Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Тепло, ще тепліше

Що думають учені про зміну клімату
27 серпня, 00:00

Процеси, що відбуваються з кліматом, — знову в центрі уваги. Днями директор Інституту географії РАН Володимир Котляков зробив сенсаційну заяву. На його думку, глобальне потепління клімату Землі не пов’язане з діяльністю людини, а є природним циклічним процесом. «Потепління — це частина циклічних природних процесів, які завжди були з початку утворення Землі. Ми зараз на відтинку, який іде вгору. Тому через певну кількість років можливе потепління ще на 1,5 — 2 градуси», — сказав Інтерфаксу В. Котляков.

У той же час, ще двоє російських учених вважають, що небезпека глобального потепління дуже перебільшена. Вони навіть побилися об заклад на 10 тисяч доларів, що в наступному десятилітті клімат на планеті стане холоднішим. Володимир Башкирцев і Галина Машнич, старші наукові співробітники Інституту сонячно-земної фізики РАН в Іркутську, посперечалися з британським експертом із клімату Джеймсом Аннаном. Ці двоє російських вчених вважають, що на зміни клімату на Землі більше впливають зміни сонячної активності, ніж викиди парникових газів. Вони стверджують, що Земля нагрівається й охлаждується, реагуючи на зміни в кількості й розмірі сонячних плям. Більшість учених відкидають цю ідею, але російський дует вважає: оскільки в наступні декілька десятиліть сонце вступить в менш активну фазу, на Землі станеться зниження температури.

Що думають з приводу зміни клімату українські вчені? Із цим запитанням «День» звернувся до доктора фізико-математичних наук, начальника відділу кліматичних досліджень і довгострокових прогнозів Українського гідрометеорологічного інституту Вазіри МАРТАЗІНОВОЇ:

— Передусім я б хотіла уточнити, що таке глобальне потепління. Адже говорячи про нього, багато хто навіть не розуміє його значення. Глобальне потепління пов’язане не лише з температурою повітря, а й з температурою всієї поверхні Землі (морів, суші, океанів). Взагалі ж, температура на планеті завжди була нестабільною. За останні два десятиліття вона підвищилася на 0,6 0 С. Але вплив людини в цьому випадку не є вирішальним. Хіба могли люди вплинути, скажімо, на вимирання мамонтів або динозаврів? Звісно, ні! І ось тому я вважаю, що в нинішній ситуації людський чинник також незначний. Так само, як і чинник парникових газів. Останні забруднюють Землю, але не повітря, оскільки самі очищаються за рахунок дощу.

Дійсно, в Україні останнім часом дуже змінився клімат. Аби розібратися в проблемі такої різкої зміни температури, нам потрібні кошти, яких, на жаль, нині дуже бракує. Можу сказати одне: якщо температура підвищуватиметься, то це призведе до катастрофічних наслідків: землетрусів та інших стихійних лих. Якщо ж вона почне знижуватися, то це буде менш небезпечно для України. Поки ж ми встановили, що потепління припинилося. Але вже тепер нам варто замислитися над ситуацією в українському сільському господарстві. Треба по-новому спланувати, в яких регіонах краще вирощувати ті чи інші овочі й фрукти. На мій погляд, варто зробити більш ранніми терміни сівби, адже весна в нас тепер рання й затяжна, а літо холодне.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати