«Судять кримськотатарський народ»
У понеділок на окупованому півострові вироки за вияв позиції отримали десятки людей
Напружений початок тижня видався для незаконних судів Криму. На один день, 18 грудня, призначили судові засідання у справах понад 70 активістів зі 100, які 14 жовтня 2017 року вийшли на одиночні пікети проти репресій російської влади. Також у цей день у Сімферополі розглянули апеляцію у справі журналіста Миколи Семени, восени засудженого на 2,5 року умовно за правдиву статтю про Крим. Все це сталося напередодні розгляду Генеральною Асамблеєю ООН резолюції щодо прав людини на півострові.
Об’єднання «Кримська солідарність» стежило за перебігом подій. Більшість вироків активістам — штраф у 10 000 рублів. Деякі судові засідання перенесли. Окупаційна влада дещо пом’якшила вирок Семені: замість 2,5 року умовно з випробувальним терміном і забороною займатися публічною діяльністю три роки — ті ж самі 2,5 року умовно з випробувальним терміном і забороною займатися публічною діяльністю два роки. Інша справа, що сам суд поза законом.
«Призначенням масових судилищ над кримськими татарами напередодні розгляду Генеральною Асамблеєю ООН резолюції з прав людини в окупованому Росією Криму, Москва, крім мети придушення волі кримськотатарського народу, який не піддався окупантам, демонструє також відкрите і цинічне нехтування елементарними нормами міжнародного права, до діяльності всієї системи міжнародних організацій, включаючи ООН», — йдеться у заяві, яку опублікував у «Фейсбуці» Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу.
Свою позицію висловило Міністерство закордонних справ України. «Категорично засуджуємо судилища в окупованому Криму. Цілеспрямовані дії РФ напередодні голосування в ООН резолюції щодо прав людини в Криму», — написала у «Твіттері» речниця МЗС Мар’яна Беца.
Адвокат Едем Семедляєв, який захищає чимало кримських татар на півострові, поділився у «Фейсбуці»: «Сьогодні проходять суди над кримськими татарами. Судять кримськотатарський народ. Судять їх лише за те, що вони висловили свою думку, що «наші діти, брати, сусіди і взагалі кримськотатарський народ не є терористом і екстремістом». З такою тезою вийшов Сервер-к’артбаба Караметов і отримав десять діб адміністративного арешту. На його підтримку вийшли 11 к’артбабашек («к’артбаба» — «літній чоловік» кримськотатарською. — Ред.). Після цього вийшли близько 100 осіб, яких сьогодні судять. Своїми діями влада і правоохоронні органи змушують людей виходити на мітинги. І я впевнений, якщо влада і правоохоронні органи не змінять свою політику щодо кримськотатарського народу, то завтра вийдуть 1000 осіб».