивно та одразу зазначили, потрібно чітко розробити механізм та встановити ліміт використаних коштів, які може покрити місто.

«Я думаю, має бути якийсь певний кошторис, на який ці гроші можуть накладатися, — пояснює пан Шкулій. — Рідні ж не можуть прийти і сказати, що поховали людину і в них труна була за 100 000 гривень. Взагалі ця ідея правильна, але як вона буде реалізуватися — покаже час».

Ми звернулися до КМДА з офіційним запитом, щоб з’ясувати, як же буде функціонувати система відшкодувань, хто і за яких умов матиме на них право. У профільному департаменті на момент підготовки матеріалу відповіді так і не сформували. А у столичному крематорії та в комунальному підприємстві «Спецкомбінат» повідомили, що порядок відшкодування витрат на таке поховання наразі відсутній.

БЕЗ ПОЦІЛУНКІВ І ПРОЩАНЬ

Ще наприкінці березня Міністерство охорони здоров’я розробило рекомендації для поховання померлих від коронавірусної інфекції. Зокрема, чітко регламентували проведення ритуальних обрядів.

Для української традиції прощання з померлим має дуже важливе значення. Його намагаються відвідувати не лише родичі, а й сусіди та просто знайомі померлих. В умовах епідемії — це потенційно небезпечно. Тому в МОЗ порадили обмежити кількість людей, які можуть бути присутні на кладовищі під час поховання, зменшити тривалість обряду, а також заборонили будь-які контакти з померлим, зокрема і поцілунки.

Особливі вимоги і є до ритуальних служб, що займаються похованням. Транспорт, яким перевозять померлого, повинен проходити регулярну та ретельну дезінфекцію, а всі, хто супроводжує тіло та проводить поховання, повинні мати надійні засоби захисту, які необхідно відправляти у сміття одразу після обряду.

Додаткові правила вимагають і додаткових витрат, тому ми вирішили з’ясувати, як поховання померлих від COVID-19 проходить у регіонах країни та чи всюди це «дороге задоволення».

ЧЕРНІВЦІ

Чернівецька область була і залишається епіцентром пандемії. На час підготовки матеріалу там захворіли приблизно 3 000 людей, а померли орієнтовно сто. По області похованнями займаються місцеві ритуальники. У самих Чернівцях похованням померлих займається лише міське комунальне підприємство «Спецкомбінат».

Його очільник Василь ВОРОНЮК розповідає, що від початку пандемії їхня організаціях провела 22 поховання померлих від коронавірусу. Спеціально для їх перевезення виділили окрему «Газель» та водія, які працюють лише з такими випадками. Закупили спецодяг, маски, окуляри, рукавички та дезінфектори.

«Коли люди приходять оформляти похорон, я одразу їх інструктую, — пояснює Василь Воронюк. — На кладовищі можуть бути присутні не більше п’яти осіб. Ми заздалегідь фіксуємо їхні дані, адреси та телефони. В лікарні тіло належним чином обробляють і кладуть в закриту труну. Наші люди в спеціальному спорядженні цю труну перевозять на кладовище. Землекопи також мають захисне спорядження, а для опускання труни в яму використовують одноразові ремені. При цьому рідні померлого мають перебувати на відстані не менше п’яти метрів від труни. Між похованнями наша «Газель» для перевезень стоїть в окремому боксі. Її дезінфікують до і після поїздки. Взагалі, всі автобуси у нас проходять дезінфекцію, але їй приділяємо особливу увагу».

Щодо вартості поховання, Василь Воронюк запевняє: ціни у них не високі та й через епідемію не зросли. До прикладу, перевезення вартує 600 гривень, копання ями — також 600. Ціни на труни від 1000 гривень і вище. Увесь похорон, залежно від побажань рідних, обійдеться в не більше 5—6 тисяч гривень.

«Для рідних померлого і так складно пережити цю подію, адже вони навіть не можуть належним чином з ним попрощатися, як вимагає обряд. Ми навіть не розглядали можливість підйому цін у такій ситуації. Звісно, ми понесли певні збитки, адже повинні витрачати гроші на дезінфекцію та засоби захисту. Але ми спілкувалися з нашим міським головою і він пообіцяв відшкодувати ці додаткові витрати з міського бюджету», — пояснює Василь Воронюк.

ЧЕРНІГІВ

На противагу попередній Чернігівська область має одні з найнижчих епідемічних показників: орієнтовно сотня хворих та 6 померлих. У обласній адміністрації нам повідомили, що питаннями поховання опікується влада на місцях та відповідно місцеві ритуальні служби.

Власник ритуального агентства «Вічність» Сергій ДОНЕЦЬ проводить поховання переважно по містечках та селах Чернігівської області. Розповідає, з померлими від коронавірусу поки не зустрічався і сподівається, що таких випадків у його практиці не буде, адже жодних рекомендацій стосовно того, як варто проводити поховання у нинішніх умовах, ні від обласної, ні від місцевої влади він не отримував.  Із засобів захисту в нього традиційні: маски, рукавички та дезінфектори. Спеціалізовані, каже, не закуповували, бо поки не було потреби.

Оскільки Сергій працює переважно з селами, то помітив іншу важливу проблему, що може звести нанівець будь-які заходи безпеки:

«Варто розуміти, що якщо у місті, наприклад у Чернігові, всіх померлих одразу забирають у морг і з’ясовують причину смерті, то по селах ситуація інакша. Людина помирає, приїжджає поліція, перевіряє, чи нема слідів насильницької смерті і все.

Ми можемо і не знати, від чого людина померла, навіть сімейні лікарі по селах можуть цього не з’ясувати. Вони видають довідку про смерть і йде поховання».

Сергій Донець також запевняє, що ціни на поховання поки не піднімав. Каже, за мінімального бюджету можна вкластися у 2800 гривень. 

200 ЄВРО ЗА МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ

Всесвітня організація охорони здоров’я не надавала особливих рекомендацій з приводу поховання померлих від COVID-19. Тому кожна країна самостійно формувала список необхідних заходів, яких повинні дотримуватися ті, хто надає ритуальні послуги. А українським цінам на поховання мешканці деяких країн навіть позаздрили б.

Як повідомила нам українка Надія Яворовенко, що нині проживає у Франції, всі поховання там відбуваються з суворим дотриманням правил карантину. Але водночас парижанам вирішили надати можливість попрощатися з померлими родичами. На ринку Рінгіс, що в околицях столиці, облаштували тимчасовий морг, куди звозять труни з жертвами коронавірусу. Послуга — не безкоштовна. За 159 євро закрита труна з померлим перебуватиме на ринку 6 днів і охочі родичі зможуть прийти та попрощатися.

Саме поховання у Франції також не дешеве — в середньому 2500—3000 євро. Але деякі французи похилого віку укладають страхові договори, які дозволяють покрити ці витрати.

Італія стала першою країною, яка серйозно постраждала від пандемії. Через суворий карантин тут рідні не мають змоги попрощатися з померлими. На похованні чи кремації присутні лише представники ритуальних служб. Померлих навіть не переодягають, усі відправляються в останню путь в однакових лікарняних робах. Одяг, який передають рідні, кладуть поверх тіла у пакеті.

Італійські ритуальники, як і деякі українські, також поспішили заробити на коронавірусних похованнях. Італійське інформаційне агентство AGI опублікувало скаргу родини з міста Кремон. За кремацію батька, що помер від коронавірусу, їм прислали рахунок у 4500 євро. У цю суму включили 200 євро за маски та рукавички, 950 євро за поховальну церемонію, якої не було, та 560 євро за вивезення тіла з Мілану, у лікарні якого і помер чоловік. Як стверджують дописувачки — з проблемою зіткнулися не лише вони, деякі родини отримували рахунки і вищі.

У Великобританії дедалі більше людей замість традиційного поховання почали обирати кремацію. Деякі крематорії пропонують навіть он-лайн трансляцію церемонії, щоб усі, хто хотів би бути присутнім, могли провести померлого в останню путь. Якщо є така змога, поминання померлого просять перенести на час після пандемії.

Щодо вартості послуг, то звичайна кремація без додаткових церемоній стартує від 1000 фунтів стерлінгів. Стандартне ж поховання сягне 5000 фунтів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати