Перейти до основного вмісту

Потрібна кров!

В Україні втричі менше, ніж потрібно, охочих стати донором
10 листопада, 00:00
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Раз по раз в Україні лікарі разом з громадськими організаціями б’ють на сполох: у державі вкрай не вистачає донорської крові. «Ситуація з донорською кров’ю — критична: минулого року офіційно значилося по Києву 36 тисяч донорів, хоча потрібно як мінімум 80 тисяч. Протягом цього року здали кров 20 тисяч чоловік, але це дуже мало. Адже в центр щоденно звертаються з проханнями надіслати препарати крові понад 60 лікувальних установ міста... Звідки її взяти, якщо, замість 100 чоловік, щодня до нас нині приходять двоє-троє, а то й жодного?» — заявила заввідділення заготовки донорської крові Київського міського центру крові Тетяна Ляшенко. Критична ситуація спостерігається як у Києві, так і в Україні загалом.

Особливо потребують переливання крові онкохворі. Щодня в Україні реєструють 450 випадків нових онкологічних захворювань і 250 смертей від раку. При цьому протягом життя кожен третій-четвертий чоловік і кожна п’ята жінка можуть захворіти на рак. За останні 20 років у нас фіксують постійний приріст захворюваності та смертності через цю патологію. Незначні зниження кількості смертності зафіксовано тільки в лікуванні раку легенів і шлунка. Одним із методів лікування злоякісних новоутворень є токсичний метод — хіміотерапія. Людина, яка проходить хіміотерапію, має потребу в донорській крові, більше того, лікарі стверджують, що «з’являється нерозривний зв’язок між ефективністю лікування та наявністю донорської крові». Річ у тім, що хіміотерапія, убиваючи злоякісні клітини, ушкоджує кістковий мозок пацієнта, а це означає, що у хворого порушується вироблення всіх частинок крові: еритроцитів, тромбоцитів і лейкоцитів. Відновити їх можна, тільки переливши кров донора. Оскільки цільну кров переливають украй рідко, то пацієнтові залежно від потреби переливають або плазму, або еритроцитарну масу, або тромбоконцентрат.

«Донорство — від слова «дарувати» (від лат. donare) — це добровільна пожертва власної крові чи її компонентів для наступного переливання хворим, які мають у цьому потребу. За даними ВООЗ, в Україні на одного жителя потрібно 12 — 15 мл крові, а в нас є 8 — 8,5 мл», — сказала Лариса Вахненко, лікар-трансфузіолог вищої категорії.

Лікарі, експерти у сфері охорони здоров’я занепокоєні ситуацією, яка склалася з небажанням наших громадян ставати донорами. Замало згадувати про цю нагальну проблему тільки у Всесвітній день донора, який відзначають 14 червня. Нещодавно в рамках соціального проекту компанії LG Electronics «Крапля крові — життя людини» громадська організація «Всеукраїнська Організація Здоров’я», яка бере активну участь у пропаганді здорового способу життя та фінансовій допомозі медичним закладам, при підтримці Київського обласного центру крові організувала акцію зі збору крові добровольцями. Завдяки їй 86 осіб стали донорами, при цьому вдалося зібрано близько 41 літра крові. Такі заходи ініціатори акції планують робити частіше. Громадські організації повинні об’днувати зусилля, активніше працювати з населенням і допомагати державі розв’язувати такі складні завдання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати