Перейти до основного вмісту

«Трохи дивно»

Екс-президент України дав інтерв’ю співгромадянам іноземною мовою
19 травня, 00:00

Минулої неділі в рамках підсумкового інформаційно-аналітичного випуску «Подробиць тижня» на «Інтері» розгорнуте інтерв’ю телеканалу дав Леонід Кучма. Окрім самого факту появи в ефірі найрейтинговішого каналу країни досить суперечливої, як для ролі моралізатора, фігури, окрім декількох заяв, які зробив Леонід Кучма, нашу увагу привернуло також те, що екс-президент України, яка має лише одну конституційно затверджену державну мову, говорив російською мовою. Як можна розцінювати цю деталь?

Олексій ГАРАНЬ, професор політології, науковий директор Школи політичної аналітики НАУКМА:

— Із вдалих моментів я відзначив би те, що Кучма говорив про дострокові парламентські вибори вже після президентських виборів. Це достатньо прагматичний підхід. Тому що дострокові парламентські вибори в цей критичний період принесуть тільки додаткову розбалансованість. Були також моменти, які мені різонули слух. Зокрема, коли Кучма говорив про розвал країни, про «кухарок», які керують державою, ще він вжив слово «местечковость», яка проявилася, за його словами, під час помаранчевої революції й після. Звичайно, ті проблеми, з якими зіткнулося наше суспільство, й ті суперечності, які ми бачимо всередині самої влади, створюють можливість того, аби дії нинішньої влади критикував і Кучма. Однак мені здається, що коли ми говоримо про розкол в країні, то тут ледь не основна відповідальність лежить на самому Кучмі та на його команді. Це була саме їхня стратегія в 2004 році — забезпечити електоральний поділ, поляризацію країни, протиставити Януковича Ющенку й таким чином здійснити сценарій контрольованого хаосу, який або дозволив би Кучмі якимось чином продовжити перебування при владі або послабив би владу наступного президента, незалежно від того, хто був би обраний. Розколотість нинішньої влади сама по собі сприяє тому, що зараз і Кучма постає перед нами як позитивний персонаж.

Я не знаю, чим пояснюється той факт, що він дав інтерв’ю російською мовою. Я не виключаю того, що це була випадковість. Принаймні, я не бачу в цьому ніякого спеціального політичного сигналу або меседжу. Тим більше, що на інших форумах він виступає українською мовою. Але, звичайно, це виглядало трохи дивним. Тим більше в україномовній передачі. У цьому випадку, я думаю, про це мав би думати не тільки екс-президент, а й ті, хто беруть інтерв’ю, і ті, хто працюють над передачею.

P.S. Чи варто мову, якою екс-президент звертається до мільйонної аудиторії, вважати випадковістю? Адже занадто вже болюче це питання для України. Це по-перше А по-друге, напередодні президентських виборів навряд чи будь-що, що звучить в ефірі найрейтинговішого каналу, може бути випадковістю. Виглядало так, що Леонід Кучма спілкувався не з українським телеглядачем... І хоча на побутовому рівні в Україні вільно вживаються і добре почуваються багато мов, але чи означає це, що державний діяч такого рангу (нехай і колишній) може дозволити собі розмовляти з численною аудиторією іноземною мовою? Ще й у моралізуваннях своїх претендуючи на те, аби бути наставником для прийдешніх президентів України...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати