Судилися за... полуниці
Спроба заповзятливих французів дістати авторські права на запах свіжої полуниці провалилася. Суд постановив, що ягода ця не має єдиного запаху, а отже й реєструвати немає чого. Паризька компанія Eden Sarl хотіла використати аромат свіжої полуниці при виготовленні мила, лосьйонів, паперових товарів, шкіри та одягу. Первинна спроба дістати авторські права на полуницю, зроблена іншою французькою компанією, було відкинуто агентством Євросоюзу з авторських прав у травні 2004 року й тоді Eden Sarl звернулася до другої головної судової інстанції ЄС. Компанія заявила, що хоча полуниці й різні та не мають одного смаку, запах їхній теж не завжди однаковий а, отже, може бути захищений авторським правом, передає korrespondent.net.
Ідея ця не така абсурдна як здається — в 2000 році одна голландська парфумерна компанія добилася прав на запах свіжоскошеної трави. Голландці покривають трав’яною есенцією тенісні м’ячики, приховуючи різкий запах штучного покриття.
«Запах свіжої полуниці незмінний і довговічний, — заявили позивачі. — Він добре відомий споживачам і вони пам’ятають його з дитинства». Але у випадку з полуницею суд аргументи Eden Sarl не переконали. Задіяні для допомоги експерти виявили, що полуниця може мати п’ять різних запахів.
«Немає міжнародної визнаної класифікації запахів, яка дозволила б виділити нюхову ознаку», — зазначається в постанові суду. «Полуниця не має якогось одного запаху. Різні сорти полуниці виробляють доволі відмінні запахи», — зазначається в рішенні суду.
Проте судді залишили надію іншим компаніям, які розраховують застовпити права на улюблені народами запахи. «Нюхова пам’ять, імовірно, найнадійніша пам’ять у людини. Відповідно, у виробників є чіткий інтерес до цього, щоб використати нюхові відчуття для ідентифікації своєї продукції», — зазначено в рішенні суду.
Проте Eden Sarl не варто дуже засмучуватися: в минулому спроби запатентувати в ЄС запахи малини, лимона та ванілі теж провалилися.
Випуск газети №:
№200, (2005)Рубрика
Суспільство