Перейти до основного вмісту

ЦЕРКВИ СВIТУ

Патріарх закликає до толерантності
31 березня, 00:00

Патріарх закликає до толерантності

У зв’язку з подіями у Косово патріарх Сербський Павло виголосив проповідь у кафедральному соборі святого Сави в Белграді: «Ми молимося за нащадків наших святих предків, які не зрадили свою віру в найтяжчих обставинах. Зараз всі ми повинні зберігати свої душі від нерозумної помсти, пам’ятати, що не по-християнські захищатися від зла і лиходіїв тими нелюдськими методами, якими діють вони». На екстреному засіданні з нагоди трагічних подій останніх днів Синод Сербської православної церкви прийняв заяву, в якій призвав сербську владу зробити все можливе для захисту населення Косово та Метохії, не допустити вигнання сербів із краю. Синод звернувся також до Євросоюзу, США, Росії й ООН із проханням допомогти зупинити погроми і терор. Єпископи призвали косівських албанців «припинити божевілля заради самих себе і свого майбутнього, адже досвід усього людства свідчить, що насильство і несправедливість ніколи не приносять добра». (Прес-служба Сербської Православної церкви)

Символ миру на висоті 4200 м

«До чого була б краса гірських вершин Андів, якби братні країни — Аргентина та Чилі — досі поливали їх кров’ю?» Так говориться у посланні, адресованому папою Іваном Павлом II католикам Чилі та Аргентини з нагоди сторіччя освячення монументу Ісуса Христа в Андах. Текст послання було зачитано під час урочистої церемонії, яка відбулась біля підніжжя монументу, встановленого на вершині гори Святої Олени (4200 метрів над рівнем моря). Це одна з вершин гірського хребта, який розділяє дві країни. Серед учасників церемонії були президенти обох держав. Монумент збудовано на знак угод про мир і співпрацю між Аргентиною та Чилі, укладених 1902 року після кровопролитної війни. (Media Center)

Церковні лідери проти ядерних щитів

20 лідерів найбільших релігійних деномінацій Канади написали листа прем’єр-міністру країни Полю Мартіну з вимогою відмовитися від планів приєднання до США для спільної розробки балістичної стратегії захисту двох країн. «Непомірні затрати ресурсів країни заради проблематичного технологічного імунітету — захисту від можливої ядерної атаки — є порушенням Божих Законів. Ми не повинні витрачати час і ресурси суспільства на якусь схему захисту, яка, в принципі, не може бути ефективною. Сучасний світ не може собі дозволити подібне марнотратство». (ENI-Канада)

Папа — найвпливовіший європеєць сучасності

Британська газета «Financial Times» опублікувала підсумки опитування, присвяченого 25-річчю видання газети як європейської. Найбільш впливовим європейцем останніх 25 років, згідно з отриманими даними, є Римський папа Іван Павло II. Понтифік посів перше місце «за свій внесок у скинення комунізму» в країнах Центральної і Східної Європи.

Друге місце респонденти віддали першому і єдиному президенту СРСР Михайлові Горбачову. Читачі британської газети визнали його «активним прихильником миру й об’єднавчих процесів у Європі». Третє місце посіла екс-прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер. В опитуванні брали участь більш ніж 32 тисячі чоловік із 104 країн.

Напад на єврейський центр в Тулоні

Минулого тижня, після останніх кривавих подій на Близькому Сході, було вчинено напад на єврейський центр в Тулоні. Нападники розбили вночі вікно центру, вилили в приміщення пальну рідину і вкинули туди запалений смолоскип. Пожежники швидко приборкали вогонь; людських жертв та серйозних збитків не було.

Подібні антисемітські атаки трапляються останні два роки у Франції все частіше; це напади на єврейські школи, громадські центри та особливо синагоги. Не так давно було вщент спалено синагогу недалеко від Марселя. У зв’язку з цим, президент Франції Жак Ширак вводить у дію спеціальний план боротьби з антисемітизмом. План передбачує заходи для захисту єврейських шкіл та синагог, а також застосування нових — дуже суворих — мір покарання всіх винних в антисемітських діях та пропаганді. (АР)

Іван Павло II отримав нагороду Карла Великого

За вагомий внесок у мирне об’єднання Європейського континенту, за невтомну працю заради взаєморозуміння між європейцями Римського папу Івана Павла нагороджено відзнакою Карла Великого. Нагорода започаткована 1950 року містом Аахеном і надається особам та інституціям, які зіграли ключову роль у процесі європейського об’єднання. (Як відомо, імператор Карл Великий (VIII—IХст.) був одним із перших «збирачів» Європи ). Цієї нагороди були удостоєні, серед інших, Уїнстон Черчилль та Білл Клінтон. Бургомістр Аахена, звертаючись до Івана Павла II, нагадав про залізну завісу, яка ще недавно поділяла Європу на два ворожих табори, та про перший візит до Польщі (1979) щойно обраного Папи. Тоді Карол Войтила надихнув поляків на рішучі дії, закликав противитися всьому, що «принижує людську гідність», сказав їм незабутні слова: «Не бійтеся!». Поздоровив Івана Павла II також канцлер Німеччини Герхард Шредер. Із приводу нагороди Іван Павло II сказав: «Європа, позбавлена егоїстичного націоналізму і налаштована на повагу до культурного багатства кожної нації, заслуговує на постійну підтримку Католицької церкви». (ВВС-DW)

Мусульманський кандидат християнської партії

Демократична християнська партія Швейцарії (PDC) вирішила висунути своїм кандидатом на муніципальних виборах 4 квітня, мусульманку — 20-річну Назию Сиддики. Таким чином партія підкреслює своє прагнення до міжнаціональної і міжрелігійної терпимості, а також демонструє свої наміри надати молоді можливість зайняти гідне місце в політиці. PDC збирається висувати також інших кандидатів різної етнічної і релігійної приналежності.

Сиддики народилася в Пакистані, звідки 1984 року її родина іммігрувала до Швейцарії. Вона підтримує основні засади партії PDC, серед яких не на останньому місці — зміцнення родини. «Люди мають зрозуміти, що я відчуваю себе громадянкою Швейцарії і зроблю усе можливе заради провінції, яка мене висунула.». Із 18 літнього віку Сиддики носить хіджаб і вважає його одним із наріжних каменів ісламу, а не простим символом. Це, однак, не стало перепоною на шляху її політичної кар’єри. («Islamonline.net»)

Українку виключили з турецького клубу

Громадянка України Олена Аратемур вже багато років постійно живе в Туреччині, добре знає мову; вона одружена, її чоловік — громадянин Туреччини. Нещодавно, під час відвідин одного із спортивних клубів Стамбула; трапився вельми неприємний інцидент. Через те, що на її шиї був, як завжди, натільний хрестик. Помітивши хрестик, інші жінки почали уникати спілкування з нею, не відповідали на звернення, а потім заявили адміністрації, що не хочуть знаходитися в одному приміщенні з не мусульманкою. Зрештою, клубний абонемент Олени було анульовано — «на вимогу численних клієнтів». Між тим, українка не порушила норм Шаріату, бо Коран не забороняє мусульманам знаходитися в одному приміщенні з іновірцями. (Итар-Тасс)

Росіяни більше довіряють президенту, ніж церкві

Про це говорять дані соціологічних досліджень Аналітичного центру Юрія Левади (березень 2004). За останні три роки число тих, хто вважає, що інститут президента Росії цілком заслуговує довіри, збільшилося на 10% і складає 62% респондентів. Друге місце за популярністю займає церква, до якої ставлення росіян за останні три роки не змінилося — 41% опитаних твердять, що церква заслуговує повної довіри; 8% так не вважають. Уряду сьогодні довіряє 12% росіян; повністю не довіряє — 29%. Щодо Держдуми, то їй довіряють 9% опитаних, зовсім не довіряють — 33%; Рада Федерації знаходить підтримку 8% респондентів проти 23%. Найбільше не довіряють росіяни політичним партіям — 40%; а підтримують 5%. Як бачимо, популярність президента Путіна залишила далеко позаду не тільки політичні партії та урядові органи, й Російську православну церкву. (Інтерфакс)

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати