РЕГIОНИ
Луцьк проти реклами тютюну
Можливо, вже у найближчому часі з вулиць Луцька зникнуть рекламні щити, які рекламують алкогольні напої та цигарки. Зникнуть, якщо сесія міської ради всупереч існуючому законодавству прийме таке рішення...
Педагоги стверджують, що мачо на мотоциклі в оточенні жагучих красунь на підсвідомості впливає на прагнення підлітків і собі стати «справжнім чоловіком». А те, що необхідним атрибутом є цигарка у руці, якою той насолоджується, лише підштовхує юну незрілу душу і собі наслідувати «великих і дорослих». На засіданні прес-клубу «Луцьк європейський», де проблема розглядалася з різних точок зору — етичної і правової, моральної і медичної — депутат міської ради і директор гімназії № 14 Богдан Свирида зазначив, що кількість курців-школярів значно зросла 10—12 років тому, коли рекламі тютюну дали «зелене світло». Тому варто сподіватися, що заборона у місті зовнішньої реклами, яка пропагує вживання тютюну і алкогольних напоїв, дасть зворотний ефект й армія малолітніх курців суттєво зменшиться.
Цікаво, що сам директор гімназії виховує потенційних курців й іншим досить переконливим аргументом: «Понад 40 відсотків курців страждають на імпотенцію. Для кожного чоловіка гірше війни — це втратити потенцію. Тому я завжди чоловікам кажу: якщо не хочеш, щоб з твоєю жінкою спав хтось інший, то не кури. І, знаєте, це дає ефект».
Ініціатива заборонити розміщувати зовнішню рекламу з «алкогольним» і «тютюновим» змістом належить ініціативній групі громадського руху «За здоров’я волинян». Питання, вважає перший заступник луцького міського голови Святослав Кравчук, актуальне, як ніколи, бо рекламні щити створюють примарне уявлення про те, що успішним і щасливим людину роблять лише куріння й алкоголь. Або що спиртне та цигарка — необхідні його атрибути... Проте Україна так і не підписала конвенцію (яку підписали вже 40 країн), основні положення якої мають на меті обмежити популяризацію виробів тютюнових компаній. У цій конвенції зазначається, що від біологічної і хімічної зброї масового знищення вмирає менше людей, ніж від тютюнопаління. У Європі, в яку ми так просимося, вже не зустрінеш на рекламних щитах інформації про тютюнові чи алкогольні вироби. Але наша Верховна Рада не поспішає внести відповідні поправки до Закону «Про рекламу». Сучасне ж законодавство практично забороняє (!) органам місцевого управління визначати, яку рекламу громадяни мають щодня спостерігати на щитах. Проте за словами Святослава Кравчука, це «не зупинить депутатів Луцької міської ради». На найближчій сесії вони, вірогідно, приймуть відповідне рішення. І міська рада навіть готова судитися з тютюновимим компаніями, якщо ті будуть оскаржувати таке рішення у суді. А громада міста, впевнені владці, тільки підтримає такий революційний крок... Одночасно буде направлено і звернення до депутатів Верховної Ради України з вимогою законодавчо врегулювати це питання.
Наскільки ж поширена у Луцьку реклама цього типу? Директор комунального підприємства «Луцькреклама» Юлія Кухарчук розповіла, що ситуція дуже мінлива. Якщо одного тижня 20 відсотків щитів популяризують алкогольні напої і цигарки, то назавтра про ту чи іншу марку цигарок чи горілки можуть уже інформувати і 80 відсотків рекламних щитів! На жаль, Закон забороняє підприємству корегувати цей процес, навіть самі рекламні оператори, які укладають договір про розміщення реклами, не знають, текст якого змісту буде розміщено на щиті... Тому одночасно з забороною відкритої реклами необхідно розвивати й інститут соціальної реклами. Так, у США на кожен щит з рекламою тютюну громадські організації та інші небайдужі об’єднання громадян встановлюють щит з антирекламою. Наприклад, знімок легень хворого на рак курця...
Фокус із кроликом удався
Оригінальний спосіб впливу на владу використали минулого вівторка члени Черкаської обласної організації СПУ. Замість багаточисельних пікетів, лозунгів та гучномовців вони виставили під стінами ОДА крихітне пухнасте створіння — кролика на прізвисько Майдан. «Вчинок» безсловесної тварини, прикрашеної жовто- гарячими стрічками, прокоментував секретар Черкаського обкому СПУ, нардеп Олексій Малиновський: «Прорахунки обласного керівництва в кадровій політиці, ріст цін на пальне, цукор, не завжди чітка взаємодія гілок влад на місцях, зростання кількості порушень конституційних прав громадян в області в цілому — все це вимагає негайних узгоджених дій політичних сил регіону. Проте на нашу пропозицію скликати раду політпартій, висловлену майже місяць тому, влада не зреагувала. Пікетуючий кролик на прізвисько Майдан — наш останній аргумент».
Слід зазначити, що минулої суботи мітинг із подібними гаслами збирали в Черкасах есдеки. Він був доволі велелюдним (понад 600 учасників). Проте їхні вимоги почуті не були. Натомість соціалісти своїм «фокусом із кроликом» досягли мети. Не встиг кролик зголодніти, як буквально за 20 хвилин від початку акції до пухнастого пікетника вийшов чиновник адміністрації і вручив «дресирувальникам» листа, підписаного головою ОДА Олександром Черевком. В листі зазначено конкретну дату і місце проведення ради політичних партій регіону — 18 липня в прес-центрі адміністрації.
У таборах відпочинку — небезпечна їжа
Близько 300 порушень законодавства про захист прав споживачів зафіксовано в 32 дитячих оздоровчих установах Донецької області в ході спеціальної перевірки. Як повідомляє Донецьке обласне управління у справах захисту прав споживачів, у ході спеціальних рейдів було перевірено 35 таборів, після чого з’ясувалося, що майже всі з них працюють з порушеннями. Перевірка проводилася відразу в кількох містах Донеччини, в числі яких Святогорськ, Єнакієве, Макіївка, Торез, Часів Яр, Добропілля, а також у Новоазовському, Маріїнському, Старобешівському та Волновахському районах.
За підсумками перевірок, за виявлені порушення до адміністративної відповідальності притягнено 38 чоловік, яких було оштрафовано на суму 3,4 тис. грн. До суб’єктів господарської діяльності застосовано економічні санкції в розмірі 7,8 тис. грн. У числі найпоширеніших порушень фахівці називають випуск неповновагої продукції, виготовлення та реалізацію продуктів низької якості, а також відсутність документів, які підтверджують якість та безпеку харчових продуктів.
Трагедія і ворожба
У селі Великий Глибочок Борщівського району на Тернопільщині днями відбулися ледь не середньовічні розборки з... відьмами. Фіналом сучасної інквізиції стала смерть двох бабусь. Їх з рубаними ранами голови знайшли у власному помешканні. Наразі оперативною групою затримано мешканця того ж села. «Підозрюваний дає свідчення», — повідомив «День»керівник ЦГЗ УМВС України в Тернопільській області Сергій Шворніков.
Наразі відомо, що підозрюваний часто пиячив, дружина його залишила. За однією з версій, тернопільська ворожка сказала, що на нього наслано порчу. «Винуватці» начебто живуть у крайній хаті. Чоловік зрозумів усе буквально. Випивши, він узяв сокиру і пішов на «розборки» з 81 та 92-річними жінками.
Випуск газети №:
№125, (2005)Рубрика
Суспільство