Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Торжество історичної справедливості»

У Кривому Розі місце більшовицького ідола Ульянова-Леніна посів монумент давнього покровителя міста — святителя Миколая Чудотворця
16 вересня, 11:42
ФОТО АВТОРА

Бронзова фігура святого угодника Божого роботи криворізького скульптора Володимира Токаря, яка велично піднеслася над постаментом на чотири з половиною метри, тепер нагадуватиме криворіжцям про покровительство найбільш шанованого в народі святого. Як зазначається в тексті, викарбуваному на одному з бронзових медальйонів, закріплених на постаменті, пам’ятник встановлено вдячними криворіжцями на місці першого храму, збудованого в 1761 році та зруйнованого в 30-х роках ХХ століття.

Як уже повідомляли в газеті «День» («Таємниці найдавнішого криворізького храму»  http://day.kyiv.ua/uk/article/cuspilstvo/tayemnyci-kryvorizkogo-hramu), такий несподіваний розвиток подій пов’язаний з археологічними дослідженнями, які мусили розпочати науковці Криворізького історико-краєзнавчого музею Олександр Мельник та Ірина Стеблина після виявлення під час реконструкції скверу давнього фундаменту зруйнованої більшовиками першої на Криворіжжі церкви св. Миколая. Тож після дослідження частини фундаменту православного храму міська влада зрештою прийняла рішення про зміну проекту реконструкції. Відтак над нею було споруджено спеціальний скляний саркофаг-атріум. Під склом на старому фундаменті встановили макет храму, розмістили експозицію виявлених під час розкопок найцікавіших археологічних знахідок, а на несучій стіні споруди — художню панорамну композицію «Перші храми Кривого Рогу». У темну пору атріум буде ефектно підсвічуватись спеціальними ліхтарями. Отже, мешканці міста та його гості тепер матимуть прекрасну можливість у будь-яку пору року і в будь-який час доби оглянути пам’ятку, з якої, за словами заступника директора Криворізького історико-краєзнавчого музею з наукової роботи Олександра Мельника, власне, й почалося духовне Криворіжжя.

Що ж до пам’ятника святителя Миколая Чудотворця, то ідея його спорудження належить духовенству та прихожанам Криворізької єпархії УПЦ Московського патріархату, які вирішили приурочити його встановлення до 20-ї річниці заснування цього церковно-адміністративного округу, яка припадає саме на 12 вересня, й активно зайнялися збором коштів серед місцевого населення. До слова, від дня заснування єпархії на її теренах вже виникло близько 200 парафій. Згідно з офіційними даними, станом на 1.01.2016 р. в межах Криворізької єпархії УПЦ МП діяло 90 міських і 108 сільських парафій. Приміром УПЦ Київського патріархату на сьогодні має в Кривому Розі лише 15 парафій. І така разюча кількісна відмінність не може не накладати певного відбитку й на релігійно-культурну та громадсько-політичну обстановку в регіоні.

Та попри всі складнощі й протиріччя нинішнього часу офіційне відкриття після реконструкції релігійно-культурного комплексу, зосередженого на перетині міських вулиць Свято-Миколаївської та Церковної, стало неабиякою подією не лише для Кривого Рогу. Під час реконструкції й будівельно-опоряджувальних робіт оновлено фасад міської школи мистецтв №2 та реконструйовано сквер біля неї, а також встановлено пам’ятник святителя Миколая Чудотворця й збудовано скляний саркофаг-атріум над розкритою частиною фундаменту найдавнішого криворізького храму.

12 вересня відбулося, так би мовити, світське відкриття комплексу за участі криворізького міського голови Юрія Вілкула, голови виконкому Центрально-Міської районної в місті ради Сергія Нєженцева, представників депутатського корпусу, проектних і будівельних організацій, які брали участь у даному проекті, а також міської громади. У заході також взяв участь і митрополит Криворізький і Нікопольський Єфрем. А вже наступного дня відкритий пам’ятник Миколая Чудотворця освятив сам предстоятель УПЦ МП блаженнійший митрополит Київський і всієї України Онуфрій, який прибув на урочистості з нагоди річниці єпархії до Кривого Рогу.

Та хто б не стояв за тими чи іншими рішеннями й діями, сам факт, що в Кривому Розі ми маємо наочний приклад безумовного торжества історичної справедливості, вказує на можливу участь у цьому самого покровителя міста. В будь-якому разі без нього навряд чи все так несподівано збіглося б докупи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати