«Санкціонована» трагедія
Вибух у Єнакієвому називають найбільш потужним в історії української вуглепромисловостіПроте, як засвідчив хід рятувальних робіт, більшій частині гірників вдалося опинитися поодаль від епіцентру вибуху. Уже о 3.30 ранку понеділка рятівникам вдалося виявити і підняти на поверхню двох живих гірняків, а також тіло одного загиблого шахтаря. При цьому протягом всієї неділі в експертів, що працюють на шахті, була надія знайти живими максимальну кількість гірняків, що працювали в забої. За словами голови урядової комісії з ліквідації наслідків аварії на шахті ім. Карла Маркса, першого віце-прем’єр-міністра України Олександра Турчинова, він особисто чув голоси людей, коли рятівники намагалися пробитися до аварійної виробки, і згодом ця інформація підтвердилася. На горизонті 875 метрів, куди гірничорятувальники змогли дістатися лише близько обіду в понеділок, було встановлено зв’язок із 21 гірником, які врятувався, яких учора протягом всього дня підіймали на поверхню. Процес цей виявився тривалим — шахтній клітці для завершення одного підйому і спуску потрібно було три години. І все ж експерти раді такому результату подій: «Це значно більше число, ніж можна було передбачати після вибуху... Але намагаємося підіймати людей. Це тривалий процес, тому що можна підіймати максимально по дві людини», — повідомив О. Турчинов.
Тим часом експерти починають все частіше говорити про причини аварії, і хоч наразі достеменно встановити те, що сталося у виробці неможливо, в регіоні з’являється все більше версій про те, що на підприємстві в той фатальний день велися несанкціоновані роботи, які й спровокували трагедію. Спочатку представники шахти заявляли про те, що ще минулої п’ятниці Держгірпромнагляд заборонив ведення робіт на цій шахті — у зв’язку з виявленими порушеннями техніки безпеки. Тому цієї неділі у виробку спустилися ніби лише робітники, які повинні були проводити ремонтні роботи. Однак і самі гірники, і їхні родичі стверджують, що на шахті все ж проводився видобуток вугілля. «Вони (експерти. — «День» ) брешуть, що там працювали слюсарі й ГРОЗи. Вони посилали їх на смерть», — говорить Алла Журавльова, дружина одного з гірняків, що постраждали внаслідок аварії.
Голова урядової комісії цю інформацію спочатку спростовував, а потім все ж змушений був визнати, що локальні роботи з видобутку на підприємстві все ж могли вестися. За його словами, зараз цю версію перевіряє, зокрема, Генеральна прокуратура України, яка вже порушила кримінальну справу за фактом аварії на шахті, і в даний момент опитує працівників шахти. Ведеться розслідування.
Як би там не було, ще позавчора Олександр Турчинов заявив, що не виключає: аварійна шахта може бути закрита. «Уже зараз можна сказати, що навряд чи ця шахта працюватиме у подальшому», — заявив він. Крім того, фахівці вже вирішили, що робити з такими підприємствами надалі: зокрема, перший віце-прем’єр має намір ініціювати промисловий видобуток метану з шахт Донбасу: «Я планую цього ж тижня зібрати державну комісію із ситуацій і дуже серйозно проаналізувати ситуацію, яка складається в нас тут, у Донбасі. І насамперед, це пов’язано з шахтним газом — метаном. Нам потрібно повернутися до позиції промислового видобутку і організації не лише дегазації, — і в таких обсягах викиди газу відбуваються — що потрібні серйозні інвестиції, щоб організувати вентиляцію і промисловий видобуток газу», — вважає він.
Наразі всі постраждалі внаслідок аварії гірники знаходяться в лікарнях м. Єнакієве і в опіковому центрі в Донецьку.
Футбольний клуб «Шахтар» (Донецьк) та добродійний фонд «Розвиток України» зроблять усе можливе для надання максимальної допомоги всім потерпілим внаслідок вибуху на шахті ім. Карла Маркса (Єнакієве, Донецька обл). У цьому запевнив народний депутат України, президент ФК «Шахтар» та фонду «Розвиток України» Ринат Ахметов, повідомляє Інтерфакс-Україна з посиланням на його прес-секретаря. У повідомленні зазначається: «Трагедією став для шахтарських сімей Єнакієвого недільний день: вибух на шахті ім. Карла Маркса заблокував під землею наших співвітчизників-шахтарів. Постраждали й працівники, які знаходилися на поверхні. Але ми віримо в порятунок життів наших земляків! Ми зберігаємо надію на кращий результат!». «Зі свого боку, я виражаю співчуття потерпілим внаслідок вибуху й хочу запевнити, що ми не залишимо без підтримки та уваги жодної людини, жодної сім’ї, що опинилася в біді», — підкреслив Р. Ахметов.
ФК «Шахтар» та фонд «Розвиток України» вже займаються організаційними питаннями та «зроблять усе можливе для надання максимальної допомоги всім потерпілим внаслідок вибуху». «З нами — надія та віра в порятунок життів гірників!», — говориться в повідомленні.
Тим часом у шахтарській столиці вже відкрили рахунок для надання допомоги сім’ям загиблих і постраждалих. Як повідомляє прес-служба Донецької облдержадміністрації, гроші постраждалим можна перераховувати за наступними реквізитами:
Карло-Марксівська ППО Єнакієвського теркому ПРУП України
Код ЗКПО 26257191
Р\р 26002255577831
МФО 334011 в обл. дирекції УСБ у м. Донецьк