Потрапили в яму
Автомобілісти у шоці від стану доріг, на які влада не може дивитися «без сліз». Утім, перші не відстоюють своїх прав у суді, а другі ніяк не можуть залатати дірки — ні дорожні, ні репутаційні
Зима ще не закінчилась, а тимчасове потепління виявило проблему, традиційну для періоду весіннього, — розбиті дороги. І якщо в місті дещо простіше їх об’їхати через меншу швидкість, то на трасі, де водії їдуть швидше, об’їхати ями, які подекуди йдуть через усю смугу, стає надзавданням, виконати яке просто нереально. Це призводить до того, що машини тією чи іншою мірою пошкоджуються, а водії, відповідно, несуть матеріальні втрати. Крім того, зменшується швидкість руху транспортних засобів, утворюються затори тощо. Уздовж траси нині можна побачити чимало автівок, водії яких або намагаються відремонтувати пошкодження своїми силами, або змушені чекати на допомогу.
Про те, що в Україні стан автомобільних доріг у складному стані, а деяких — в критичному, вже заявив під час урядового засідання прем’єр-міністр України Микола Азаров. За його словами, неможливо дивитися «без сліз» на автомобільну дорогу Київ — Одеса, на ділянку дороги Хмельницький — Чернівці та Київ — Суми. «Нинішня зима остаточно «добила» багато кілометрів доріг і вулиць. І водії, й пішоходи обурені станом дорожнього покриття», — констатував Азаров. Він також підкреслив, що хороших доріг не має жоден обласний центр, і доручив місцевим адміністраціям до 1 березня скласти список проблемних автошляхів.
ЯМИ ЛАТАЮТЬ, АЛЕ ТИМЧАСОВИМИ «ПЛОМБАМИ»
Аварійні роботи з ліквідації вибоїн на автомобільних шляхах дорожні організації вже розпочали. Облавтодори запустили в роботу заводи з виробництва гарячого асфальтобетону. Втім, якщо здійснювати так званий ямковий ремонт, то це лише тимчасове вирішення проблеми безпеки руху. Та й в поточного ремонту гарантійний термін — один рік. Прем’єр-міністр зазначив, що зараз несприятливі умови для повноцінного ремонту дорожнього покриття, але необхідно ліквідувати небезпечні ділянки та якісно підготуватися до планових ремонтів, почати їх, як тільки дозволять погодні умови.
Поки що ж ремонтні роботи мають точковий характер — латають найбільші ями. Але й тут водії щонайменше здивовані тим, як це робиться, — робітники кладуть асфальт прямо в калюжу, навіть не намагаючись забрати з неї воду. Однак «Київавтодор», наприклад, поспішає заспокоїти водіїв: ці пломби — запобіжний захід, покликаний законсервувати яму до теплої погоди. «Відповідні служби щодня обстежують стан доріг щодо аварійно-небезпечної ямковості, виявляють пошкодження й після проведення попередньої обробки пломбують їх за допомогою холодного асфальтобетону, — йдеться в повідомленні «Київавтодору». — До поточного ремонту із застосуванням гарячих асфальтобетонних сумішей дорожники приступлять навесні, коли температура повітря сягне +8 градусів». Комунальна корпорація пояснює: ці превентивні заходи виконуються для того, щоб до весни ями не розростались у розмірах. «Ми тільки локалізуємо ямковість, не даємо їй розповзатися. Це не та ліквідація, яку ми робимо навесні, коли температура плюсова, — тоді ми працюємо з гарячими сумішами. І цю роботу ми робимо на три-п’ять років», — говорить Глинський.
«УКРАВТОДОР»: ПОДАВАТИ ДО СУДУ — МАРНО
Азарова зацікавило, чому дороги в Україні такі слабкі. «Адже наші люди сумлінно фінансують утримання дорожнього господарства, зокрема, коли сплачують акцизний збір у вартість пального. І мають право користуватися пристойними дорогами», — сказав він.
Права водії мають, але відстоюють їх не надто активно. Звісно, позов до «Укравтодору» подають ті, чия машина через незадовільний стан автодоріг зазнала серйозних пошкоджень, а не ті, хто зрештою змушений буде витратитися на ремонт ходової. Проте навіть ті, хто постраждав серйозно, йдуть до суду не надто активно. Зазвичай за рік таких позовів фіксують декілька десятків. Так, влітку минулого року радник голови Державної служби автомобільних доріг Євген Прусенко говорив лише про 15 судових позовів. Щоправда, в суді справ однозначно більше, просто позови стосуються також доріг, які перебувають у комунальній власності, яка не належить до сфери управління «Укравтодору». За повідомленнями в ЗМІ, у 2009 — 2011 рр. позовів було понад двохсот, з яких конкретно до «Укравтодору» — лише третина.
Керівництво «Укравтодору» давно вже запевняло, що подавати до суду на організацію марно. Мовляв, більшість справ у суді «Укравтодор» виграє, оскільки нічого не порушує, — в правилах дорожнього руху сказано, що водій зобов’язаний обрати таку швидкість руху, яка дозволить йому їхати безпечно.
«Якщо відверто говорити, то дуже часто ті, хто потрапив у ДТП, намагаються перекласти власну провину за порушення правил руху на шляховиків. Є для цього суд, відповідні державні судові експертизи, які займаються цим питанням», — запевняє Прусенко. Хоча деякі справи постраждалі все ж виграли — наприклад, через відсутність освітлення або відкриту кришку каналізаційного люку, або через те, що розміри вибоїни перевищували встановлені нормативи.
ЯК ВІДСТОЯТИ ПРАВО НА ЯКІСНІ ДОРОГИ БЕЗ ВТРАТИ ПРАВ НА КЕРУВАННЯ АВТОМОБІЛЕМ?
Насправді, згідно із Законом «Про дорожній рух», учасники дорожнього руху мають право на безпечні умови дорожнього руху, на відшкодування збитків, завданих унаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки руху. Власники доріг, вулиць та залізничних переїздів або уповноважені ними органи несуть відповідальність за створення безпечних умов руху на дорогах, вулицях та залізничних переїздах, що перебувають у їхньому підпорядкуванні. Вони та керівні працівники дорожньо-експлуатаційних організацій несуть відповідальність, зокрема й кримінальну, якщо дорожньо-транспортна подія сталася з їхньої вини.
Найчастіше водії бояться заявляти в ДАІ, адже можуть втратити права. Справді, водію потрібно бути готовим до того, що спочатку звинувачуватимуть його, на нього буде складено протокол, і тоді доведеться доводити свою невинність у суді.
Якщо в темний час доби при ввімкненому ближньому світлі фар автомобіль потрапляє в яму, ДАІ складають протокол, за яким, зазвичай, водій не врахував дорожню обстановку та не вибрав безпечну швидкість руху, внаслідок чого наїхав на перешкоду і пошкодив свій автомобіль.
Юристи зазначають, що часто водії припускаються помилки, відмовляючись підписувати протокол, гадаючи, що так вони висловлюють свою незгоду, й свою невинність буде довести простіше. Але відсутність підпису на протоколі не звільняє від відповідальності, а дає змогу згодом внести до нього зміни, які тільки зашкодять водію. Тому він є обов’язковим. Отже, необхідно внести свої зауваження, незгоди, вказати порушення з боку ДАІ, внести показання свідків, які можуть це підтвердити; в протоколі, на незаповнених полях, обов’язково поставити прочерк.
До того ж необхідно зафіксувати на камеру тощо не лише фрагменти дороги з вибоїною та пошкодженим автомобілем, а й зробити панорамний знімок — щоб не звинуватили в тому, що водій не бачив знака, який попереджав про яму. Адвокати також радять викликати зі СТО фахівця, який міг би зробити автотехнічну експертизу, й до подачі позову не відновлювати автомобіль, адже дорожні служби будуть заперечувати свою провину у ДТП, і потрібно буде проводити нову експертизу.
♦ Усього в Україні 170 тисяч кілометрів доріг. Дев’ять тисяч кілометрів — це міжнародні траси, понад 10 тисяч кілометрів — регіональні автодороги. Загальна протяжність доріг державного значення — близько 52 тисяч кілометрів. Із них доріг першої категорії, тобто європейського рівня, всього дві тисячі 731 кілометр.
♦ Вартість будівництва 1 км дороги в Україні — близько 40 мільйонів гривень. Залежно від того, які природні перешкоди долаються: чи потрібно будувати мости, тунелі тощо — вартість відчутно зростає.
♦ За словами Миколи Азарова, у Польщі вартість 1 кілометра дороги майже в два рази вища, ніж в Україні, у Німеччині — в 2,5 разу. «Тобто у Німеччині 1 км автомобільної дороги першої категорії — чотири смуги руху — це приблизно 100 мільйонів гривень», — зазначив голова уряду.
♦ Україна посіла 133 місце з 148 країн у рейтингу стану доріг, складеному американськими соціологами з Інституту Геллапа влітку 2012 року. Рейтинг заснований на опитуванні водіїв з різних країн світу. Тільки 27% опитаних українських водіїв задоволені нашими дорогами. Україна змогла випередити в рейтингу тільки Молдову, Монголію і країни Африки. Росія же випередила Україну на п’ять пунктів і посіла 128 місце, а Білорусь — 67. На першому місці — дороги Об’єднаних Арабських Еміратів, якими задоволені 90% водіїв, а найгіршими визнані дороги Коморських Островів: всього10% задоволених водіїв.