Польща готова прийняти у себе всіх поляків
Кажуть, що рівень цивілізованості країни визначається за її ставленням до своєї діаспори. Якщо судити за цим показником, то Польща вже долучилася до співтовариства цивілізованих країн. Принаймні, поляки, котрі мешкають в Україні, не обділені увагою своєї історичної батьківщини.
Про це свідчать і традиційні дні польської культури, які пройшли на Рівненщині. Перед досить нечисленними місцевими поляками виступали провідні творчі колективи з Польщі. Представники влади сусідньої держави дарували коштовні подарунки культурному місцевому польському товариству, а його голова Яніна Долгіх навіть отримала медаль польського парламенту. На Днях польської культури був присутній відомий у Польщі політик — сенатор Тадеуш Копач . В інтерв’ю «Дню» він зазначив:
«Ми підтримуємо культурні товариства у вашій країні, намагаємося надати можливість полякам в Україні бути в курсі культурного життя своєї історичної батьківщини. У той же час ми розуміємо, що сьогодні у вашій країні вельми складне економічне становище, й тому сенат виділяє кошти на підтримку діаспори. Ми будуємо школи в Україні. Хоча, якщо в Польщі громадяни українського походження мають можливість учитися рідною мовою і школи для них будуються за державні кошти, то в Україні кажуть, що необхідно нам самим будувати школи. Тобто в цьому питанні є диспропорція. Щодо еміграції етнічних українців із Польщі до України й навпаки, то я не знаю жодного випадку, щоб українці з нашої країни хотіли б повернутися на історичну батьківщину. Щодо репатріації поляків із країн колишнього СРСР, то ця проблема існує. Тільки минулого року переїхало на постійне місцепроживання до Польщі близько п’яти тисяч осіб. Загальна ж кількість бажаючих переїхати оцінюється у сто тисяч осіб. Ця проблема дуже серйозно обговорювалася в нашому парламенті, й ми знайшли консенсус — приїхати до Польщі мають можливість усі етнічні поляки, котрі з тих чи інших причин виявилися за кордоном. Однак державна допомога надається тільки тим сім’ям, які її найбільше потребують. Це дещо стримує еміграцію. Найбільш серйозно ця проблема стосується поляків, які мешкають у Казахстані».
Загалом, якщо проаналізувати політику Польської держави по відношенню до своєї рівненської діаспори, яка є третьою за величиною у регіоні (за офіційними даними в області нараховується близько трьох тисяч етнічних поляків), то кидається в очі підкреслене лояльне ставлення представників Польщі до української влади та небажання загострювати відносини спогадами про минулі конфлікти. Місцевих поляків закликають бути хорошими громадянами України. Подібна політика дає свої плоди, й говорити про серйозне тертя між українцями та поляками на Рівненщині не доводиться. Вільно функціонують в області католицькі костьоли, які традиційно є стержнями культурного життя поляків, немає проблем і з організацією різного роду культурних заходів.