Самостійні й технічно підковані
Українські діти сидять у соцмережах із чотирьох років, а найбажанішим подарунком на свята називають... грошіДвічі на рік агентство Kids Market Consulting у рамках регулярного дослідницького проекту Kids Omnibus робить опитування серед 700 дітей віком від 4 до 16 років. Експерти запитують дітей про те, чим вони займаються у вільний час, що дивляться по ТБ, як користуються комп’ютером, які сторінки відвідують в Інтернеті, скільки витрачають грошей тощо. Тобто складають актуальний портрет сучасної дитини.
У грудні були оприлюднені чергові результати моніторингу, які демонструють кілька показових тенденцій. Так, майже всі діти у великих містах України (96%) мають вдома персональний комп’ютер, із них 92% має можливість виходу в мережу Інтернет. Що цікаво, 80% таких дітей зареєстровані у соціальній мережі «Вконтакте» — і це не тільки підлітки, а й діти 4 та 6 років (!).
Як пояснила «Дню» дитячий психолог Юлія УЛЬЯНОВА, сьогодні діти переважно зайняті або телевізором, або комп’ютером. «І це проблема. У них мало активного спілкування, активного дозвілля, у них часто майже не розвинені комунікативні навички, вони можуть і надають перевагу спілкуванню он-лайн, у соцмережах. Ніхто не намагається дружити, знаходити компроміси, варіанти для подальшого розвитку дружніх стосунків», — пояснює психолог. Ситуацію, коли діти в свої чотири рочки проводять час в Інтернеті, спеціаліст вважає негативною. «Це великий обсяг не завжди корисної для дітей інформації. Це може бути інформація агресивного характеру, сексуального спрямування та інша, не бажана для дітей до 16 років. Тому діти повинні відвідувати Інтернет дозовано й під наглядом батьків», — говорить психолог. Окрім непотрібної інформації, наголошує Юлія Ульянова, ще є таке поняття, як недобре знайомство: «Це теж великий ризик і небезпека. Це вплив на дітей, нав’язування їм недобрих думок, ідей, спонукання до зустрічі, тощо...»
Натомість психолог, автор та ведуча «Школи професійних батьків» Марина РОМАНЕНКО вважає, що «Вконтакті» — це не найгірше, що є в Інтернеті, це один із засобів спілкування, популярний серед дітей. «Питання в тому, скільки часу дитина проводить у соцмережах, — наголошує спеціаліст. — Має бути чітко окреслений час, який дитина може там проводити. Також батьки повинні цікавитися, на які сайти ходить їхня дитина, блокувати небезпечні сайти, пам’ятати про загрозу небажаних і небезпечних знайомств», — говорить пані Романенко. В той самий час, якщо перешкоджати дитині цікавитися комп’ютером та Інтернетом, а тим більше забороняти, — це може мати для дитини лише негативні наслідки. «Не забороняти, а контролювати. Ми живемо в глобальну технічну епоху, і нам навіть не снилося, наскільки технічною вона буде в наших дітей. Тому абсолютно природнім є те, що вони вже у такому віці занурюються в це середовище. Це виклик епохи. Батькам не варто боятися і перешкоджати, але потрібно дотримуватися деяких правил, зокрема потрібно слідкувати, щоб все було збалансовано в житті дитини — і спорт, і живе спілкування, і комп’ютер», — говорить психолог.
Те, що діти серед найбажаніших подарунків називають гроші — теж ознака сьогодення. І тому, наголошують психологи, до цього питання так само потрібно ставитися спокійно і з розумінням. «Дитина хоче мати можливість купити те, що їй насправді хочеться, збирати гроші на більш дорогу річ, планувати щось. Це можливість розпоряджатися грошима більш самостійно», — пояснює Марина Романенко і наголошує: дитина має право витратити подаровані гроші на що забажає. «Якщо гроші подаровані дитині, то це вже її гроші, й вона може витратити їх на що сама вважатиме за потрібне. Це так само, як і кишенькові гроші. Батьки їх або не дають, або дають і вже не контролюють. Розпоряджатися грошима — це досвід, який здобувається не батьківськими розмовами, а власними помилками», — пояснює психолог і радить батькам цікавитися планами дитини, але не нав’язувати своїх ідей. Крім того, якщо дитина не питає поради, на що саме витратити кошти, батькам варто прийняти це і не наполягати на тій чи іншій покупці.
«Якщо діти щось хочуть, а ви не зовсім розумієте, для чого потрібна ця покупка, то тут вирішує дитина — ви вже подарували гроші. Якщо це щось зовсім шкідливе, то дитині треба це правильно пояснити, але не відразу забороняти», — говорить Юлія Ульянова.
Загалом же, підсумовують психологи, якщо в сім’ї вибудовувати довірливі стосунки між батьками й дітьми, прищеплювати традицію проводити разом вихідні чи кілька вечорів на тиждень за спілкуванням та спільними розвагами, всі труднощі, суперечливі питання та проблеми вирішуватимуться значно легше і не переростатимуть у конфліктні ситуації.