«Це дикий ринок медичних послуг»
Створення цивілізованої системи охорони здоров’я — у руках народних депутатівЗарплата лікаря у 25 тисяч гривень, якщо матиме договори на лікування двох тисяч пацієнтів, абсолютно безкоштовні консультації в сімейного терапевта чи педіатра для кожного громадянина, консультації у вузьких спеціалістів та лікування у стаціонарі за спільну з державою оплату — про ці ключові зміни у разі медичної реформи вже багато говорили. Звісно, це тільки верхівка айсберга, який намагаються зрушити у Міністерстві охорони здоров’я, вимагаючи від парламенту якнайшвидше проголосувати за чотири так звані пацієнтські законопроекти (№№ 6327, 6328, 6329, 6347), які дадуть справжній старт медичній реформі. Якщо цього не зробити зараз, реформа відкладеться ще мінімум на п’ять років, вважає в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун.
У вівторок, 6 червня, у 55 містах України відбулася акція «Година смерті». Місцеві громади та активісти підготували звернення до народних депутатів з вимогою підтримати медичну реформу в Україні та проголосувати за відповідний пакет законопроектів, поданий урядом. Під час акції її учасники лягали долілиць на землю, вкривались простирадлами, а їхні силуети обводили крейдою. Це наочний доказ, що без змін в Україні щогодини від різних захворювань помирає 67 осіб. Як вважають організатори акції, реформа медицини може зупинити ці смерті та врятувати життя тисяч українців.
6 ЧЕРВНЯ У КИЄВІ, ЯК І В БАГАТЬОХ ІНШИХ МІСТАХ, ВІДБУЛАСЯ АКЦІЯ «ГОДИНА СМЕРТІ» НА ПІДТРИМКУ МЕДИЧНОЇ РЕФОРМИ. ВОДНОЧАС НА АКЦІЮ ВИЙШЛИ, ХОЧ І В МЕНШОСТІ, І ПРОТИВНИКИ ЗАПЛАНОВАНИХ НОВОВВЕДЕНЬ. ДО РЕЧІ, 6 ЧЕРВНЯ ВЕРХОВНА РАДА ДОЛУЧИЛА ДО ПОРЯДКУ ДЕННОГО СЕСІЇ ЗАКОНОПРОЕКТИ №6327 І №6327-1 / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
ЗАКОНОПРОЕКТИ НЕВІДКЛАДНІ
Активісти наголошують, що Верховна Рада просто зобов’язана саме на цьому парламентському тижні винести до сесійної зали пакет законопроектів щодо медреформи і, звісно ж, розглянути їх. Нагадаємо, у травні парламент навіть не залучив розгляд цих законопроектів до порядку денного.
Якщо раніше були зауваження парламентарів, що законопроекти треба доопрацювати Комітету ВРУ з питань охорони здоров’я, то нині таких претензій не повинно бути. Наприкінці минулого тижня Національна рада реформ розглянула позицію робочої групи, яка доопрацювала пакет законопроектів щодо реформи фінансування охорони здоров’я, та рекомендувала Верховній Раді України визначити їх як невідкладні. Правда, учасники Нацради реформ залишилися після обговорення з різними враженнями.
Так, голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець на брифінгу, який відбувся одразу після засідання, заявила: «За результатами засідання Національної ради реформ було досягнуто домовленості, що з метою аналізу усіх нюансів, які можуть виникнути в результаті впровадження медичної реформи, можливо, вона буде реалізовуватися не одразу в масштабах країни, а для початку лише у «пілотних» регіонах чи закладах».
Висловив свою позицію і Президент Петро Порошенко. Зокрема, 2 червня він відзначив, що низка положень законопроекту ще потребує доопрацювання, ідеться про законодавче встановлення пакету гарантій пацієнту від держави, законодавчий захист права людей з хронічними захворюваннями укладати угоди з лікарями та інші моменти. «Запуск медичної реформи бажано провести через голосування в парламенті до завершення цієї сесії», — закликав Петро Порошенко. Він також звернувся з проханням до секретаря Нацради реформ, заступника голови АПУ Дмитра Шимківа, виконувача обов’язків міністра охорони здоров’я Уляни Супрун та координатора робочої групи, депутата ВР Сергія Березенка в короткі строки сформувати пропозиції та передати їх уряду», — ідеться в повідомленні на офіційному сайті глави держави.
ГАРАНТІЯ НА... ЗДОРОВ’Я
«Пілотність» реформи одразу заперечив заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк, наголошуючи, що про це мови не було. А Уляна Супрун виступила з різкою заявою, що треба покласти край суцільному обману пацієнтів, лікарів та один одного загалом, що в Україні є і буде безкоштовна медицина.
«Сьогодні ми фактично маємо дикий, жорстокий для пацієнтів нелегальний ринок медичних послуг. Ми ставимо лікаря перед вибором — бути жебраком чи вимагати гроші з пацієнтів, — коментувала пані Супрун. — І, як результат, тривалість життя українців на 11 років менша, ніж у Європі. Головна мета медичної реформи — надати всім громадянам єдиний та реальний фінансовий захист в охороні здоров’я у вигляді конкретних фінансових гарантій. Просте збільшення фінансування не вирішить проблеми. Рішення полягає в зміні структури витрат на систему охорони здоров’я. Тому ключова зміна, яку ми вводимо, — це принцип «гроші ідуть за пацієнтом». Замість фінансування інфраструктури ми маємо почати платити за лікування конкретних людей».
ГРОШІ ХОДЯТЬ ЗА ПАЦІЄНТОМ ЧИ... ОЛІГАРХОМ?
Хоч які б ідеї виходили зі стін Мінздоров’я, завжди серед експертів є когорта тих, хто критикує, не підтримує та закликає все перероблювати ще і ще раз. Основні тези, що надходять від опонентів медреформи у тому варіанті, який пропонує нині команда Уляни Супрун, що це перехід до приватної, а отже, апріорі платної для українців медицини, що утворені лікарями ФОПи будуть махлювати з кількістю обслуговуючого населення, аби отримати від держави гарантовану субвенцію, а відтак заробітну плату, що це тіньова приватизація комунальних та державних закладів охорони здоров’я...
«Законопроект №6327 є втіленням принципу «гроші ходять за олігархами» замість розрекламованого «реформаторами» принципу «гроші ходять за пацієнтом». Цілком очевидно, що укласти договір з всесильним і непідкупним чиновником на медичне обслуговування бюджетним коштом зможуть не ті медзаклади і ФОП, що можуть надати кращі послуги пацієнтам, а ті, які знайдуть шлях до «серця» чиновника, — коментує у соцмережах політик Євген Жовтяк, зокрема пропозицію, що розподілом коштів, виділених з бюджетом на медицину, буде розпоряджатися Національна служба здоров’я.
«Усі заяви про те, що відбирають субвенцію і не буде грошей — це маніпуляція, — опонує заступник міністра Павло Ковтонюк. — Ми робимо реформу для того, щоб кошти доходили до реального лікаря за реально надану допомогу пацієнту без посередників».
АВТОНОМІЯ ПРОТИ «СОВКА»
Нове фінансування медичної галузі буде поступовим, запевняють у МОЗ. Натомість відомство розраховує вже у 2018 році отримати з бюджету більше коштів, ніж дотепер. Міністерство фінансів пообіцяло цьому посприяти.
«Зараз відбувається світоглядна зміна в системі. Замість того щоб лікарнями керували адміністрації на місцях, а держава платила лише за факт існування закладів, ми переходимо до європейської моделі автономних медичних закладів, що отримуватимуть фінансування за надані якісні послуги. Це гарантує лікарням і лікарям, що якщо робота зроблена, то гроші у них будуть, і жоден чиновник з адміністрацій різних рівнів не впливає на отримання цих зароблених грошей. Саме це ми і обираємо: або радянська субвенція, або сучасний принцип розподілу коштів і збільшення бюджетів лікарень, які реально працюють», — цитує Павла Ковтонюка прес-служба МОЗ.
Опір медичній реформі вже як аксіома, його чинять здебільшого ті, хто добре пристосувався до існуючої системи та не хоче жодних змін. Але пацієнтів не влаштовує зверхнє ставлення лікарів, хабарі медсестрам за ін’єкції чи крапельниці, пошарпані палати, величезні суми в аптеках на ліки, які вже закупила для лікування хворих держава... Навіть якщо пропозиції Мінздоров’я щодо реформи помилкові, як у цьому переконатися, навіть не даючи можливості для старту?
А тим часом щоб «стимулювати» відповідальних за процес, громадяни запустили у соцмережі флешмоб із хештегом #вимагаю_медреформу, під час якого розповідають історії з власного досвіду, котрі підтверджують: проблема потребує нагального вирішення.