Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Пропонують жити у п’ять разів дорожче»

Пацієнтські організації другий рік оскаржують монополію на ліки для ВІЛ-позитивних людей
07 лютого, 10:05
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Хоч як би вам подобався нинішній курс долара, ви навряд чи погодитесь купити валюту в імпровізованому «Пункті обману», який цього тижня з’явився біля Київського апеляційного господарського суду. 146 гривень за долар — хочеться вірити, що такого в Україні не буде ніколи. Проте таку «обмінку» активісти встановили 6 лютого, коли у суді мали продовжити розгляд скарги благодійної організації «Всеукраїнська мережа людей, які живуть з ВІЛ» щодо монополії американського фармвиробника AbbVie.

Активісти стверджують, що Україна купує у згаданої компанії життєвонеобхідний для ВІЛ-позитивних пацієнтів препарат, по суті, саме за таким курсом: 146 гривень за долар.

«Держава продовжує випускати мільйони гривень у повітря, — цитують організатори акції Сергія Дмитрієва, директора з політики та адвокації «Всеукраїнської мережі ЛЖВ». — Разом із журналістами та громадськістю ми домоглися, щоб суд призначив проведення експертизи. Та з моменту призначення експертизи патентів пройшло вже чотири місяці, а експертиза досі не розпочалася. А це понад мільйон доларів переплати на одному препараті. Тільки за чотири місяці! Судді знову затягують процес, а, значить, пропонують нам жити у п’ять разів дорожче».

Через існування формальних патентів на український ринок не можуть вийти дешевші аналоги ліків для ВІЛ-позитивних людей, пояснюють організатори пікету. Тому неможливо забезпечити додатковим лікуванням українців, які цього потребують. А таких людей, підрахували у «Всеукраїнській мережі ЛЖВ», потенційно є 125 тисяч.

Ще 31 травня 2016 року «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» подала до Господарського суду Києва позов у справі щодо визнання патентів на препарат з діючою речовиною лопінавір/ритонавір («Алувія») недійсними. Позовні вимоги організація обґрунтовує так: патенти не відповідають вимогам законодавства щодо новизни та винахідницького рівня, а забезпечена ними юридична монополія компанії-патентовласника AbbVie Inc. (США), яка дозволяє їй встановлювати завищену ціну на препарат, є незаконною. Тому, додають у «Всеукраїнській мережі ЛЖВ», держава та донори наразі витрачають 19,5 мільйона доларів щороку на закупівлю одного тільки лопінавіру/ритонавіру, забезпечуючи потреби 26 тисяч пацієнтів із ВІЛ. Якщо патент скасують, препарат можна буде закуповувати втричі дешевше.

У березні минулого року Господарський суд Києва відхилив позов «Всеукраїнської мережі ЛЖВ», та активісти подали апеляцію. Після низки перенесень засідань у жовтні 2017-го апеляційний суд виніс ухвалу про експертизу і призначив експертів. Проте, розповідають у благодійній організації, вже у грудні виникла потреба у додатковому експерті і представники AbbVie попросили відкласти засідання, бо не мають такої кандидатури. Засідання перенесли на 6 лютого. У будь-якому випадку, з експертизою вже затягнули на кілька місяців.

Важко передбачити, скільки ще триватимуть суди, але за час цих провисань активісти отримали доволі потужну підтримку суспільства. Тож боротися буде легше.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати