Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

30 листопада, 00:00

В Iталії святкували річницю помаранчевої революції

Як повідомляє прес-служба Глави УГКЦ, минулого тижня в духовному центрі Української греко-католицької церкви в Римі «Свята Софія» відбулося святкування річниці помаранчевої революції. На свято з’їхалися українці з усієї Італії. Богослужіння було відправлене священиком Матеєм Гаврилівим у співслужінні з іншими духовними отцями. Після служби відбувся перегляд фільму «Українці в Італії — вибори та революція». Посольство України в Італії та Християнське товариство українців також представили свої фотозбірки подій на Майдані та в Італії. «У головах кожного з нас, — сказав Святослав Говгера, голова оргкомітету, — роїлися думки про те, що відбувається в Києві. Революція почалася там, на Майдані, і триватиме роками, а закінчиться лише тоді, коли Україна справді стане на ноги. В ті незабутні дні, рік тому в нас знову прокинулося відчуття нації, — не колективного бидла, яке можна послати на заклання; не аполітичної маси, а нації, свідомого дисциплінованого організму, згуртованого почуттям свободи, гідності і власної ідентичності... Сьогодні ми часто чуємо такі слова, як «розчарування», «депресія» тощо. Не було депресії на морозяному Майдані. Кажуть, у війну люди на грип не хворіють. А звідки зараз це почуття? Від безсилля? Але якщо кожен з нас, у своєму маленькому просторі буде чесно і наполегливо робити все, що може, для добра свого народу, то незабаром побачимо результати. Молитва і праця, це два крила, що відірвуть нас від землі». (о. Ігор Яців, прес-секретар Глави УГКЦ)

Британці критикують свою королеву

У зв’язку з виступом королеви Великої Британії на загальному Синоді Англіканської церкви, у ЗМІ країни залунали звинувачення королеви в конфесійній упередженості. Річ у тім, що всі королеви чи королі країни є, за понад 400-літньою традицією, помазаниками Божими, а також главами Англіканської церкви. Були часи, коли тільки одна церква — Англіканська — визнавалась в країні законною; тож королі чи королеви, звертаючись до церкви, зверталися чи не до всіх віруючих громадян Великої Британії. Сьогодні країна стала багатоконфесійною. І, звертаючись з тієї чи іншої оказії, тільки до членів Англіканської церкви, королева тим самим відкрито дискримінує всіх інших своїх підданих. Зокрема, в останньому своєму виступі на Синоді королева Єлизавета порушила, на думку журналістів та захисників прав людини, святе правило нейтральності. Ось фраза з промови королеви, яка викликала осуд критиків: «В умовах сучасного світу, в якому розмиваються вічні цінності, тільки одна християнська церква може відповісти на виклик часу, на духовні запити і потреби людини». Але ж Іслам, говорять критики, базується на моральних приписах, які, як у це вірять мусульмани, допоможуть їм вижити у світі, який постійно змінюється. І хіба іудеї не мають віри, яка надає їхньому життю трансцендентного змісту? Те саме можна сказати також про індуїзм, буддизм та інші релігії світу. І правлячий монарх — королева — не має права робити порівняння між власною вірою і переконаннями своїх підданих, серед яких швидко зростає релігійне розмаїття. Сьогодні Велика Британія є християнською країною тільки номінально — на її території повсюди зводяться мусульманські мечеті, храми східних та новітніх релігій тощо. Тому монарх просто не має права бути тісно пов’язаний тільки з однією — власною — релігією. Сама ідея державної церкви, що пов’язує монарха з однією із конфесій однієї з релігій (християнська Англіканська церква), у сучасному багатокультурному суспільстві стає абсурдом і їй надається все меншого значення. Але попри те, що аж ніяк не можна говорити про Британію як християнську країну, єпископи Англіканської церкви — серед усіх інших релігійних лідерів Великої Британії — і сьогодні автоматично стають членами палати лордів. Усе це зводить релігію як таку до другорядної ролі. («The Guardian»)

Новий Будда

Уже кілька місяців тисячі прочан прямують в селище на півдні Непалу в провінції Бара (неподалік від місця народження принца Гаутами Будди), аби побачити «Живого Будду». Таким іменем називають 15-річного хлопця Рама Бомджоні, який сидить, не рухаючись, під деревом Бодхі, проводить час у медитації і не приймає — як кажуть очевидці — їжі. Це триває вже шість місяців — з того часу, як він вирішив присвятити себе звільненню від сансари — переходів душі від однієї матеріальної оболонки до іншої. А щодо місцевих лікарів, то вони поки не роблять ніяких висновків, хоча вельми здивовані тим, що хлопчик все ще живий. Адже він, як стверджують лікарі, тривалий час не їсть і навіть не п’є. Варто відзначити, що Рам Бомджоні повторює загальновідомий буддійський переказ, у якому розповідається, що Гаутама Будда досяг просвітління також сидячи протягом 49 днів під деревом Бодхі. Це трапилося 543 року до нашої ери у місці, віддаленому на 250 кілометрів від провінції Бара. Новий святий, втім, просить не називати його Буддою, а тільки «Рінпоче» («Всеблагий учитель»). Він вважає, що для накопичення достатньої кількості енергії йому необхідно провести в глибокій медитації шість років. Між тим поряд з деревом, під яким сидить новітній Будда, уже створено тимчасове святилище, де торгують його фотографіями, ціни на які стрімко зростають. Там день і ніч вирує натовп, блимають спалахи фотоапаратів та телекамер, а недалекий буддійський монастир збирається побудувати біля славетного дерева новий храм і будівлі для туристів. (Portal.Wiara.pl)

Діалог між католиками та православними продовжується

Через кілька років перерви має відновити свою роботу Міжнародна змішана комісія у справах теологічного діалогу між Католицькою та Православними церквами — для папи Бенедикта ХVI, так само як і для Івана Павла II, добрі екуменічні стосунки з православ’ям є дуже важливою справою. Засідання відбудуться в Римі в грудні. Останнє засідання, на якому комісія перервала свою роботу, мало місце 2000 року в Балтиморі (США), а причиною перерви стало неузгоджене між католиками і православними питання унійних церков, особливо в Україні та Румунії, проти існування яких категорично виступає Російська церква. Не так давно Вселенський патріарх Варфоломій I заявив, що наступне засідання Міжнародної екуменічної комісії може відбутися тільки 2006 року і то в Белграді. Однак у червні цього року єпископ Вселенського патріархату, перебуваючи у Ватикані, несподівано поінформував Римського папу, що діалог з Католицькою церквою може бути відновлений у зв’язку з тим, що нещодавно представники всіх православних церков офіційно погодилися відновити перерваний діалог. Було також вирішено, що на найближчій сесію варто сконцентрувати увагу головним чином на темах екклезіологічних (вчення про церкву), зокрема на приматі — верховенстві — тієї чи іншої церкви у світі. (Portal.Wiara.pl)

Павло II — кінозірка?

У Ватикані, у великій переповненій залі Павла VI відбулася світова прем’єра телевізійного фільму «Іван Павло II», на якій був присутній папа Бенедикт XVI. По італійському державному телебаченню фільм буде показаний 27 і 28 листопада. У фільмі правдиво відтворено початок понтифікату польського Папи та перші Всесвітні дні молоді за його участю. Папа Бенедикт XVI так висловив свої враження від перегляду фільму: «Він відновив у мені й, думаю, у багатьох інших — тих, хто мав щастя знати папу Івана Павлі II — почуття глибокої вдячності Богу, який дарував церкві й світу Папу настільки високого людського й духовного масштабу». У зйомках фільму брали участь кілька європейських телевізійних станцій, а також американська СБС. Особливо цінним було співробітництво незмінного особистого секретаря Івана Павла II монсеньйора. Станіслава Дзівіша. (RISU)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати