Перейти до основного вмісту

«Розум народу треба використовувати...»

04 жовтня, 00:00

У зв’язку з тим, що Президент Леонід Кучма запропонував ввести в Україні парламентсько-президентську форму правління і вибори до Верховної Ради за партійними списками, мені здається, що всі потрібні для цього закони слід приймати не поспішаючи, обговорити їх iз народом у ЗМІ й не ставити строки їх прийняття.

З досвіду останніх 11 років пропоную:

1. Президента обирати один раз на сім років. Бо зараз тільки-но Президент присягає — а вже десятки політиків тягнуться «до булави». І булава має бути символом Президента України. Ще було більш ніж три роки до виборів нового Президента, а політики вже почали боротьбу за президентське крісло. У них уже нема часу працювати на народ і державу, бо це невигідно майбутнім кандидатам у президенти: для них чим гірше — тим краще. Це ненормальне явище.

2. Депутатів Верховної Ради обирати на шість років, з тим, щоб третина їх переобиралася кожні два роки. Тоді буде спадкоємність у роботі Верховної Ради.

3. Кандидати на посаду Президента України і потенційні депутати Верховної Ради повинні пройти курси: юридичні, політичні, фінансові, або скласти іспит iз цих дисциплін. Бо не можна, щоб вони «починали з азів», уже будучи чи Президентом України, чи депутатом Верховної Ради України.

Це соромно, що 190 депутатів Верховної Ради «не мають поняття, чим відрізняється президентсько-парламентська модель від парламентсько-президентської» ( Л. Кравчук, «День», № 166 ). Ось які фахівці готують закони України.

4. У Верховній Раді повинна бути квота для жінок — не менше 30%.

5. В Україні немає середнього класу, немає міцної, патріотичної еліти. Тому партії створюються переважно посередницьким капіталом. Він і буде панувати в Україні, якщо 90% непартійного населення позбавити права бути обраним до Верховної Ради. Треба третину депутатів обирати за мажоритарною системою.

6. Зараз велике значення мають апарати законодавчої та виконавчої гілок влади, а також чиновники, які не несуть ніякої відповідальності за свою діяльність. Хоча вони готують інформацію, можуть впливати на прийняття рішень, указів, законів, і в той же час, якщо за цими рішеннями «законно» грабується Україна, ніхто не відповідає.

Треба ще до виборів законодавчо ввести відповідальність апарату, чиновників усіх регіонів за шкоду, заподіяну державі законами, декретами, указами, спростити реєстрацію підприємств, упорядкувати норми перевірок. Без цього ніякі зміни «нагорі» ніякого покращання в державі не дадуть.

7. Припинення повноважень Президента достроково, як і розпуск Верховної Ради та відкликання депутатів усіх рівнів, повинно бути обумовлене законами, які треба прийняти до нових виборів.

8. Безумовно, потрібна й адміністративна реформа: в Україні повинно бути не більше 12—15 областей (краще земель).

Пропоную цю тему обговорити на сторінках «Дня», бо розум народу треба використовувати.

ВІД РЕДАКЦІЇ: Ми підтримуємо пропозицію нашого читача та запрошуємо всіх бажаючих до обговорення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати