Тернопільці захищають пацієнта від... лікарів
Чому практично нерухомого чоловіка, потерпілого в ДТП, терміново виписують додому?У Тернопільській обласній університетській лікарні важко травмованого у ДТП Богдана Трута на 20-й день перебування в закладі, лікарі виписали додому на амбулаторне лікування, що є неприпустимим у його стані. 39-річний Богдан Трут був за кермом таксі «Шанс», яке у ніч на 23 грудня 2013 року потрапило в ДТП на проспекті С.Бандери — позашляховик Audi Q7 на шаленій швидкості врізався в його автомобіль ззаду.
Винесене в заголовок запитання закономірно виникло в усіх, хто дізнався про кричущий випадок у Тернопільській обласній університетській лікарні, звідки важко травмованого у ДТП Богдана Трута, після 19 днів перебування в клінічному закладі, лікарі виписали додому на амбулаторне лікування, що було неприпустимо у його стані. 39-річний Богдан Трут був за кермом таксі «Шанс», яке в ніч на 23 грудня 2013 року потрапило у ДТП на проспекті С.Бандери через те, що позашляховик Audi Q7 на шаленій швидкості врізався в його автомобіль ззаду.
Тоді в аварії загинув пасажир таксі — 28-річний Олександр Куртіш. Богдан Трут отримав важкі тілесні ушкодження. Серед них — закрита черепно-мозкова травма, рвана рана лобно-тім’яної правої ділянки, відривний перелом дзьобовидного відростка правої лопатки, перелом груднини, перелом голівок 7-8 ребер та інші. Водій Audi Q7, визнавши свою провину, перебуває до суду під вартою.
Тепер потерпілий практично в нерухомому стані. «Дружина допомагає трошки на бік повернутися, щоб не було пролежнів. Про те, щоб встати на ноги, взагалі не йдеться. Був професорський обхід і мені сказали, що виписують додому», — розповів Богдан Трут у день виписки, 11 січня, журналістам, які поспішили на допомогу. Дружина — пані Зоряна, зазначає: «З такими травмами казали, що хоча б три місяці треба лежати, і з них мінімум місяць у лікарні. Але чоловіка виписали, і гарантій ніхто ніяких не дає, що під час перевезення йому не стане гірше. Чому поспішили в суботу по обіді виписувати, не давши добути навіть двадцяти одного дня?» Такий поспіх медиків пані Зоряна пов’язує із ходом кримінальної справи щодо ДТП. Зараз жінка у відпустці, але, як надалі зможе доглядати важко хворого чоловіка, коли піде на роботу, не уявляє. А ще є двоє діток шести й дев’яти років.
Лікар-нейрохірург Олександр Швець наголосив: «Пацієнт, згідно з сьогоднішнім обходом доцента (доцент Петро Гудак — завідувач курсу нейрохірургії. — Авт.), учорашнім обходом завідувача відділення (головний позаштатний нейрохірург області, кандидат медичних наук, доцент Ігор Загрійчук. — Авт.), був попереджений про виписку сьогодні на подальше амбулаторне лікування під нагляд ортопеда-невролога вдома». До того ж, як виявилося, пацієнт мав сам собі організувати транспортування додому. Колеги-таксисти вже прибули, але виникло питання: як це зробити в такому стані хворого?
13 січня журналісти прийшли за коментарем до головного лікаря Тернопільської обласної університетської лікарні Василя Бліхара й почули кардинально інше. Уже пацієнта не виписують, а якщо з цієї лікарні його згодом і відправлять, то в іншу, але ніяк не додому. «Звідки така інформація потрапила в пресу, що його виписують на амбулаторне лікування? Стояло питання про переведення в 3-тю лікарню за місцем проживання, і він цього сам хотів. Зараз питання знято, і пацієнт тут буде лікуватися ще мінімум тиждень. Зробимо контрольні обстеження і тоді приймемо рішення про подальше лікування. Ну, бувають, знаєте непорозуміння», — резюмував головний лікар.
Після розголосу в ЗМІ прецедентом зацікавилися правоохоронці й чиновники Тернопільської обласної ради, на балансі якої лікувальна установа. 15 січня, згідно з розпорядженням голови Тернопільської облради Василя Хомінця, відбулося відкрите засідання робочої групи з вивчення ситуації щодо надання необхідної лікарської допомоги Богдану Труту, травмованому внаслідок ДТП 23 грудня минулого року в Тернополі. Адвокат потерпілого Євген Дуфанець показує учасникам засідання виписку, завірену підписами і печатками, де чітко йдеться про те, що пацієнта все ж виписали 11 січня на амбулаторне лікування під нагляд невролога, ортопеда за місцем проживання. Звернутись у поліклініку потрібно було 12 січня — в неділю! У документі ніяких результатів досліджень, які б свідчили про стан здоров’я на день виписки. «Тут лише написано, що стан близький до задовільного. У цьому теж є питання. Уявімо, що не було б журналістів, не було б кому заступитися за того хворого? От як би його возили й куди? Скажімо, минає два-три місяці, він стає інвалідом, і тоді експерт пише, що потерпілий отримав інвалідність не внаслідок ДТП, а внаслідок того, що його не так возили. Ситуація не стільки самої кримінальної справи, як моральних якостей лікарів, які це зробили. Спочатку пацієнтові повідомили, що він іде додому, а вже згодом, коли втрутився в ситуацію міський голова, який домовився, що Богдана Трута можуть лікувати у 3-й лікарні, йому сказали, що переводять туди». У засіданні взяла участь мати загиблого в аварії Олександра Куртіша, відома тернопільська письменниця, доцент Тернопільського державного медичного університету ім. І. Горбачевського Леся Романчук. Вона розповіла, що в суботу їй зателефонували представники агенції таксі «Шанс» і повідомили, що Богдана Трута терміново виписують додому. «Як лікарю мені видалося це дивним, — каже пані Леся. — Я доцент медичного університету, і в мої функції входить рецензування історій хвороби. Щоразу перед рецензентом стоїть питання: чи відповідає лікування клінічному протоколу? Лікування Богдана Трута протоколу відповідало, але те, що його виписали додому, — ні. Йдеться про те, що кожна людина, яка перебуває в лікувальній установі, має бути захищена, а наш білий халат передбачає нашу відповідальність перед пацієнтом. Я навчаю всіх своїх студентів однаково, але потім вони потрапляють у вкрай корумповану систему. Їх там вчать зовсім іншого. Ми нарешті повинні переламати це».