Перейти до основного вмісту

Що читає Полтава?

«День» дізнався про смаки городян і асортимент у місцевих книгарнях
20 лютого, 11:18
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Наше невелике дослідження почалось з пошуків книг з бібліотеки «Дня» в Полтаві. Єдиний магазин, де наша команда їх знайшла — книгарня «Планета» — майже у серці міста. Взагалі, асортимент видань у «Планеті» широкий: сучасна проза, класика, підручники, твори для дітей. Є навіть «комісіонка», куди городяни здають старі книги. На центральному стенді стоять книги з бібліотеки «Дня»: «Україна Incognita. ТОП-25» та «Апокрифи Клари Ґудзик». Поруч вишикувались наші «Екстракти», на окремій вітрині — «Підривна література». Клієнтів у магазині майже немає.  

«Книги з бібліотеки «Дня» продаються, але черги за ними немає, як і за іншими виданнями, — розповідає товарознавець магазину «Планета» Ірина Федорова. — Активніше читають чоловіки. Більшість покупців старші за 30 років, молодь читає менше. Бабусі приходять і жаліються, що пенсія замала, щоб купити книжку». Небагаті люди можуть придбати щось у комісійному відділі. Якщо нове видання коштує від 50 гривень, то старе — від 15.

За словами Ірини Федорової, полтавці найбільше цікавляться художньою літературою або книгами про садівництво, бджільництво тощо. Високий попит на твори Паоло Коельо, Олександри Марініної, серед хітів — еротичний роман «50 відтінків сірого». Популярна навчальна література, особливо з психології та іноземних мов. З українських книжок найбільше купують видання Тараса Шевченка та інших класиків, з сучасних авторів популярний Василь Шкляр.

Ці спостереження підтвердила в.о. директора магазину «Планета» Аліна Аванесова. «Політикою зараз точно не цікавляться — вже перенасичені нею. Полюбляють художню літературу як українською, так і іноземними мовами. З українських видань часто беруть книги Василя Шкляра, Ірен Роздобудько, Ліни Костенко. Активно купують дитячу літературу. Зараз і в школах, і у садочках розмовляють українською, тому російські книжки беруть мало», — зауважила Аліна Аванесова.

У «Планеті» книги з бібліотеки «Дня» продають декілька років. «Зосталося небагато примірників, тож, йдуть нормально, — коментує виконуюча обов’язки директора магазину «Планета». — У нас лишився тільки один екземпляр «Сили м’якого знаку». Є попит на «Україну Incognita», книжечки з серії «Бронебійна публіцистика».

«У ЛЮДЕЙ СПАДАЄ ЦІКАВІСТЬ ДО РОСІЙСЬКОЇ КНИЖКИ»

Більше десяти років у Полтаві існує видавництво «Дивосвіт». При ньому працює книгарня «Полтавська книга», яка спеціалізується на книгах місцевих авторів, дитячій і науковій літературі. Директор «Дивосвіту» Ганна Грибан переконана, що у Полтаві зараз високий попит на краєзнавчу та історичну літературу. «Люди цікавляться виданнями про відносини Росії та України, національно-визвольні змагання, про Петлюру і Бандеру. Свого часу був популярним роман Василя Шкляра «Чорний ворон». Подобаються деякі краєзнавчі книги місцевих авторів, історичні праці про події на Полтавщині у 1917—1919 роки, під час Другої світової війни тощо», — зазначила Ганна Грибан.

Клієнти «Полтавської книги», в основному, люди старшого віку. Часто це — історики, вчителі, краєзнавці. Крім наукової літератури, купують дитячі книжки. Молодь, за спостереженнями Ганни Грибан, звертає на книги мало уваги, цікавиться головним чином альбомами. Але є гарні тенденції. Декілька років тому з’явилось незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus», кістяк якого — молодь. Члени групи організовують зустрічі з письменниками, літературні читання, благодійні мистецькі заходи тощо.

Конкурентів Ганна Грибан не боїться. «У Полтаві немає магазину, як наш. Книжкові супермаркети продають книги іншого плану. Також наші книги закупають бібліотеки», — констатує видавець. Ганна Грибан відзначає, що у суспільстві спадає цікавість до російської книжки. Люди віддають перевагу українським авторам і українській мові.

ЧИТАННЯ ЯК СТИЛЬ ЖИТТЯ

Натхненні розповіддю про творчу молодь із «Magnum Opus», ми звернулись до Романа Повзика, учасника об’єднання. «Не вистачає фахових книг українською мовою. Ми з колегами із задоволенням би читали такі, але їх немає. Кажу про практичну літературу, наприклад, роботи Малкольма Гладуелла чи Джина Шарпа, — розповідає Роман Повзик. — Тому мої колеги читають книги російських видавництв».

З українських авторів фаворит полтавської молоді — Сергій Жадан. Також полюбляють твори Юрія Андруховича та інших відомих авторів. Виданнями про історію цікавляться, насамперед, фахівці. Роботи українських письменників складно знайти в інтернеті, тому купують паперові книги. «Сам я за паперові книжки, але подорожувати легше з електронною книгою, на яку закачано декілька творів. Максим Кідрук — єдиний автор, якого завжди читаю у паперовому форматі. Наше об’єднання влаштовує зустрічі з ним у Полтаві. Він настільки майстерно робить презентації, що хочеться купити книгу, щоб якось йому віддячити», — усміхається Роман Повзик.

На літературні заходи «Magnum Opus» зазвичай приходить від 30 до 70 осіб. Молоді полтавці запрошують на зустрічі згаданого Максима Кідрука, Любка Дереша, Павла Коробчука. Інші організації, офіційні та незалежні, також запрошують різних авторів час від часу. Роман погоджується, що письменнику, крім творчої роботи, також треба вміти себе презентувати. Роман Повзик коментує: «У пострадянських країнах книга — дещо піднесене. І у цьому проблема. Бо на заході книга — товар, як хліб і мило, і його треба вміти продавати. У нас немає такого розуміння. Культуру теж споживають і тут є свої механізми». 

Учасник мистецького об’єднання зауважує, що у кожній книгарні Полтави можна знайти літературу і російською, і українською мовами, але книжок російською більше, і попит на них активніший. Роман Повзик розмірковує: «Щоб успішно поширювати українську книжку, треба любити і читати її. Наше мистецьке об’єднання влаштовує спеціальні заходи, пропагує українську книгу. Треба жити літературою. Для мене читати — обов’язково щодня. Інакше професійно деградую».

P.S. Такі історії про книжковий ринок ми почули у Полтаві. Якщо ви відчуваєте брак якісних видань чи хочете розказати про цікаві ініціативи, пов’язані з читанням — звертайтесь до редакції «Дня». Ми стежимо за ситуацією на книжковому ринку, і ваші живі історії нам важливі.

У Полтаві видання з Бібліотеки «Дня» можна придбати у книгарні «Планета» (вул Жовтнева, 60А). Також наші книжки можна придбати на сайті газети day.kiev.ua.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати