Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Сім євро: як і коли зміняться правила в’їзду в Шенген

Про ситуацію, в якій не варто шукати зради
18 травня, 10:43
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Незабаром буде рівно рік, як українці мають можливість їздити до Шенгенської зони без віз. За останніх 11 місяців безвізовим режимом скористалися вже півмільйона українців, переконавши скептиків, які сумнівалися в доцільності падіння Шенгенської стіни перед Україною. Рік тому поінформованість населення про безвіз була на вкрай низькому рівні. Розвіювати міфи про візову лібералізацію тоді взялися медіа, а остаточно це зробив сам безвізовий режим у дії, який безпосередньо на практиці розставив усі крапки над «і». Нині він працює злагоджено, як годинник.

Втім, перспективи безвізу почали знову обростати сумнівами після того як посли країн Євросоюзу проголосували за зміни контролю на своїх кордонах. Нова система передбачає, що громадяни третіх країн, які мають безвізовий режим з ЄС, будуть зобов’язані сплачувати сім євро за онлайн-авторизацію перед поїздкою. «Чи варто це вважати скасуванням безвізу?», «Навіщо нам платний безвіз?», «Зробити візу дешевше!»... Такі заголовки й настрої почали з’являтися в медіа та соціальних мережах.

Отож «День» вирішив розібратися в ситуації, пояснивши всі нюанси нововведень, які, ймовірно, стануть чинними вже за кілька років.

ЩО ТАКЕ ETIAS?

На засіданні 25 квітня посли країн ЄС затвердили пропозицію щодо створення Європейської системи інформації та онлайн-авторизації подорожей (ETIAS). Ідеться про автоматизовану електронну систему, яка відстежуватиме і дозволятиме в’їзд у Шенгенську зону громадян, які прибули із країн, з якими ЄС уклав договір про безвізовий режим. Тобто, крім України, зміни стосуватимуться ще 60 інших держав.

Система передбачає оформлення спеціального дозволу на в’їзд у Шенген. За обробку заявки потрібно буде сплатити сім євро, а дозвіл на в’їзд діятиме три роки. До речі, подібна система працює в США із 2008 року, ставши платною з 2010 року. Також така практика використовується в Австралії та Канаді.

НАВІЩО ЦЯ СИСТЕМА?

У ЄС уже давно працюють над реформуванням своєї міграційної системи. Розробляти ETIAS почали ще 2016 року, тобто про запровадження платної онлайн-авторизації було відомо, наприклад, ще до надання Україні безвізу. «Ми повинні знати, хто перетинає наші кордони. Так ми будемо знати, хто їде в Європу ще до того, як вони приїдуть», — сказав 2016 року у своєму річному звіті голова Європейської комісії Жан-Клод ЮНКЕР.

Отож головна причина реформи — безпека. Йдеться про метод запобігання та боротьби з тероризмом, злочинністю і незаконною міграцією. У ЄС планують, що ETIAS через попередню онлайн-перевірку громадян виявлятиме осіб, які становлять небезпеку для країн Шенгенського договору, відмовляючи їм у в’їзді.

Також нововведення має на меті зменшити черги і затримки на кордоні. Очевидно, це полегшить роботу прикордонників, хоча отримання авторизації не буде автоматичним дозволом на в’їзд до Шенгену. Остаточне рішення все одно ухвалюватиме прикордонник — так, як це є сьогодні.

ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ ОНЛАЙН-АВТОРИЗАЦІЯ?

Необхідно буде заповнити онлайн-анкету на спеціальному веб-сайті. Ймовірно, це буде etias.com, який уже функціонує і пояснює нюанси роботи майбутньої системи. Отож надана в анкеті інформація буде автоматично проходити перевірку в базах ЄС та Інтерполу, виявляючи можливі підстави для відмови на в’їзд.

Очікується, що авторизація триватиме буквально кілька хвилин. Якщо все гаразд із даними, то дозвіл видаватиметься автоматично. Якщо анкета викликала сумніви — її передають на додатковий розгляд співробітникам ETIAS. На ухвалення остаточного рішення піде не більше ніж 96 годин. Втім, як прогнозують, у 99% випадків система видаватиме автоматичний дозвіл за кілька секунд. Це підтверджує, наприклад, американська практика роботи аналогічної системи.

ЯКІ ДАНІ НЕОБХІДНО БУДЕ ЗАЗНАЧИТИ В АНКЕТІ?

До певної міри це нагадуватиме заповнення анкети під час подачі візи, тільки в онлайн-форматі. Однак тут від вас не вимагатимуть ні документів, які підтверджують мету поїздки (тобто бронювання готелів, квитки тощо), ні довідки з роботи чи про доходи.

Останній проект впровадження ETIAS передбачає, що громадяни мають зазначити: 1) дані про особу; 2) контактні дані; 3) місце проживання; 4) паспортні дані; 5) освіта, рід занять; 6) першу країну в’їзду до Шенгенської зони; 7) наявність судимості/депортації/перебування в зонах конфліктів упродовж останніх десяти років.

Останній пункт логічно викликає чимало запитань у багатьох українців. «Звісно ж, ані участь в АТО, ані проживання в Авдіївці не ставлять хрест на поїздках до ЄС, — зазначають журналісти порталу «Європейська правда», наполягаючи, що відмови взагалі будуть дуже рідкісним явищем. — Так само не буде потреби виправдовуватись тим, хто народився в Донецьку чи Горлівці: у проекті рішення ЄС навіть окремо зазначено, що дискримінація заявників за походженням є забороненою.

За задумкою, відмовляти у в’їзді будуть через такі причини: загроза тероризму від конкретної особи, обґрунтована підозра щодо причетності до злочинної діяльності, наявність відомостей, що ця особа планує залишитися в ЄС нелегалом, або наявність порушень, скоєних раніше у країнах ЄС».

ПЛАТИТИ СІМ ЄВРО ТРЕБА БУДЕ ЗА КОЖНУ ПОЇЗДКУ ДО ЄС?

Ні. Відповідь на це запитання вже була вище, проте на ній слід ще раз наголосити, аби не було зайвих спекуляцій та непорозумінь.

Сім євро — ціна за обробку онлайн-анкети, а не за саму мандрівку. Авторизація на в’їзд у Шенгенську зону буде дійсною протягом трьох років або до моменту закінчення дії паспорта, зареєстрованого в анкеті. Тому не буде потреби подавати заявку і платити збір перед кожною поїздкою. До речі, у США аналогічна авторизація коштує дорожче за європейську — $14, а діє лише протягом двох років.

КОЛИ ЗМІНИ НАБУДУТЬ ЧИННОСТІ?

Попереду ще розгляд проекту в Європарламенті та остаточне затвердження в Раді ЄС. Особливих сумнівів, що запропоновані зміни таки будуть імплементовані, немає. Очікується, що ETIAS запрацює з 2021 року. Доти зберігатиметься нинішня система перетину кордону.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати