Секрет вроди
Чому одні обличчя нам подобаються, а інші — ні?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20071026/4184-24-1.jpg)
Які обличчя ми вважаємо довершеними? Більшість вчених при відповіді на це запитання сходяться у думці, що однією з головних ознак довершеного обличчя є симетричність його правої та лівої половини. Британський вчений Ентоні Літтл вирішив більш ретельно розібратися в цьому питанні та провести дослідження на тему того, кому саме подобаються симетричні обличчя. Як виявилося, для представників деяких культур симетричність обличчя є визначальним чинником при виборі партнера, пишуть РІА «Новости». У експерименті, який проводив Ентоні Літтл, брали участь 80 британців і 40 осiб iз африканського племені хадза. Випробуваним пропонувалися фотографії із зображенням людей протилежної статі. Картинки були розбиті на пари: одне обличчя було звичайним, інше — «вдосконаленим», доведеним до максимально можливої симетрії.
Важливим чинником при проведенні дослідження було те, що народність хадза живе ізольовано, тому в її свідомості немає стереотипів вроди, що пропагуються в ЗМІ. Проте представники хазда виявилися більш категоричними. Їм подобалися обличчя з ідеальною симетрією. А чоловіки, які вважалися кращими мисливцями свого племені, вибирали картинку із зображенням ідеальної симетрiї обличчя частіше, ніж їхні менш удачливі одноплемінники. Подібним чином робили вагітні жiнки і жінки- гудувальниці. Дослідники пояснили цей факт таким чином: народ хазда живе в екстремальних умовах, і симетричні обличчя сприймаються його представниками як ознака доброї спадковості. Для виживання в агресивному середовищі набір здорових генів просто необхідний, цим і пояснюється вибір членів племені.
Цілком можливо, що результати даного експерименту якось пов’язані з ще одним дослідженням, проведеним рiк тому. Фахівці Каліфорнійського університету за підсумками серії експериментів встановили, що при погляді на людське обличчя той, що дивиться, вважатиме його вродливим у тому випадку, якщо мозку було не важко обробити зорову інформацію. Таким чином, згідно з науковими дослідженнями, зовнішня привабливість рис обличчя полягає в їхнiй стандартності, примітивності, шаблонності, тобто максимальній схожості. Найцікавіше, що ефект «ледачого» мозку розповсюджується також на сприйняття тварин і навіть на оцінку різних предметів.
Раніше вважалося, що «усереднений» стандарт краси — це не штамп, а доказ еволюційної переваги, оскільки природа мовби виготовляє багато копій тільки в тому випадку, якщо оригінал цього «гідний». Але каліфорнійські психологи довели неспроможність еволюційної теорії в даному питанні. Випробуваним показували зображення предмета і просили дати йому оцінку, при цьому фiксувалася швидкість реакції. Ті картинки, які в результаті були названі «красивими», учасники експерименту класифікували набагато швидше. У той же час, обрані предмети були такою собі «золотою серединою», тобто за багатьма параметрами відповідали стандарту.
Випуск газети №:
№184, (2007)Рубрика
Суспільство